więcej
  - reklama -
  Strona głównaPoradnikMasz fotowoltaikę - sprawdź, czy...

  Masz fotowoltaikę – sprawdź, czy odliczysz ją od podatku

  czytaj 5 min.

  Wydatki na panele fotowoltaiczne można odliczyć w zeznaniu podatkowym w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Nie jest to mała kwota, ponieważ od podstawy opodatkowania można odpisać do 53 tys. zł. Ulga na fotowoltaikę obowiązuje na jednego podatnika, czyli w przypadku małżonków – jest to aż 106 tys. zł. Odliczenie fotowoltaiki od podatku jest bardzo popularne, jednak nie zawsze można z niego skorzystać.

  Wyjaśniamy, jak odliczyć fotowoltaikę od podatku.

  Na czym polega ulga podatkowa

  Z odliczenia mogą skorzystać podatnicy rozliczający się według skali podatkowej, według jednolitej stawki 19 proc. i ryczałtowcy.

  Trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Jeśli ktoś jest najemcą domu, albo nie ma prawa własności do nieruchomości – to ulgi na fotowoltaikę nie dostanie.

  Posiadacz lokalu mieszkalnego wydzielonego w budynku jednorodzinnym może odliczyć w PIT wydatki na termomodernizację, w tym na panele fotowoltaiczne. Nie mogą tego zrobić mieszkańcy bloków i kamienic czyli budynków wielorodzinnych.

  Zwrot podatku za fotowoltaikę nie przysługuje także w przypadku budynku będącego w budowie. Odliczenie fotowoltaiki od podatku dotyczy tylko budynków już wybudowanych.

  Miejsce nie ma znaczenia

  Również w sytuacji, gdy panele zamontowano w innym miejscu niż na domu, np. na garażu, budynku gospodarczym, przysługuje za odliczenie fotowoltaiki od podatku. Panele słoneczne muszą tylko służyć mieszkańcom domu – to podstawowe kryterium.

  W bliźniakach czy szeregowcach często jest problem z dostępnością dachu, podobnie nie zawsze możliwa jest instalacja na budynkach zabytkowych. Nie ma to znaczenia. W każdym przypadku panele słoneczne umieszcza się tam, gdzie są najlepsze warunki do produkcji energii. Potem więc można skorzystać z ulgi, fotowoltaika służy bowiem mieszkańcom.

  Jak odliczyć fotowoltaikę od podatku?

  Wiele wydatków przy remoncie domu obejmie ulga podatkowa. Fotowoltaika oznacza tu zarówno ogniwo fotowoltaiczne wraz z osprzętem, jak i koszty montażu.

  Liczy się data faktury. W zeznaniu podatkowym za 2020 roku odliczasz koszty poniesione właśnie w 2020 roku. Musi to być faktura VAT. I oczywiście musi być wystawiona na podatnika, nie na współmałżonka, nie na współwłaściciela domu, gdzie jest fotowoltaika. Ulga podatkowa wysokości 53 tys. zł obowiązuje na jednego podatnika.

  Czytaj więcej: Rusza słoneczny sezon

  Limit nie jest związany z jednym przedsięwzięciem czy domem. To znaczy, że jeśli masz więcej domów i w każdym z nich robisz inwestycję, to możesz te wydatki połączyć. Jest jednak warunek: łącznie nie możesz odpisać od podstawy swojego opodatkowania więcej niż 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

  A dotacje na panele słoneczne?

  Otrzymane dotacje trzeba odjąć od poniesionych kosztów. W przypadku fotowoltaiki wiele osób dostało dotację z programu Mój Prąd (do 5 tys. zł). Odliczeniu podlega tylko ten wydatek, który nie został pokryty dotacją.

  Co jeśli dotacja nie przyszła, bo wniosek jest w trakcie rozpatrywania? Wtedy odlicza się całość kosztów, a gdy dotacja przyjdzie w tym roku to w zeznaniu podatkowym za 2021 rok trzeba będzie ją doliczyć do podstawy opodatkowania.

  Nie ma znaczenia, czy inwestycja była finansowana kredytem czy zapłacona w inny sposób. Możesz odliczyć całość poniesionych wydatków, których wymagała fotowoltaika. Ulga podatkowa przysługuje bez względu na wysokość spłaconego kredytu.

  Terminy

  Inwestycja musi być wykonana maksymalnie w 3 lata. Co jeśli jednego roku wydasz więcej niż wynoszą dochody? Wtedy wydatki można odliczyć w kolejnych latach. Możesz liczyć zwrot podatku za fotowoltaikę dłużej jednak niż przez 6 lat.

  Formularz od podatku

  Ulgę odlicza się na formularzu PIT/O. Sumę wpisuje się w części B – odliczenia od dochodu (przychodu) w wierszu 6, gdzie są wydatki na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Kwotę przenosi się do formularza PIT-37,PIT-36,PIT-36L, PIT-28 do odliczeń od dochodów.

  Zapominalscy mogą złożyć korektę zeznania.

  Na temat ulgi termomodernizacyjnej poradnik przygotowała Krajowa Administracja Skarbowa.

  Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
  Ekologią interesuję się od początku mojej pracy zawodowej, obecnie współtworzę portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowałam jako wydawca portalu tvn24bis.pl, byłam dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniłam funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymałam wyróżnienie Towarowej Giełdy Energii w konkursie dla mediów Platynowe Megawaty oraz wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
  Podziel się
  Tagujemy
  Czytaj także

  Największe farmy fotowoltaiczne w Polsce zajmują miejsce po węglu

  Tauron poinformował, że buduje w Mysłowicach elektrownię słoneczną o mocy 100 MW. Tym samym ma to być największa farma fotowoltaiczna w Polsce. Teraz największy...

  Recykling do pełna

  Powiecie, że to już było. Było, ale nie tak. Historia była prosta - nie kupujemy w sklepach jednorazowych opakowań, z np. płynem do mycia...
  - reklama -
  energetycznie

  Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

  Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

  Polskie spółki z nowymi modułami fotowoltaicznymi

  Tarnowska spółka Hymon przewiduje wzrost sprzedaży instalacji fotowoltaicznych o 30 proc. dzięki pozyskaniu znaczącego partnera. Z kolei Edison Energia rozpoczął produkcję własnych modułów o...
  ZOSTAW KOMENTARZ
  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  A jeszcze lepsze jest to...
  Następny artykuł