Znacząco niższe koszty ogrzewania, proste i wygodne użytkowanie, a także bezemisyjność i ekologiczność – to zapewnia pompa ciepła. W ostatnim czasie w Polsce nastąpił duży wzrost popularności tego typu urządzeń, które mogą zapewnić całkiem dobre ogrzewanie zarówno w nowych jak i w starych domach.
Jak to działa?
Jest jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła.Ogrzewa pomieszczenia i wodę, a latem może pełnić także funkcję chłodzenia. Do działania potrzebuje energii odnawialnej z powietrza, wody lub ziemi oraz podłączenia do prądu. Z 1kWh pobranej energii elektrycznej wytwarza nawet 5kWh energii cieplnej. To rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż ogrzewanie węglem, gazem czy innymi paliwami.
Jeszcze większe oszczędności można uzyskać łącząc pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Przy dobrze dobranej instalacji PV, wyprodukowana zostanie dokładnie taka ilość prądu, jaka wystarczy na ogrzanie całego budynku,a dom osiągnie zerowy bilans energii elektrycznej–tłumaczy Michał Kopyść,ekspert z firmy Columbus Energy.
Dobre ogrzewanie jest eko
Pompa nie wymaga także specjalnej obsługi. Wystarczy jedynie ustawić regulator i dostosować pracę instalacji do indywidualnych potrzeb. Powietrzna pompa ciepła jest niewymagająca od strony serwisowej – dzięki prostej budowie rzadko ulega awarii. Jest sterowana w pełni automatycznie, także zdalnie. Do jej działania nie jest potrzebna żadna specjalna infrastruktura, dodatkowe pomieszczenie czy komin, jak w przypadku kotłów paliwowych.
W starszych domach pompę można podłączyć do istniejących instalacji grzejnikowych, jednak takie rozwiązanie jest mniej wydajne niż w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, ściennym lub sufitowym.
Jeśli zostanie połączona z instalacją fotowoltaiczną, jej praca może odbywać się całkowicie bez wykorzystania paliw kopalnych. Prąd potrzebny do uruchomienia urządzenia będzie powstawał z energii słonecznej, zaś ogrzewanie lub chłodzenie będzie generowane z energii pobieranej z powietrza – tłumaczy ekspert Columbus.
Dotacja z Czystego Powietrza
W ramach programu „Czyste Powietrze” możliwe jest uzyskanie dofinansowania, trzeba jednak wymienić stary piec i nie dotyczy to pieca gazowego tylko takiego na węgiel czy drewno. Wyższe dotacje do ekologicznego ogrzewania daje Warszawa – nawet 40 tys. zł.
Czytaj: Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 r.
Oprócz tego, wydatki poniesione na zakup i montaż pompy ciepła można odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalna kwota to 53 000 zł.