- reklama -
Strona głównaPoradnikMasz fotowoltaikę -...

Masz fotowoltaikę – sprawdź, czy odliczysz ją od podatku

Przeczytasz w 5 min.

Wydatki na panele fotowoltaiczne można odliczyć w zeznaniu podatkowym w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Nie jest to mała kwota, ponieważ od podstawy opodatkowania można odpisać do 53 tys. zł. Ulga na fotowoltaikę obowiązuje na jednego podatnika, czyli w przypadku małżonków – jest to aż 106 tys. zł. Odliczenie fotowoltaiki od podatku jest bardzo popularne, jednak nie zawsze można z niego skorzystać.

Wyjaśniamy, jak odliczyć fotowoltaikę od podatku.

Na czym polega ulga podatkowa

Z odliczenia mogą skorzystać podatnicy rozliczający się według skali podatkowej, według jednolitej stawki 19 proc. i ryczałtowcy.

Trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Jeśli ktoś jest najemcą domu, albo nie ma prawa własności do nieruchomości – to ulgi na fotowoltaikę nie dostanie.

Posiadacz lokalu mieszkalnego wydzielonego w budynku jednorodzinnym może odliczyć w PIT wydatki na termomodernizację, w tym na panele fotowoltaiczne. Nie mogą tego zrobić mieszkańcy bloków i kamienic czyli budynków wielorodzinnych.

Zwrot podatku za fotowoltaikę nie przysługuje także w przypadku budynku będącego w budowie. Odliczenie fotowoltaiki od podatku dotyczy tylko budynków już wybudowanych.

Miejsce nie ma znaczenia

Również w sytuacji, gdy panele zamontowano w innym miejscu niż na domu, np. na garażu, budynku gospodarczym, przysługuje za odliczenie fotowoltaiki od podatku. Panele słoneczne muszą tylko służyć mieszkańcom domu – to podstawowe kryterium.

W bliźniakach czy szeregowcach często jest problem z dostępnością dachu, podobnie nie zawsze możliwa jest instalacja na budynkach zabytkowych. Nie ma to znaczenia. W każdym przypadku panele słoneczne umieszcza się tam, gdzie są najlepsze warunki do produkcji energii. Potem więc można skorzystać z ulgi, fotowoltaika służy bowiem mieszkańcom.

Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

Wiele wydatków przy remoncie domu obejmie ulga podatkowa. Fotowoltaika oznacza tu zarówno ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem, jak i koszty montażu.

Liczy się data faktury. W zeznaniu podatkowym za 2020 roku odliczasz koszty poniesione właśnie w 2020 roku. Musi to być faktura VAT. I oczywiście musi być wystawiona na podatnika, nie na współmałżonka, nie na współwłaściciela domu, gdzie jest fotowoltaika. Ulga podatkowa wysokości 53 tys. zł obowiązuje na jednego podatnika.

Rusza słoneczny sezon

Limit nie jest związany z jednym przedsięwzięciem czy domem. To znaczy, że jeśli masz więcej domów i w każdym z nich robisz inwestycję, to możesz te wydatki połączyć. Jest jednak warunek: łącznie nie możesz odpisać od podstawy swojego opodatkowania więcej niż 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

A dotacje na panele słoneczne?

Otrzymane dotacje trzeba odjąć od poniesionych kosztów. W przypadku fotowoltaiki wiele osób dostało dotację z programu Mój Prąd (do 5 tys. zł). Odliczeniu podlega tylko ten wydatek, który nie został pokryty dotacją.

Co jeśli dotacja nie przyszła, bo wniosek jest w trakcie rozpatrywania? Wtedy odlicza się całość kosztów, a gdy dotacja przyjdzie w tym roku to w zeznaniu podatkowym za 2021 rok trzeba będzie ją doliczyć do podstawy opodatkowania.

Nie ma znaczenia, czy inwestycja była finansowana kredytem czy zapłacona w inny sposób. Możesz odliczyć całość poniesionych wydatków, których wymagała fotowoltaika. Ulga podatkowa przysługuje bez względu na wysokość spłaconego kredytu.

Terminy

Inwestycja musi być wykonana maksymalnie w 3 lata. Co jeśli jednego roku wydasz więcej niż wynoszą dochody? Wtedy wydatki można odliczyć w kolejnych latach. Możesz liczyć zwrot podatku za fotowoltaikę dłużej jednak niż przez 6 lat.

Formularz od podatku

Ulgę odlicza się na formularzu PIT/O. Sumę wpisuje się w części B – odliczenia od dochodu (przychodu) w wierszu 6, gdzie są wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Kwotę przenosi się do formularza PIT-37,PIT-36,PIT-36L, PIT-28 do odliczeń od dochodów.

Zapominalscy mogą złożyć korektę zeznania.

Na temat ulgi termomodernizacyjnej poradnik przygotowała Krajowa Administracja Skarbowa.

Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuję się od początku mojej pracy zawodowej, obecnie współtworzę portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowałam jako wydawca portalu tvn24bis.pl, byłam dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniłam funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymałam wyróżnienie Towarowej Giełdy Energii w konkursie dla mediów Platynowe Megawaty oraz wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Los klimatu zależy od G20. Apel europosłów

Komisja środowiska Parlamentu Europejskiego przyjęła 12 października rezolucję przed szczytem klimatycznym COP26, który odbędzie się w tym roku w Glasgow. Podkreślili, że wszyscy członkowie...

Słoma i zrębki drewna zamiast węgla

W Grudziądzu powiedzenie „słomiany zapał” nabierze nowego znaczenia. Grudziądz będzie jednym z pierwszych miast w Polsce, które wykorzysta słomę do wytworzenia ekologicznego ciepła. W...

Wodorowy kocioł ogrzeje domy?

Niderlandzka firma z branży grzewczej skonstruowała i certyfikowała kocioł kondensacyjny przystosowany do spalania 100 proc. wodoru. Czy znajdzie na niego chętnych? BDR Thermea Group z...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...