Dział EcoReporters
Oszczędzanie energii
Przeczytaj również o:
Co warto wiedzieć o zużyciu energii
Ile zaoszczędzimy na wymianie oświetlenia
Elektryczny dom: płyta indukcyjna zamiast gazowej
Domy w Polsce mogą być ekologiczne i tanie
Wszystko, co powinieneś wiedzieć o audycie energetycznym w firmie
Przewodnik po audycie energetycznym
Koniec postarzania sprzętu? Naprawa AGD ma być prosta
Posłowie pytają o podzielniki ciepła. Minister odpowiada
Rachunki za energię elektryczną rosną, więc oszczędzanie energii staje się koniecznością. Nie posiadając własnego źródła odnawialnej energii trudno jest uciec przed wzrostem cen. Mądre gospodarowanie energią i trafne inwestycje pozwalają jednak ograniczyć koszty i jednocześnie przynoszą korzyści dla środowiska. Pomagają nam w tym nowoczesne technologie, o których przeczytacie na portalu Ecoreporters.
Dołożona od początku 2021 roku opłata mocowa podniosła mocno rachunki za prąd. W przypadku przedsiębiorców jest naliczana bezpośrednio podczas zużywania energii elektrycznej w dni robocze. Za każdą pobraną w godzinach od 7 do 22 kWh prądu przedsiębiorcy płacą dodatkowe 0,0762 zł. Gospodarstwa domowe płaca opłatę mocową ryczałtowo co miesiąc, w zależności od zużycia energii. Wynosi ona w rachunku od ponad 2 złotych do prawie 13 zł miesięcznie. Oszczędzanie energii to jedyne rozwiązanie, by tę opłatę mocowa zmniejszyć i płacić mniejsze rachunki. Im wcześniej przyjrzymy się rachunkom i rozpoczniemy oszczędzanie energii elektrycznej, tym lepiej dla naszych finansów. Ograniczenie zużycia energii elektrycznej przynoszą nowoczesne, energooszczędne sprzęty gospodarstwa domowego.
Nie musimy jednak zaczynać od wydawania wysokich kwot na nowy sprzęt, ponieważ podstawą oszczędzania energii są dobre nawyki. Nie wystarczy tylko pamiętanie o gaszeniu świateł tam, gdzie nie są one nieużywane. W maksymalny sposób powinniśmy wykorzystywać naturalne światło. Ponadto w pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się LED-owe źródła światła, które pobierają kilka razy mniej energii niż oświetlenie starszego typu, a dodatkowo mają znacznie dłuższą żywotność. Sprawdzonym rozwiązaniem jest też instalacja czujników światła w pomieszczeniach, które są używane przejściowo, np. toaletach, na klatkach schodowych.
Drobne działania składają się na większy efekt, a samo oszczędzanie energii nie musi być wcale kłopotliwe. Automatycznym nawykiem powinno być wyłączenia niepotrzebnych urządzeń, np. komputera, gdy z niego nie korzystamy. Najlepszą metodą z punktu widzenia energooszczędności jest na przykład zbieranie materiałów i drukowanie lub kserowanie ich zbiorczo. Jeszcze większe oszczędności płyną z rozsądnego wykorzystania klimatyzacji zamykanie drzwi i okien, by chodziła efektywnie. Warto nie ustawiać jak najniższej temperatury, ponieważ każdy stopień mniej zwiększa zużycie energii elektrycznej.
Aby oszczędzanie energii przyniosło skutek, podstawą za każdym razem powinna być analiza rachunku za prąd pod kątem tego, czy taryfa jest odpowiednio dostosowana do naszego stylu życia i wielkości zużycia energii. Warto też porównać oferty rynkowe sprzedawców energii i gazu, ponieważ mamy możliwość zmiany sprzedawcy. W efekcie przy ofertach tańszej energii i odpowiednio dobranej taryfie może to okazać się szybkim sposobem na obniżenie rachunków za prąd. Sprawi to, że rachunki za prąd pobrany z sieci elektroenergetycznej ulegną znacznemu obniżeniu.
Ocieplenie klimatu może przekroczyć 1,5 °C w najbliższych latach
Życie w Londynie zostało odwołane
Mój Prąd: wyższe dotacje do magazynów energii i fotowoltaiki