Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że rzeczywiście odbiorcy dostają całkowicie zieloną energię w każdej godzinie poboru.
Zieloną energię elektryczną Polenergia produkuje w swoich farmach wiatrowych i fotowoltaicznych. Spółka ruszyła z ofertą Energia 2051 czerwcu ubiegłego roku, jednak dopiero teraz audyt niezależnych ekspertów TÜV SÜD przyznał na tę energię certyfikat.
Zielona energia obniża ślad węglowy w firmie
Z punktu widzenia przedsiębiorców, którzy coraz częściej muszą się liczyć ze swoim śladem węglowym, taki certyfikat może być bardzo ważny i pomocny. Klient otrzymuje od Polenergii , dowód potwierdzający zakup czystej energii. Jest to kolejne ułatwienie dla firm, zobligowanych do raportowania generowanego śladu węglowego – podkreśla spółka.
TÜV SÜD Polska od ponad 10 lat certyfikuje klientów korzystających z odnawialnych źródeł energii w Polsce.
Spełnianie warunków zgodności z krajowymi i międzynarodowymi normami oraz tworzenie najkorzystniejszej i w 100 proc. opartej na źródłach OZE oferty na produkty energetyczne było naszym celem od samego początku istnienia spółki.
Marcin Frączak, Polenergia Sprzedaż.
Umowy PPA z farm wiatrowych
Polenergia Sprzedaż nie jest jedyną spółką oferującą zieloną energię dla gospodarstw domowych i biznesu. Taką ofertę ma też Tauron, który także daje certyfikat TÜV SÜD Polska. Co ciekawe, spółka z Katowic wystawia w tym przypadku wyłącznie e‑faktury, ponieważ w ten sposób odbiorca dba dodatkowo o środowisko.
Czytaj także: Zielona energia nie kończy się na własnej fotowoltaice
Firmy mogą znacznie łatwiej uzyskać gwarancje, że czerpią energię z OZE. Duzi odbiorcy podpisują wieloletnie umowy typu PPA – power purchase agreement – z konkretnymi farmami słonecznymi albo wiatrowymi. Ostatni rok przyniósł prawdziwy wysyp takich kontaktów. Przykładem może być Axpo Polska, która takie kontrakty pomaga obsługiwać i świadczy usługi dla 15 tys. tych firm w Polsce.
Widzimy duże zainteresowanie inwestorów i wytwórców zielonej energii w Polsce pozyskaniem odpowiednich nabywców dla wytwarzanej przez nich energii elektrycznej.
Grzegorz Biliński, Axpo Polska.
Niedawno Axpo podpisało umowę z Green Investment Group dotyczącą farmy wiatrowej Ścieki o mocy 22 MW. Ta elektrowni wiatrowa na Mazowszu działa ponad 8 lat i pomaga kompensować produkcję średnio 39 tys. ton CO2 rocznie. W ramach wirtualnej umowy (VPPA) GIG sprzedaje zieloną energię do firmy Air Products.