więcej
  - reklama -

  Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

  czytaj 5 min.

  Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do inwestycji we własne instalacje słoneczne. Warto sprawdzać miejskie oferty. Na przykład w Warszawie można składać do końca marca wnioski o dotacje do fotowoltaiki. Maksymalnie do wzięcia jest 15 tys. zł na zakup i montaż paneli.

  Dotacje do paneli słonecznych

  Dofinansowanie w Warszawie zależy od mocy instalacji – miasto dopłaca 1500 zł do każdego kW. Polacy montują na dachach zwykle instalacje o mocy 5-6 kW. To oznacza, że warszawski program oferuje dotacje do fotowoltaiki wyższe niż w programie Mój Prąd, gdzie można było dostać 5 tys. zł.

  Czytaj więcej: Dotacje do fotowoltaiki z programu Mój Prąd

  Warunek jest taki, by dom nie był ogrzewany piecem na paliwo stałe lub olej opałowy. No i musi znajdować się na terenie miasta stołecznego Warszawy. Co ciekawe, dotacje dotyczą nie tylko domów jednorodzinnych. Może więc po nie sięgać przedsiębiorca, spółdzielnia, wspólnota czy instytucja publiczna. Trzeba mieć prawo do nieruchomości.

  Ważna rzecz jest taka, że najpierw podpisuje się umowę o dotację, a potem realizuje inwestycje. W Moim Prądzie było odwrotnie. Warto to wszystko zaplanować w kilku krokach.

  Dotacje do pomp ciepła

  To nie wszystko. Warszawa dopłaca nawet 40 tys. zł do gruntowych pomp ciepła i 30 tys. zł do powietrznych pomp ciepła. To ogromne kwoty, jakich nie znajdzie się nawet w programie Czyste Powietrze.

  I jeszcze warto zaznaczyć, że warszawskie dotacje do pomp ciepła nie wymagają wymiany ogrzewania, co w Czystym Powietrzu jest konieczne. Nie znaczy to jednak, że ogrzewając dom kopciuchem dostaniemy dotacje do pomp ciepła. Wręcz przeciwnie. Podstawowy warunek programu jest taki, by dom nie był ogrzewany piecem na paliwo stałe czy olej opałowy – tak jak w przypadku dotacji do fotowoltaiki.

  Czytaj więcej: Dotacje na fotowoltaikę i pompy ciepła w bankach od połowy 2021 roku, tzw kredyty antysmogowe.

  Co jeszcze? Można dostać dotacje do kolektorów słonecznych. To rozwiązanie dla tych, którzy chcą podgrzewać wodę energią ze słońca. Górny limit dofinansowania wynosi w tym przypadku 15 tys. zł, ale nie więcej niż 1 tys. zł/m2.

  Ostatnia pozycja może być największym zaskoczeniem: to dopłaty do turbin wiatrowych. Wynoszą do 15 tys. zł, przy limicie 1,5 tys. zł za kW.

  Zamiast kopciucha wybierz OZE

  Jeśli złożysz wniosek o dotację na wymianę kopciucha i na instalację OZE, która będzie współpracować z nowym, ekologicznym źródłem ciepła (czyli np. panele fotowoltaiczne, które dostarczą energię elektryczną potrzebną do pracy pompy ciepła), będziesz mógł skorzystać z wyższych kwot dotacji niż w przypadku wnioskowania o dofinansowanie samej instalacji OZE.

  Nie każdy jednak mieszka w Warszawie. Za to, niezależnie od miejsca zamieszkania, kto ogrzewa dom starym piecem, może połączyć jego wymianę z inwestycją nie tylko w ekologiczne ogrzewanie, ale także w panele słoneczne. Dotacje do fotowoltaiki w Czystym Powietrzu są przyznawane na podobnych zasadach jak w Moim Prądzie. Bez wymiany ogrzewania jednak nie można po nie sięgać.

  Ulga termomodernizacyjna

  Jest wreszcie coś, z czego skorzysta niemal każdy, kto zrobi proekologiczną inwestycję w domu. To ulga termomodernizacyjna, czyli odpisanie wydatków od podstawy opodatkowania. Lista jest tu długa i obejmuje między innymi panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, kolektory słoneczne ale także materiały budowlane, okna, drzwi a nawet kotły na węgiel.

  Czytaj więcej: Jakie piece trzeba będzie zarejestrować?

  Odpisać można 53 tys. zł na podatnika. Mąż i żona mogą oddzielnie skorzystać z ulgi, co daje już spore kwoty. W ubiegłym roku Polacy odpisali w ten sposób niebagatelną kwotę, bo ponad 3 mld zł.

  Kuszenie promocjami

  Wykonawcy i sprzedawcy instalacji fotowoltaicznych próbują nadrobić koniec Mojego Prądu własnymi programami. Nie są to dotacje do fotowoltaiki, ale różnego rodzaju promocje i rabaty. Columbus wprowadził bon na 5 tys. zł, a Stilo Energy rabat do 6 tys. zł. Takich promocji powinno przybywać, bo firm w tej branży jest dużo i będą ze sobą teraz jeszcze bardziej konkurowały.

  Czytaj także: Przewodnik – porównanie: dotacje na pompy ciepła

  Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
  Ekologią interesuję się od początku mojej pracy zawodowej, obecnie współtworzę portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowałam jako wydawca portalu tvn24bis.pl, byłam dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniłam funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymałam wyróżnienie Towarowej Giełdy Energii w konkursie dla mediów Platynowe Megawaty oraz wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
  Podziel się
  Tagujemy
  Czytaj także

  Recykling do pełna

  Powiecie, że to już było. Było, ale nie tak. Historia była prosta - nie kupujemy w sklepach jednorazowych opakowań, z np. płynem do mycia...

  Jak poznać, że stary piec to kopciuch, co jest wskazówką?

  Uchwały antysmogowe zakazują używania kopciuchów, czyli starych kotłów na paliwa stałe. Czas na ich wymianę jest coraz krótszy. Coraz więcej też osób zadaje sobie...
  - reklama -
  energetycznie

  Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

  Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

  Polskie spółki z nowymi modułami fotowoltaicznymi

  Tarnowska spółka Hymon przewiduje wzrost sprzedaży instalacji fotowoltaicznych o 30 proc. dzięki pozyskaniu znaczącego partnera. Z kolei Edison Energia rozpoczął produkcję własnych modułów o...
  ZOSTAW KOMENTARZ
  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  A jeszcze lepsze jest to...
  Następny artykuł