więcej
  - reklama -
  Strona głównaOszczędzanie energiiCzy pompa ciepła zapewni dobre...

  Czy pompa ciepła zapewni dobre ogrzewanie?

  czytaj 3 min.

  Znacząco niższe koszty ogrzewania, proste i wygodne użytkowanie, a także bezemisyjność i ekologiczność – to zapewnia pompa ciepła. W ostatnim czasie w Polsce nastąpił duży wzrost popularności tego typu urządzeń, które mogą zapewnić całkiem dobre ogrzewanie zarówno w nowych jak i w starych domach.

  Jak to działa?

  Jest jednym z najtańszych w eksploatacji źródeł ciepła.Ogrzewa pomieszczenia i wodę, a latem może pełnić także funkcję chłodzenia. Do działania potrzebuje energii odnawialnej z powietrza, wody lub ziemi oraz podłączenia do prądu. Z 1kWh pobranej energii elektrycznej wytwarza nawet 5kWh energii cieplnej. To rozwiązanie bardziej ekonomiczne niż ogrzewanie węglem, gazem czy innymi paliwami.

  Jeszcze większe oszczędności można uzyskać łącząc pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną. Przy dobrze dobranej instalacji PV, wyprodukowana zostanie dokładnie taka ilość prądu, jaka wystarczy na ogrzanie całego budynku,a dom osiągnie zerowy bilans energii elektrycznej–tłumaczy Michał Kopyść,ekspert z firmy Columbus Energy.

  Dobre ogrzewanie jest eko

  Pompa nie wymaga także specjalnej obsługi. Wystarczy jedynie ustawić regulator i dostosować pracę instalacji do indywidualnych potrzeb. Powietrzna pompa ciepła jest niewymagająca od strony serwisowej – dzięki prostej budowie rzadko ulega awarii. Jest sterowana w pełni automatycznie, także zdalnie. Do jej działania nie jest potrzebna żadna specjalna infrastruktura, dodatkowe pomieszczenie czy komin, jak w przypadku kotłów paliwowych.

  W starszych domach pompę można podłączyć do istniejących instalacji grzejnikowych, jednak takie rozwiązanie jest mniej wydajne niż w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym, ściennym lub sufitowym.

  Jeśli zostanie połączona z instalacją fotowoltaiczną, jej praca może odbywać się całkowicie bez wykorzystania paliw kopalnych. Prąd potrzebny do uruchomienia urządzenia będzie powstawał z energii słonecznej, zaś ogrzewanie lub chłodzenie będzie generowane z energii pobieranej z powietrza – tłumaczy ekspert Columbus.

  Dotacja z Czystego Powietrza

  W ramach programu „Czyste Powietrze” możliwe jest uzyskanie dofinansowania, trzeba jednak wymienić stary piec i nie dotyczy to pieca gazowego tylko takiego na węgiel czy drewno. Wyższe dotacje do ekologicznego ogrzewania daje Warszawa – nawet 40 tys. zł.

  Czytaj: Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 r.

  Oprócz tego, wydatki poniesione na zakup i montaż pompy ciepła można odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalna kwota to 53 000 zł.

  Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
  Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
  Podziel się
  Tagujemy
  Czytaj także

  Jak poznać, że stary piec to kopciuch, co jest wskazówką?

  Uchwały antysmogowe zakazują używania kopciuchów, czyli starych kotłów na paliwa stałe. Czas na ich wymianę jest coraz krótszy. Coraz więcej też osób zadaje sobie...

  Recykling do pełna

  Powiecie, że to już było. Było, ale nie tak. Historia była prosta - nie kupujemy w sklepach jednorazowych opakowań, z np. płynem do mycia...
  - reklama -
  energetycznie

  Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

  Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

  Polskie spółki z nowymi modułami fotowoltaicznymi

  Tarnowska spółka Hymon przewiduje wzrost sprzedaży instalacji fotowoltaicznych o 30 proc. dzięki pozyskaniu znaczącego partnera. Z kolei Edison Energia rozpoczął produkcję własnych modułów o...
  ZOSTAW KOMENTARZ
  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  A jeszcze lepsze jest to...
  Następny artykuł