7.9 C
Warszawa
sobota, 8 maja, 2021
więcej
  EcoreportersEnergiaOd lipca ruszą dotacje do fotowoltaiki z programu Mój Prąd

  Podążaj za nami

  Newsletter

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Od lipca ruszą dotacje do fotowoltaiki z programu Mój Prąd

  Tekst przeczytasz w około 3 min.
  - reklama -

  Program Mój Prąd w 2021 roku obejmie więcej inwestycji niż tylko fotowoltaikę. Dotacje do paneli fotowoltaicznych w 2021 roku zostaną połączone z innymi elementami. Co ważne dotyczą też inwestycji zaczętych w ubiegłym roku.

  Nabór wniosków planowany jest od 1 lipca do 20 grudnia tego roku – podał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  Nie wiadomo nadal, jaka będzie wysokość dotacji. Wcześniej było to maksymalnie 5 tys. zł. W programie Mój Prąd 3.0 ma to zależeć od zakresu rzeczowego inwestycji.

  Rozpoczęcie nowego naboru planujemy od 1 lipca br. – wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.

  Na co będzie można wziąć dotacje

  Wnioskodawcy, którzy zakupili instalację przed ogłoszeniem naboru – ale po 31 stycznia 2020 roku – będą mogli skorzystać z dofinansowania. Dotacje dostaną projekty zakończone i podłączone do sieci elektroenergetycznej. Przedział mocy 2-10 kW w trzeciej edycji programu będzie utrzymany.

  Trwają jeszcze prace nad samym programem i poziomem dofinansowania. Wiadomo, że pojawią się dodatkowe elementy:

  punkty ładowania (ładowarki) do samochodów elektrycznych

  inteligentne system zarządzania energią w domu

  magazyny ciepła/chłodu.

  Te dodatkowe elementy będą premiowane, ale nie obowiązkowe.

  Dofinansowanie z „Mojego Prądu” trafi do osób fizycznych wytwarzających energię elektryczną na własne potrzeby. Muszą mieć zawartą umowę kompleksową z dostawcą energii. Będzie można wziąć dofinansowanie na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej i/lub dodatkowe elementy.

  Dotacje bez podatku

  Dotacje z Mojego Prądu nie są opodatkowane. Jeśli jednak ktoś korzysta z ulgi termomodernizacyjnej, to powinien o otrzymaną dotację pomniejszyć swoje koszty do odliczenia w zeznaniu podatkowym.

  Masz fotowoltaikę – sprawdź, czy odliczysz ją od podatku

  Otrzymaną w 2021 r. dotację z programu „Mój Prąd”, w przypadku wcześniejszego skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, prosument będzie musiał doliczyć do podstawy opodatkowania w kolejnym roku.

  - reklama -

  1 KOMENTARZ

  KOMENTARZ? Napisz co myślisz.

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  - reklama -

  nasz Instagram