Nie tylko węgiel jest niemile widziany w uchwałach antysmogowych. Jak się okazuje, także piece na pellet mogą dostać zakaz wykorzystywania. Duży polski producent kotłów na pellet protestuje przeciwko promowaniu ogrzewania gazowego. Czy uda mu się zmienić projekt uchwały, jaką właśnie przygotował sejmik Warmii i Mazur?
Zakaz dla pieców na pellet to propozycja, nad którą w lutym pochylą się radni Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Pomysł jest taki, że każdy dom i mieszkanie w zasięgu sieci ciepłowniczej i gazowej muszą z palenia w piecu zrezygnować. Zakaz dla kopciuchów miałby wejść w życie 1 sierpnia 2027 roku w miastach i w 2029 roku na obszarach poza miastami. Dłuższy czas dostaną kotły klasy 3. i 4 – do 1 sierpnia 2029 roku w miastach i do 2032 roku – poza miastami.
Natomiast kotły klasy 5. byłyby zakazane od 2030 r., a 2035 r. – poza miastami. Nie wyznaczono daty odejścia od biomasy dla kotłów 5. klasy, ale po wyłączeniu z eksploatacji kotłów klasy 5. trzeba będzie stosować:
- paliwa gazowe,
- gaz płynny LPG,
- lekki olej opałowy.
Te trzy paliwa będą obowiązkowe w przypadku domów, które po wejściu w życie uchwały dostały pozwolenie na budowę. Można więc, jak czytamy w projekcie uchwały:
- podłączyć się do sieci ciepłowniczej lub
- zamontować i użytkować wyłącznie instalację gazową lub olejową na ww. paliwa lub
- stosować odnawialne źródła energii. np. pompy ciepła, fotowoltaikę.
Kotły na pellet dostaną zakaz?
Mieszkańcom miast – mamy tu na myśli szczególnie osiedla domów jednorodzinnych, powinno się pozostawić możliwość wyboru czystej i bezpiecznej metody ogrzewania domów, jaką jest stosowanie kotłów c.o. na biomasę drzewną z certyfikatem ekoprojektu
Kostrzewa w uwagach do uchwały pyta: Czy Członkowie Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego czują się zobowiązani do konieczności ograniczania emisji CO2? i Od razu odpowiada: Proponowany kształt uchwał antysmogowych wyraźnie temu przeczy. Jak zauważa słusznie, spalanie drewna pozwala osiągać cele klimatyczne. Rzeczywiście uznawane jest za zeroemisyjne, choć tu ekolodzy mają swoje odrębne zdanie.
Producent kotłów sięga też po argument ubóstwa energetycznego, by przekonać do pelletu i drewna. Co ciekawe, po ten sam argument nierzadko sięgali sprzedawcy węgla. Dwa różne zupełnie paliwa, ale jeden rynek – domy jednorodzinne i wielorodzinne Polaków.
Kiedy zapadnie uchwała antysmogowa?
Już tylko dwa województwa nie przyjęły antysmogowych uchwał – warmińsko-mazurskie oraz podlaskie. W Olsztynie dyskusja nad uchwałą ma odbyć się w tym miesiącu.
Teraz termin na wprowadzenie jakichkolwiek ograniczeń dotyczących energii, w tym ciepła, jest wyjątkowo niefortunny. Przy drożejących nośnikach energii sięgnięcie po argument ubóstwa energetycznego jest aż nadto oczywisty.