W Grudziądzu powiedzenie „słomiany zapał” nabierze nowego znaczenia. Grudziądz będzie jednym z pierwszych miast w Polsce, które wykorzysta słomę do wytworzenia ekologicznego ciepła. W całym kraju trwają natomiast inwestycje w zastępowanie węgla biomasą. Będzie ekologiczniej, czyściej a rachunki za ciepło moga być pod większą kontrolą.
Niewątpliwym atutem biomasy jest jej dostępność, gdyż różnego rodzaju materia organiczna występuje niemal na całej planecie. Pozyskanie biomasy i technologia przygotowania jej do dalszych procesów wytwarzania energii cieplnej lub elektrycznej nie są problematyczne. Dodatkowo – zasoby biomasy są odtwarzalne, więc zalicza się ona do odnawialnych źródeł energii.
Słoma od rolnika
Dzięki nowej technologii grudziądzka Elektrociepłownia „Łąkowa” zmniejszy użycie węgla kamiennego. Inwestycja w spalanie biomasy oznacza czystsze środowisko i alternatywne źródło energii. Wykorzystaną biomasą będzie luźna słoma stanowiąca odpad z produkcji rolnej.
Nowy kocioł biomasowy wytworzy parę o temperaturze 460 st. C i ciśnieniu 42 bar, zaś komora spalania zostanie zoptymalizowana w celu uzyskania najlepszej sprawności.
Biomasa zastępuje węgiel w Łomży
Wiele miejskich ciepłowni i elektrociepłowni przechodzi z węgla na biomasę. To rozwiązanie wcale nie jest droższe, a a ogranicza emisje CO2. Koszt uprawnień do emisji dwutlenku węgla sprawia, że za ciepło przyjdzie nam płacić drożej. No chyba, że właśnie producenci ciepła zaczną przechodzić na ekologiczne ogrzewanie.
Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Łomży wybrało biomasę drzewną z układem odzysku ciepła ze spalin. Nowy kocioł wodny o mocy 12,5 MW wykorzystuje biomasę jako paliwo, co znacząco przyczynia się do redukcji dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery. Projekt realizowano ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020.
W Ełku wybierają zielone ciepło
Spółdzielnia Mieszkaniowa „Świt” w Ełku zdecydowała się na budowę kotłowni bazującej na produkcji energii cieplnej ze spalania biomasy. W ramach projektu powstanie nowy budynek kotłowni na biomasę o mocy cieplnej 10 MW. Będzie wykorzystywała zrębki drzewne wraz z ekonomizerem suchym oraz kondensacyjnym, układem magazynowania i podawania paliwa, odprowadzeniem spalin i odpopielaniem oraz kompletną instalacją technologiczno-hydrauliczną.
We wszystkie te inwestycje zaangażowała się firma SAFEGE S.A.S Oddział w Polsce. W Grudziądzu i Ełku nadzoruje inwestycję, w Łomży pełni funkcję inżyniera kontraktu.