Olga Malinkiewicz (ur. 26 listopada 1982) – polska fizyk, wynalazca taniej metody wytwarzania drukowanych ogniw słonecznych na bazie perowskitów. Jest założycielką i CTO w Saule Technologies.
Olga Malinkiewicz jest współtwórczynią wynalazku – ogniwa słonecznego na bazie perowskitu o architekturze umożliwiającej niskotemperaturowe wytwarzanie, kompatybilne m.in. z foliami PET. W 2014 roku, wraz z Arturem Kupczunasem i Piotrem Krychem założyła spółkę Saule Sp. z o.o. (Saule Technologies), w której zajmuje się dalszym rozwijaniem nowej technologii ogniw perowskitowych.
Celem firmy jest opracowanie lekkich, elastycznych ogniw perowskitowych o wysokiej sprawności, drukowanych na cienkich foliach oraz taniego procesu produkcyjnego, który umożliwi komercjalizację produktu na masową skalę.
Technologia fotowoltaicznych ogniw perowskitowych wykazuje wiele podobieństw z innymi ogniwami fotowoltaicznymi zaliczanymi do trzeciej generacji. Pod względem konstrukcji i procesów zachodzących w ogniwach perowskity są zbliżone do ogniw dye-sensitized solar cells – DSSC oraz ogniw OSC lub OPV, w których wykorzystuje się materiały organiczne służące do absorpcji promieniowania i transportu ładunków.
Zaletą produkcji perowskitów jest to, że PSC mogą być stosowane zarówno w formie jednozłączowej, jak i tandemowej (wielozłączowej). W formie jednozłączowej perowskity mogą osiągnąć sprawność nawet do 25,5%. Zwiększenie efektywności do 29,15% i wyższej wymaga zastosowania ogniw tandemowych. Tandem to rodzaj ogniwa wielofunkcyjnego, łączącego PSC z warstwami krzemu. Perowskity użyte są w nich jako dodatkowa warstwa absorpcyjna w połączeniu ze standardowymi ogniwami c‑Si lub cienkowarstwowymi materiałami, takimi jak spotykane w modułach fotowoltaicznych CIGS (Copper Indium Gallium Selenide), czy CdTe wytwarzane z tellurku kadmu.