- reklama -

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Przeczytasz w 5 min.

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do inwestycji we własne instalacje słoneczne. Warto sprawdzać miejskie oferty. Na przykład w Warszawie można składać do końca marca wnioski o dotacje do fotowoltaiki. Maksymalnie do wzięcia jest 15 tys. zł na zakup i montaż paneli.

Dotacje do paneli słonecznych

Dofinansowanie w Warszawie zależy od mocy instalacji – miasto dopłaca 1500 zł do każdego kW. Polacy montują na dachach zwykle instalacje o mocy 5-6 kW. To oznacza, że warszawski program oferuje dotacje do fotowoltaiki wyższe niż w programie Mój Prąd, gdzie można było dostać 5 tys. zł.

Czytaj więcej: Dotacje do fotowoltaiki z programu Mój Prąd

Warunek jest taki, by dom nie był ogrzewany piecem na paliwo stałe lub olej opałowy. No i musi znajdować się na terenie miasta stołecznego Warszawy. Co ciekawe, dotacje dotyczą nie tylko domów jednorodzinnych. Może więc po nie sięgać przedsiębiorca, spółdzielnia, wspólnota czy instytucja publiczna. Trzeba mieć prawo do nieruchomości.

Ważna rzecz jest taka, że najpierw podpisuje się umowę o dotację, a potem realizuje inwestycje. W Moim Prądzie było odwrotnie. Warto to wszystko zaplanować w kilku krokach.

Dotacje do pomp ciepła

To nie wszystko. Warszawa dopłaca nawet 40 tys. zł do gruntowych pomp ciepła i 30 tys. zł do powietrznych pomp ciepła. To ogromne kwoty, jakich nie znajdzie się nawet w programie Czyste Powietrze.

I jeszcze warto zaznaczyć, że warszawskie dotacje do pomp ciepła nie wymagają wymiany ogrzewania, co w Czystym Powietrzu jest konieczne. Nie znaczy to jednak, że ogrzewając dom kopciuchem dostaniemy dotacje do pomp ciepła. Wręcz przeciwnie. Podstawowy warunek programu jest taki, by dom nie był ogrzewany piecem na paliwo stałe czy olej opałowy – tak jak w przypadku dotacji do fotowoltaiki.

Czytaj więcej: Dotacje na fotowoltaikę i pompy ciepła w bankach od połowy 2021 roku, tzw kredyty antysmogowe.

Co jeszcze? Można dostać dotacje do kolektorów słonecznych. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą podgrzewać wodę energią ze słońca. Górny limit dofinansowania wynosi w tym przypadku 15 tys. zł, ale nie więcej niż 1 tys. zł/m2.

Ostatnia pozycja może być największym zaskoczeniem: to dopłaty do turbin wiatrowych. Wynoszą do 15 tys. zł, przy limicie 1,5 tys. zł za kW.

Zamiast kopciucha wybierz OZE

Jeśli złożysz wniosek o dotację na wymianę kopciucha i na instalację OZE, która będzie współpracować z nowym, ekologicznym źródłem ciepła (czyli np. panele fotowoltaiczne, które dostarczą energię elektryczną potrzebną do pracy pompy ciepła), będziesz mógł skorzystać z wyższych kwot dotacji niż w przypadku wnioskowania o dofinansowanie samej instalacji OZE.

Nie każdy jednak mieszka w Warszawie. Za to, niezależnie od miejsca zamieszkania, kto ogrzewa dom starym piecem, może połączyć jego wymianę z inwestycją nie tylko w ekologiczne ogrzewanie, ale także w panele słoneczne. Dotacje do fotowoltaiki w Czystym Powietrzu są przyznawane na podobnych zasadach jak w Moim Prądzie. Bez wymiany ogrzewania jednak nie można po nie sięgać.

Ulga termomodernizacyjna

Jest wreszcie coś, z czego skorzysta niemal każdy, kto zrobi proekologiczną inwestycję w domu. To ulga termomodernizacyjna, czyli odpisanie wydatków od podstawy opodatkowania. Lista jest tu długa i obejmuje między innymi panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne ale także materiały budowlane, okna, drzwi a nawet kotły na węgiel.

Czytaj więcej: Jakie piece trzeba będzie zarejestrować?

Odpisać można 53 tys. zł na podatnika. Mąż i żona mogą oddzielnie skorzystać z ulgi, co daje już spore kwoty. W ubiegłym roku Polacy odpisali w ten sposób niebagatelną kwotę, bo ponad 3 mld zł.

Kuszenie promocjami

Wykonawcy i sprzedawcy instalacji fotowoltaicznych próbują nadrobić koniec Mojego Prądu własnymi programami. Nie są to dotacje do fotowoltaiki, ale różnego rodzaju promocje i rabaty. Columbus wprowadził bon na 5 tys. zł, a Stilo Energy rabat do 6 tys. zł. Takich promocji powinno przybywać, bo firm w tej branży jest dużo i będą ze sobą teraz jeszcze bardziej konkurowały.

Czytaj także: Przewodnik – porównanie: dotacje na pompy ciepła

Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuje się od dwóch dekad, kiedy zaczynała pracę w dziennikarstwie. Współtworzy portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowała jako wydawca portalu tvn24bis.pl, była dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniła funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestniczyła w szkoleniach i konferencjach Europejskiej Agencji Środowiska, Europejskiego Centrum Dziennikarstwa, stypendystka Departamentu Stanu USA. Współautorka publikacji "Unia Energetyczna z perspektywy Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii", wydanej przez Instytut Spraw Publicznych (2015).
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Od czego zależy dofinansowanie do pompy ciepła

Czy dotacje do pompy ciepła zależą od dochodu? Takie pytanie zadał nam czytelnik. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać na pompy ciepła dofinansowanie....

Dzień Długu Ekologicznego 2021. Od teraz żyjemy na kredyt

Dzień Długu Ekologicznego to data, kiedy zużyliśmy już zasoby Ziemi z całego roku, bo tyle potrzeba na ich odnowienie. W 2021 roku dzień ten...

Ruszają nowe unijne dotacje na ekologiczne inwestycje

Unijne dotacje z Funduszu Innowacyjnego po raz pierwszy popłyną do beneficjentów w 14 państwach. Na liście 32 małych projektów, którym przyznano dofinansowanie, znajdują się...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -