Inwestycje ekologiczne rosną w Polsce z roku na rok. Wyższe wymogi dotyczące ograniczenia zanieczyszczeń, większa świadomość społeczeństwa dotycząca ekologii oraz zastosowanie nowych technologii – to wszystko staje się kołem napędowym wydatków na inwestycje ekologiczne. Przedsięwzięcia służące ochronie środowiska realizują przede wszystkim przedsiębiorstwa, a zaraz za nimi samorządy i jednostki budżetowe.
Na ochronę środowiska wydano w 2019 roku w Polsce 12,4 mld zł w 2019 roku – podaje Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do roku poprzedniego inwestycje ekologiczne wzrosły o 21 proc.
W nakładach na inwestycje ekologiczne dominuje wciąż w Polsce gospodarka ściekowa, która pochłania niemal połowę wydatków na ochronę środowiska. Na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu wydano kolejną jedną trzecią nakładów. Dopiero na trzecim miejscu znalazła się gospodarka odpadami (6,7 proc.), a na kolejnych miejscach są inwestycje ekologiczne w zmniejszenie hałasu i wibracji (1,2%), w ochronę różnorodności biologicznej i krajobrazu (1,1%), ochronę gleb i wód podziemnych i powierzchniowych (0,8%) i pozostałą działalność związaną z ochroną środowiska (8,6%).
Polska ma ogromny problem z przekraczaniem poziomu zanieczyszczeń powietrze, a główną przyczyną tego jest emisja ze spalania paliw. Nic więc dziwnego, że największa część nakładów na ochronę powietrza i klimatu idzie na urządzenia do zapobiegania emisji zanieczyszczeń. Popularne są zwłaszcza inwestycje ekologiczne w nowe technologie dotyczące efektywniejszemu, niskoemisyjnemu spalaniu paliw. Modernizowane elektrownie, ciepłownie i elektrociepłownie przechodzą więc ze spalania węgla na gaz oraz biomasę. W odnawialne źródła energii inwestują zarówno przedsiębiorcy, jak i gospodarstwa domowe, a najlepszym przykładem jest tu fotowoltaika. Już ponad pół miliona Polaków zdecydowało się na własną mikroelektrownię słoneczną, która produkuje czysty prąd.
Inwestycje ekologiczne w polskich domach wspierają dotacje krajowe, jak program Mój Prąd i fundusze unijne. Coraz częściej jednak motorem sięgnięcia po ekologiczne rozwiązania są wysokie ceny energii elektrycznej, gazu, wody i odbioru odpadów. Technologie pozwalające na oszczędność surowców i ich ponowne wykorzystanie stają się niezbędne w każdej firmie.
Dokonane w ostatnich latach inwestycje ekologiczne przynoszą wymierne efekty. Od roku 2000 emisja dwutlenku siarki spadła o prawie dwie trzecie, tlenku węgla o 30 proc., tlenków azotu o 11 proc. Nadal jednak jest wiele do zrobienia, zwłaszcza jeśli chodzi o ochronę klimatu. Emisja dwutlenku węgla w stosunku do 2000 roku wzrosła o kilka procent, co oznacza, że Polska ma jeszcze do nadrobienia w dziedzinie ochrony klimatu duże zaległości. Inwestycje ekologiczne w redukcje emisji CO2 będę w najbliższych dziesięcioleciach kluczowe.