- reklama -

Kredyt antysmogowy z dotacją w kolejnym banku

Przeczytasz w 3 min.

BNP Paribas wprowadził kredyt antysmogowy z dotacją z programu Czyste Powietrze. Można dostać dofinansowanie do pompy ciepła, kotła na pellet czy gazowego, fotowoltaiki oraz na termomodernizację domu. Kredyt udzielany jest nawet na 12 lat.

To już trzeci bank, który daje kredyty z dofinansowaniem z Programu Czyste Powietrze w 2021 r. Dofinansowanie do pompy ciepła wynosi w tym programie nawet 27 tys. zł, a dotacje do fotowoltaiki o mocy 2-10 kW wynoszą 5 tys. zł.

Kto może skorzystać z dotacji?

Dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację przewidziano dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Warunkiem jest pozbycie się kopciucha z domu.

Czytaj także: Jak dostać antysmogowy kredyt z dotacją w banku

Co ważne, by skorzystać z dotacji nie można mieć rocznych dochodów wyższych niż 100 tys. zł. W przypadku uzyskiwania dochodów z różnych źródeł, dochody sumuje się. Te osoby dostają standardowe dotacje do pomp ciepła, fotowoltaiki, kotłów gazowych i na pellet, pokrywające 30 proc. kosztów inwestycji. Na przykład w 2021 r. dotacje do pomp ciepła wynoszą 9 tys. zł albo 13,5 tys. zł przy podwyższonej efektywności pompy powietrze/woda. Jeśli chodzi o gruntowe pompy ciepła, dofinansowanie wynosi 20 250 zł.

Wyższe dofinansowanie wysokości 60 proc. obejmuje osoby o dochodzie nie wyższym niż:

564 zł w gospodarstwie wieloosobowym,
2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym.

te osoby dostają

Na czym polega kredyt antysmogowy

BNP Paribas udziela kredytu do 100 tys. zł, na maksymalnie 12 lat. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) wynosi 5,72 proc.

Dla porównania Alior Bank udziela kredytu na maksymalnie 10 lat, a RRSO wynosi 7,43 proc. Maksymalna kwota jest taka sama, czyli 100 tys. zł.

Z kolei BOŚ Bank oferuje kredyty do 12 lat, a RRSO wynosi 6,11 proc. BOŚ pobiera prowizję 2 proc. , nie mniej niż 100 zł. Ma tez opłatę za prowadzenie rachunku, jeśli miesięcznie pływy są niższe niż tysiąc złotych.

To bank przyjmuje wniosek o dotację z programu Czyste Powietrze i przekazuje ją do odpowiedniego wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Po pozytywnej decyzji WFOŚiGW, dotacja spływa na konto bankowe i pomniejsza kapitał do spłaty. Warto jednak pamiętać, że z inwestycji beneficjent nie rozlicza się w banku, ale w WFOŚiGW. Na jeden dom można dostać jedną dotację.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Wodorowy kocioł ogrzeje domy?

Niderlandzka firma z branży grzewczej skonstruowała i certyfikowała kocioł kondensacyjny przystosowany do spalania 100 proc. wodoru. Czy znajdzie na niego chętnych? BDR Thermea Group z...

Słoma i zrębki drewna zamiast węgla

W Grudziądzu powiedzenie „słomiany zapał” nabierze nowego znaczenia. Grudziądz będzie jednym z pierwszych miast w Polsce, które wykorzysta słomę do wytworzenia ekologicznego ciepła. W...

IKEA na COP26

IKEA została partnerem Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu COP26. Konferencja odbędzie się między 31 października a 12 listopada 2021 r. w szkockim...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...