- reklama -
Strona głównaPoradnikKażdy z nas jest narażony...

Każdy z nas jest narażony na cyberatak

Wojna Rosji z Ukrainą zwiększyła możliwość potencjalnych cyberataków. Świadomość zagrożenia zmniejsza ryzyko tego, że padniemy ofiarą oszustwa. Coraz większą wagę firmy przywiązują do zabezpieczeń i do edukacji klientów.

Kilka firm energetycznych niedawno ostrzegało swoich klientów o oszustwach. Cyberprzestępcy podszywali się pod dostawców energii elektrycznej i wysyłali SMS-y o wyłączeniu prądu, jeśli nie ureguluje się należności na rachunku. Kwoty nie musiały być duże, co dodatkowo wprowadzało w błąd klientów. Gdy wydawało się, że fala fałszywych SMS-ów już minęła, wiadomości rozsyłane przez cyberoszustów pojawiły się od nowa. Takie zagrożenia cyberatakami pojawiają się często i dotyczą różnych branży, na co uczulają swoich klientów firmy – od banków po dostawców paczek.

Czytaj także: SMS PGE o wyłączeniu prądu. Sprawdź, zanim zapłacisz

Można odróżnić oszustów

Przed wzmożoną falą cyberataków ostrzega branża fintech. Zdaniem Huberta Rachwalskiego, szefa startupu Nethone, który pomaga zapobiegać oszustwom związanym z płatnościami online, Kreml nieoficjalnie wspiera działania cyberprzestępcze, licząc na destabilizację Zachodu i państw Europy Środkowo-Wschodniej.

Dzięki rozwiązaniom z wykorzystaniem sztucznej inteligencji ataki blokowane są jeszcze zanim przestępcy przystąpią do działania. Nowoczesne metody oparte są na modelach ML (machine learning), które analizują tysiące danych w czasie rzeczywistym, aby stworzyć dokładny obraz każdego użytkownika. Tych prawdziwych można więc odróżnić od oszustów, a nawet od botów. Z kolei Paweł Seweryn, partner zarządzający w Daftcode, podkreśla, że żaden podmiot ani konsument nie jest “zbyt mały”, aby go zaatakować.

Błędnie przyjęło się, że ataki cyberprzestępców skierowane są głównie na duże korporacje. W rzeczywistości jest jednak zupełnie odwrotnie.

Paweł Seweryn, partner zarządzający w Daftcode

Możemy uniknąć zagrożeń

Eksperci radzą więc firmom odpowiednio inwestować w bezpieczeństwo cyfrowe. Co warto podkreślić, zwykli użytkownicy również ponoszą odpowiedzialność za utrzymanie bezpieczeństwa swoich kont. Z tego powodu niezwykle ważna jest edukacja na temat zagrożeń związanych z cyberprzestępczością oraz sposobów utrzymywania odpowiedniej „higieny cyfrowej”, za pomocą na przykład silnych haseł. Tauron zdecydował się na uruchomienie quizu, w którym każdy może sprawdzić swoją wiedzę na temat bezpieczeństwa w Internecie. Grupa jest drugim co do wielkości w Polsce producentem energii i największym dystybutorem prądu, który dostarcza do 5,6 mln klientów.

Kroki mające na celu znaczną poprawę bezpieczeństwa w internecie są dość proste. Natomiast konsekwencje nieuwagi mogą być poważne, bo wiązać się z tym mogą straty finansowe, utrata danych czy dostępu do kont. Szczególnie teraz cyberprzestępcy wykorzystują naiwność wielu osób, gdy pojawiają się akcje pomocy Ukrainie. Warto dobrze sprawdzać nadawcę wiadomości i unikać klikania w niesprawdzone, podejrzane linki w wiadomościach e-mail i SMS-ach.

- autopromocja -
Podziel się
Redakcja EcoReporters
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł