- reklama -

Agroenergia 2021 r. Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła

Przeczytasz w 4 min.

Na drugą odsłonę programu Agroenergia trzeba było bardzo długo czekać. Wreszcie 1 października 2021 r. rusza nabór wniosków o dofinansowanie do pomp ciepła, fotowoltaiki i magazynów energii na wsiach. Poprzedni nabór cieszył się dużym zainteresowaniem wśród rolników. Jak będzie z programem Agroenergia 2021?

Agroenergia 2021 znacznie różni się od naboru, który był prowadzony w 2019 roku. Przede wszystkim, inne są zasady przyznawania wsparcia w roku 2021. Dofinansowanie do pomp ciepła przysługuje tylko w przypadku wykonania audytu energetycznego. Z kolei dotacje do fotowoltaiki są wyższe, jeśli rolnik zainwestuje w magazyn energii. Na czym dokładnie polega w roku 2021 Agroenergia?

Dla kogo?

O dofinansowanie ubiegać się mogą właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych wynosi między 1 ha a 300 ha. Dodatkowo, muszą prowadzić gospodarstwo rolne co najmniej rok przed złożeniem wniosku. Chodzi zarówno o osoby fizyczne jak i prawne.

Czytaj także: Ostatnia szansa na dotacje w programie Mój Prąd 2021

Na co można dostać dotacje?

Dofinansowanie w programie Agroenergia 2021 obejmuje:

  • instalacje fotowoltaicznych o mocy większej niż 10 kW oraz nie większej niż 50 kW,
  • turbiny wiatrowe o mocy powyżej 10 kW i nie większej niż 50 kW,
  • pompy ciepła o mocy większej niż 10 kW i nie większej niż 50 kW, przy czym warunkiem jest wcześniejszym przeprowadzenie audytu energetycznego, który rekomenduje wnioskowany zakres przedsięwzięcia,
  • instalacje hybrydowe, czyli: fotowoltaika wraz z pompą ciepła lub elektrownia wiatrowa wraz z pompą ciepła, sprzężone w jeden układ, przy czym złożenie wniosku jest uwarunkowane wcześniejszym przeprowadzeniem audytu energetycznego, który rekomenduje zastosowanie pompy ciepła,
  • magazyny energii połączone z fotowoltaiką, turbinami wiatrowymi albo instalacjami hybrydowymi.

Nie przysługuje dofinansowanie projekty polegające na zwiększeniu mocy już istniejącej instalacji.

Wysokość dotacji w programie Agroenergia 2021

Dofinansowanie pomp ciepła, fotowoltaiki i magazynów energii zależy od mocy instalacji, ale nie tylko. Przy mocy do 30 kW dotacja do fotowoltaiki, pompy ciepła i turbiny wiatrowej pokrywa 20 proc. kosztów, ale nie więcej niż 15 tys. zł.

Przy instalacjach 30-50 kW dotacja do pompy ciepła, fotowoltaiki i turbiny wiatrowej jest to tylko na poziomie 13 proc. i wynosi nie więcej niż 25 tys. zł.

Dla przedsięwzięć dotyczących budowy instalacji hybrydowej przewiduje się dodatek 10 tys. zł.

moc instalacji [kW]Dofinansowanie w formie dotacji
procentowy udział w kosztach kwalifikowanychnie więcej niż [zł]
10 < kW ≤ 30do 20%15 000
30 < kW ≤ 50do 13%25 000

Na magazyny energii można dostać zwrot 20 proc. kosztów. Warunkiem dotacji do magazynów energii jest zintegrowanie go ze źródłem energii, które będzie realizowane równolegle w ramach projektu. Przy czym koszt kwalifikowany nie może wynosić więcej niż 50 proc. kosztów źródła wytwarzania energii.

Gdzie złożyć wniosek

Wnioski o dofinansowanie składa się do Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nabór potrwa do wyczerpania puli 50 mln zł.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Żabka z pszczołami, Biedronka z wilkami

Dbałość o przyrodę nie ma nic wspólnego z rozdawaniem gadżetów z pluszakami. Biedronka postanowiła zainwestować w prawdziwą ochronę gatunków dzikich zwierząt: żubra, wilka, rysia,...

Słoma i zrębki drewna zamiast węgla

W Grudziądzu powiedzenie „słomiany zapał” nabierze nowego znaczenia. Grudziądz będzie jednym z pierwszych miast w Polsce, które wykorzysta słomę do wytworzenia ekologicznego ciepła. W...

Domowa turbina i panel wiatrowy – polskie technologie

Zespół MMB Team z Gdańska pod kierownictwem profesora Zbigniewa Krzemińskiego wygrał milion złotych nagrody za najlepszy prototyp przydomowej elektrowni wiatrowej. W konkursie nagrodę specjalną...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...