11.6 C
Warszawa
sobota, 8 maja, 2021
więcej
  EcoreportersPoradnikDotacje na fotowoltaikę i pompy ciepła w bankach od połowy 2021 roku

  Podążaj za nami

  Newsletter

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Dotacje na fotowoltaikę i pompy ciepła w bankach od połowy 2021 roku

  Tekst przeczytasz w około 3 min.
  - reklama -

  Pierwsze banki chcą wprowadzić kredyty antysmogowe z dotacjami z programu Czyste Powietrze. To Alior Bank, BNP Paribas, BOŚ, Bank Pocztowy, Bank Polskiej Spółdzielczości i zrzeszone Banki Spółdzielcze, Credit Agricole, Santander Consumer Bank oraz Banki Spółdzielcze SGB.

  Kredyty mają ruszyć od połowy roku. Ich suma będzie całkiem spora, bo łącznie banki dostaną w tym i przyszłym roku 1,5 mld zł – podał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

  Dzięki gwarancjom BGK banki będą mogły zaproponować lepsze warunki finansowe, m.in. przez rezygnację z dodatkowych zabezpieczeń. Szczegółów kredytów antysmogowych jeszcze jednak nie podano. Wiadomo, że dotacja spłynie na konto bankowe i tak pomniejszy zaciągnięty kredyt.

  Kto dostaje dotacje?

  Dotacje z programu Czyste Powietrze dostają tylko te osoby, które wymieniają stare źródło ciepła na paliwo stałe, tzw. kopciucha, na ogrzewanie o mniejszej lub zerowej emisji. Kolejny wymóg to roczne dochody do 100 tys. zł.

  Osoby o niskich dochodach, które dostaną zaświadczenie z urzędu gminy, mają podwyższony próg dofinansowania 60 proc. Standardowe dofinansowanie to 30 proc. kosztów.

  Jakie są kwoty dofinansowania?

  Maksymalna dotacja do pompy ciepła powietrze/woda wynosi standardowo 9-13,5 tys. zł, a wyższa – 18 tys. zł. Do pompy gruntowej – 20 250 zł, a podwyższona dotacja – 27 tys. zł.

  Masz fotowoltaikę – sprawdź, czy odliczysz ją od podatku

  To nie wszystko. Dotacja do fotowoltaiki wynosi 5 tys. zł i pokrywa maksymalnie połowę kosztów instalacji. Tu zasady są podobne, jak w przypadku zakończonego w ubiegłym roku Mojego Prądu. Dofinansowywane są tylko mikroinstalacje o mocy 2-10 kW.

  Z rozmów ze Związkiem Banków Polskich wynika, że kolejne banki komercyjne rozważają kredyty antysmogowe w tym roku.

  - reklama -

  KOMENTARZ? Napisz co myślisz.

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  - reklama -

  nasz Instagram