- reklama -

Jakie piece trzeba będzie zarejestrować ?

Przeczytasz w 5 min.

Centralny rejestr pieców i kotłów ma ruszyć już od lipca tego roku. Trzeba będzie zgłosić wszystkie źródła ciepła: na gaz, węgiel czy prąd. Nie ma znaczenia, czy jest to piec, kocioł, kominek czy pompy ciepła. Czy jest w domku na działce, willi, w salonie kosmetycznym czy warsztacie naprawczym. Ewidencja pieców dotyczy wszystkich budynków.

Właściciele domów i wszelkich innych budynków będą składać deklaracje do prezydenta miasta, burmistrza, wójta. Spis pieców w 2021 roku będzie prowadzony pisemnie i przez internet. Czasu na złożenie deklaracji będzie dużo, bo 12 miesięcy. Natomiast w nowych budynkach – 14 dni od daty uruchomienia źródła ogrzewania.

W imieniu mieszkańców bloków deklaracje złoży zarząd spółdzielni lub wspólnoty. Jeśli jednak ktoś sam, na własną rękę dodał sobie własne źródło w mieszkaniu, np. kominek, piec czy kozę, to wówczas musi to zgłosić. Rejestracja pieca węglowego i każdego innego źródła ogrzewania będzie obowiązkowa.

Za brak złożenia deklaracji grozić będzie kara.

Co obejmie rejestr pieców

Według zapowiedzi, trzeba będzie zgłosić w deklaracji każde źródło o mocy do 1 MW (1000 kW), które teraz nie wymaga zgody ani zgłoszenia. To podstawowe kryterium. Nie ma więc znaczenia, gdzie się znajduje ale to, jakim jest źródłem ogrzewania.

W uzasadnieniu do ustawy mamy wymienione przykłady:

kocioł gazowy

podgrzewacz gazowy przepływowy, podgrzewacz gazowy pojemnościowy

grzejnik gazowy, kominek gazowy, nagrzewnice gazowe, promienniki gazowe;

kocioł na paliwa stałe,

piec kaflowy lub wolnostojący (koza, angielka) na paliwa stałe (węgiel, drewno, pellet);

kominek na paliwo stałe;

trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa;

kocioł olejowy, piec olejowy;

pompa ciepła powietrzna, pompa ciepła gruntowa, pompa ciepła wodna;

ogrzewanie elektryczne;

kolektory słoneczne;

sieć ciepłownicza.

Centralny rejestr pieców i kotłów pomoże w informowaniu mieszkańców o konieczności wymiany pieca lub kotła do konkretnego roku. W 13 województwach obowiązują uchwały antysmogowe, jednak nie wszyscy wiedzą o konieczności wymiany ogrzewania ani o tym, skąd na to wziąć dotacje. Spis pieców w 2021 roku pomoże w tym zadaniu.

Dofinansowanie do pomp ciepła w nowym domu

Czego nie trzeba rejestrować

Ewidencja pieców nie obejmie piecyków do podgrzewania wody ani kuchenek gazowych. Te informacje z czasem trafią do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Warto dodać, że wzoru deklaracji jeszcze nie ma. Na pewno trzeba będzie podać swoje dane i adres, numer kontaktowy, mail (jeśli się ma) i do tego rodzaj źródła.

CEEB ma nam powiedzieć wszystko o domach i pracujących w nich piecach. Zgromadzi dane z innych rejestrów, a także z kontroli przeprowadzanych w domach, np. przez straż miejską. Źródłem dostarczania danych będą też kominiarze.

Inwentaryzacja budynków i rejestr pieców pozwolą dotrzeć do osób najbardziej “ubogich energetycznie” i lepiej skierować pieniądze publiczne. Do rejestru trafią też dane o wszystkich otrzymanych dotacjach, np. na termomodernizację, fotowoltaikę, dodatki mieszkaniowe, energetyczne, na opał.

Czy będą kary?

Jeśli ktoś nie złoży w terminie deklaracji, może zapłacić karę grzywny (która teoretycznie wynosi nawet 5 tys. złotych). Nie będzie jednak karany automatycznie.

Przepisy uwzględniają możliwość “czynnego żalu”. To znaczy, że jeśli prezydent miasta, burmistrz czy wójt nie dowiedzą się o tym, że ktoś na czas nie złożył deklaracji, to taka osoba może szybko naprawić błąd i zgłosić swoje źródło ciepła. Wtedy nie zapłaci grzywny.

Ewidencja pieców będzie powstawała przez rok, od 1 lipca 2021 r. Natomiast jeśli po złożeniu deklaracji ktoś wymienił w domu ogrzewanie, to ma 14 dni na zgłoszenie tego.

Rejestr pieców jak CEPiK

Polska wprowadza przepisy, bo taki rejestr powinien działać już od dawna. Jak CEPIK. Tak jak Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców mówi nam wszystko o drogowych pojazdach i ich posiadaczach, tak CEEB powie nam wszystko o piecach i bardzo wiele o budynkach. Bedą to nie tylko domy, ale też hotele, warsztaty,magazyny, szpitale czy kościoły. Szacunkowo w CEEB znajdzie się około 5 milionów budynków.

Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuje się od dwóch dekad, kiedy zaczynała pracę w dziennikarstwie. Współtworzy portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowała jako wydawca portalu tvn24bis.pl, była dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniła funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestniczyła w szkoleniach i konferencjach Europejskiej Agencji Środowiska, Europejskiego Centrum Dziennikarstwa, stypendystka Departamentu Stanu USA. Współautorka publikacji "Unia Energetyczna z perspektywy Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii", wydanej przez Instytut Spraw Publicznych (2015).
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Od czego zależy dofinansowanie do pompy ciepła

Czy dotacje do pompy ciepła zależą od dochodu? Takie pytanie zadał nam czytelnik. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać na pompy ciepła dofinansowanie....

Dzień Długu Ekologicznego 2021. Od teraz żyjemy na kredyt

Dzień Długu Ekologicznego to data, kiedy zużyliśmy już zasoby Ziemi z całego roku, bo tyle potrzeba na ich odnowienie. W 2021 roku dzień ten...

Ruszają nowe unijne dotacje na ekologiczne inwestycje

Unijne dotacje z Funduszu Innowacyjnego po raz pierwszy popłyną do beneficjentów w 14 państwach. Na liście 32 małych projektów, którym przyznano dofinansowanie, znajdują się...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -