- reklama -
Strona głównaPoradnikOd czego zależy dodatek osłonowy:...

Od czego zależy dodatek osłonowy: piec na pellet, węgiel, pompa ciepła robią różnicę

Dodatek osłonowy ma pomóc Polakom w opłacaniu rachunków między innymi za ogrzewanie. Na wypłaty pójdą pieniądze, jakie budżet uzyskuje ze sprzedaży praw do emisji CO2. Koszty węgla, gazu czy drewna opałowego mocno poszły w górę. Podobnie wzrosły taryfy za prąd, więc ogrzewanie pompą ciepła też jest już droższe. Jak się okazuje, to czy w domu stoi kocioł na węgiel ma wpływ na dodatek osłonowy. Piec na pellet, pompa ciepła są na przykład inaczej potraktowane niż ogrzewanie węglem.

Kto złoży wniosek o dodatek osłonowy do 31 stycznia, czyli do poniedziałku, otrzyma wypłatę jeszcze przed końcem marca. Jest o co się starać, bo najwyższa kwota dopłaty wynosi ponad 1,4 tys. zł. Dodatek przysługuje raz w roku, ale początkowe wypłaty będą w dwóch ratach. Kto nie złoży teraz wniosku, to potem może otrzymać pieniądze aż na jesieni, ale za to w jednej kwocie. Warto się zainteresować tematem i sprawdzić, jak i gdzie złożyć wniosek.

Dodatek osłonowy: ile wynosi i od czego zależy

Przede wszystkim dodatek przysługuje tylko tym osobom, które mają niewielki dochód. Liczy się dochód netto, a więc na rękę i bez alimentów. Limit wynosi 2100 zł w gospodarstwie jednoosobowym albo 1500 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Nie ma się jednak co przejmować przekroczeniem tego progu, ponieważ obowiązuje zasada złotówka za złotówkę. To oznacza, że przy przekroczeniu limitów odpowiednia kwota jest odejmowana z wypłaty.

W przypadku osób, które złożą wniosek do 31 stycznia liczy się dochód netto za 2020 rok. Kto złoży wniosek po tym terminie, do 31 października 2022 r. musi wziąć pod uwagę już dochód za 2021 rok.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnia, że podstawowym kryterium jest właśnie dochód. Jednocześnie dodaje, że wysokość wypłat zależy od źródła ogrzewania. Ma więc znaczenie, czy ktoś ma ogrzewanie centralne, gazowe, pompę ciepła, kocioł na węgiel czy kominek na drewno albo piec na pellet. Dodatek osłonowy może wzrosnąć prawie o 300 zł przy paleniu w piecu węglem. Może to być nawet kopciuch.

Podstawowe stawki dopłat

Kocioł gazowy w domu, centralne ogrzewanie z sieci miejskiej, kocioł na pellet, drewno, pompa ciepła to dodatek osłonowy w podstawowej kwocie. Wynosi 400 zł w gospodarstwie jednoosobowym. W gospodarstwie wieloosobowym jest to:

  • 600 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
  • 850 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;
  • 1150 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Liczba osób w gospodarstwie domowym powinna być zgodna ze stanem w momencie składania wniosku.

W piecu jest węgiel czy pellet? Dodatek osłonowy może się różnić

Natomiast osoby ogrzewające się węglem dostaną wyższe stawki:

  • 500 zł dla gospodarstwa jednoosobowego
  • 750 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 2 do 3 osób;
  • 1062,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z 4 do 5 osób;
  • 1437,50 zł dla gospodarstwa domowego składającego się z co najmniej 6 osób.

Im przysługuje wyższy dodatek osłonowy. Piec na pellet nie jest tu wymieniony, choć jest to także kocioł napaliwo stałe. Dokładnie w ustawie zapisano, że wyższe stawki przysługują…

…w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane węglem lub paliwami węglopochodnymi…

Ustawa o dodatku osłonowym

Co ważne, kocioł musi być zgłoszony do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Bez tego, nawet jak ktoś ma piec na węgiel w domu, nie dostanie wyższego dodatku osłonowego.

Wyższy dodatek osłonowy tylko z wpisem do centralnego rejestru pieców

To urząd gminy przyjmuje od mieszkańców wnioski o przyznanie dodatku osłonowego. Jeśli ktoś stara się o dodatek w podwyższonej kwocie, urząd ma obowiązek sprawdzić, czy podane we wniosku źródło ciepła zgadza się z wpisem w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, do którego urzędnicy mają dostęp. Wpis można zrobić prosto przez internet na stronie GUNB, albo złożyć deklarację pisemną w urzędzie gminy.

Czytaj także: Dlaczego rejestracja pieca jest obowiązkowa?

Jeśli natomiast piec został zgłoszony, ale jeszcze nie ma go w bazie CEEB, to i tak nie ma znaczenia, czy ktoś ma ogrzewanie węglowe, gazowe, elektryczne czy piec na pellet. Dodatek osłonowy będzie wówczas wypłacony w podstawowej kwocie. Lepiej więc może poczekać na wpis kotła na węgiel do CEEB i dopiero wtedy złożyć wniosek o dodatek osłonowy. Jest na to czas do 31 października. Wnioski złożone po tym terminie nie będą już rozpatrywane.

- autopromocja -
Podziel się
Redakcja EcoReporters
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł