więcej
  - reklama -
  Strona głównaOszczędzanie energiiSkąd ciepło w kaloryferach

  Skąd ciepło w kaloryferach

  czytaj 5 min.

  Dzieci w szkołach uczą się, skąd się bierze ciepło i jak z niego mądrze korzystać. W „Lekcjach ciepła” wzięło udział 400 tys. dzieci. Polski smog nie bierze się znikąd. Wymaga edukacji od przedszkola.

  Projekt edukacyjno-ekologiczny realizowany przez dostawców ciepła systemowego w przedszkolach oraz najmłodszych klasach szkół podstawowych. Pomagają w tym książeczki edukacyjne z serii „Czerwony Kapturek w mieście”.

  Skąd się bierze smog

  Czerwony Kapturek razem z babcią i mamą decydują się na wyprowadzkę z niebezpiecznego lasu, by zamieszkać na osiedlu. Babcia nie musi już nosić drewna na opał, bo korzysta z ciepła systemowego, a wnuczka może częściej odwiedzać babcię, której towarzyszy zaczarowany kot Klucha, objaśniający dziewczynce skąd ciepło bierze się w kaloryferach oraz jak z niego korzystać, by się nie marnowało.

  Zły stan powietrza to jeden z kluczowych problemów środowiskowych z jakimi zmagamy się jako kraj. Z powodu zanieczyszczeń każdego roku przedwcześnie umiera ponad 45 tys. Polaków. Głównym powodem takiego stanu jest blisko 3,5 mln pieców, w których spalany jest węgiel, a często także śmieci. Piece odpowiadają za 78,5 proc. emisji benzo(a)pirenu w Polsce i  47 proc. emisji pyłu PM2.5.

  Podłączenie indywidualnych użytkowników do ciepła systemowego, bądź tam gdzie to nie jest możliwe – wymiana starych pieców na nowocześniejsze urządzenia, to jeden z kluczowych wskazywanych sposobów poprawy jakości powietrza w Polsce.

  Oszczędzanie ciepła

  Ale do zmniejszenia emisji, a tym samym spowolnienia zmian klimatycznych, mogą włączyć się także użytkownicy ekologicznych form ogrzewania, chociażby ci korzystający już z ciepła systemowego. Wystarczy mądrze wykorzystywać energię cieplną i jej nie marnować. To jednak wymaga zmiany nawyków, czego w ramach „lekcji ciepła” ciepłownicy uczą najmłodsze pokolenie. Ważną częścią projektu jest zachęcanie dzieci do dzielenia się informacjami ze swoimi rodzinami.  W ten sposób dzieci stają się ambasadorami efektywnego wykorzystywania energii w swoich domach, rozpowszechniając zdobyte informacje wśród najbliższych.

  „Lekcje ciepła” realizowane są od 2013 roku w przedszkolach oraz klasach 1-3 i 4-5 szkół podstawowych. Z roku na rok projekt uzupełniany jest o nowe materiały dydaktyczne dla dzieci i nauczycieli, których wartość merytoryczną doceniają eksperci nauczania.

  Materiał ciekawy i cenny dla nauczycieli. Trudne tematy dotyczące ciepła, transportu energii, temperatury, poruszane są z poprawnością, której niejedne podręczniki szkolne mogłyby pozazdrościć – Wojciech Dindorf, fizyk, matematyk i popularyzator nauki.

  Bazę materiałów edukacyjnych programu stanowią książeczki z bajkami pobudzającymi  wyobraźnię dzieci, zilustrowane przez polską artystkę Dorotę Szoblik. Do tej pory do projektu zgłosiło się 8,3 tys. nauczycieli z całej Polski, a w lekcjach udział wzięło ponad 400 tys. uczniów. Planowane jest rozszerzenie projektu także o zajęcia w klasach starszych oraz dla uczniów liceów, które będą wyjaśniać kwestie powstawania smogu w miastach oraz emisji zanieczyszczeń do atmosfery. 

  Polska lekcja wyróżniona w UE

  „Lekcje ciepła” to projekt edukacyjno-ekologiczny powstały z inicjatywy Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. Działania edukacyjne dostawców ciepła systemowego realizują założenia europejskiej strategii „District Heating and Cooling Strategy” (tłum. Strategia dot. Ciepłownictwa Systemowego i Chłodnictwa), która zakłada inicjowanie działań podnoszących świadomość w zakresie energii i klimatu.

  Projekt został wyróżniony w konkursie The EU Sustainable Energy Awards, gdzie znalazł się w finałowej dwunastce europejskich inicjatyw, które promują zrównoważony rozwój rynku energii. Otrzymał także srebrną nagrodę w konkursie Power of Content Marketing 2019 w Warszawie. Projektowi niemalże od początku patronuje Ministerstwo Środowiska, a ostatnio swój honorowy patronat potwierdził także Minister Klimatu i Środowiska.

  Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
  Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
  Podziel się
  Tagujemy
  Czytaj także

  Jak poznać, że stary piec to kopciuch, co jest wskazówką?

  Uchwały antysmogowe zakazują używania kopciuchów, czyli starych kotłów na paliwa stałe. Czas na ich wymianę jest coraz krótszy. Coraz więcej też osób zadaje sobie...

  Od czego zależy dodatek osłonowy: piec na pellet, węgiel, pompa ciepła robią różnicę

  Dodatek osłonowy ma pomóc Polakom w opłacaniu rachunków między innymi za ogrzewanie. Na wypłaty pójdą pieniądze, jakie budżet uzyskuje ze sprzedaży praw do emisji...
  - reklama -
  energetycznie

  Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

  Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

  Polskie spółki z nowymi modułami fotowoltaicznymi

  Tarnowska spółka Hymon przewiduje wzrost sprzedaży instalacji fotowoltaicznych o 30 proc. dzięki pozyskaniu znaczącego partnera. Z kolei Edison Energia rozpoczął produkcję własnych modułów o...
  ZOSTAW KOMENTARZ
  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  A jeszcze lepsze jest to...
  Następny artykuł