- reklama -

Wymień za darmo piec węglowy. Dotacje w 2021 roku

czytaj 5 min.

Dotacje do wymiany pieca w 2021 roku mogą pokryć nawet 100 proc. kosztów takiej inwestycji w domach. Miasta dopłacają do nowego, ekologicznego ogrzewania, ponieważ smog to duży problem występujący w Polsce głównie w sezonie jesienno-zimowym. Dofinansowanie do wymiany kopciucha można też wziąć z programu Czyste Powietrze. Jak się jednak okazuje jeśli przeszkadza ci stary kopciuch, dotacje na jego wymianę dostaniesz wyższe w miastach. Nic też nie stoi na przeszkodzie, by wymienić stary piec, dofinansowanie wziąć zaś z obu programów.

To jednak nie wszystko. Warto wiedzieć, że im wcześniej wymienimy kopciucha, tym większe możemy dostać dofinansowanie. Wymiana pieca jest konieczna w większości województw, gdzie obowiązują uchwały antysmogowe. Używanie starego kopciucha mimo zakazów oznacza karę grzywny do 5 tys. zł.

Zobacz, gdzie obowiązują uchwały antysmogowe

Maksymalne dofinansowanie na wymianę kopiciucha

Tylko do końca 2021 roku Wrocław na wymianę kopciucha daje dotacje, które pokrywają do 100 procent kosztów kwalifikowanych inwestycji, ale jednocześnie nie więcej niż 15 tys. zł. Piec można wymienić nawet bez wkładu własnego – instalator może bowiem rozliczyć koszty prac bezpośrednio z Urzędem Miejskim Wrocławia, oferując usługę pełnomocnictwa.

W 2022 roku dofinansowanie do wymiany kopciucha wyniesie we Wrocławiu maksymalnie 12 tys. zł, w kolejnych latach maleje co roku o 2 tys. zł.

Wysokie dotacje do wymiany pieca w 2021 roku

Warszawa zastosowała podobną strategię, co Wrocław, a wcześniej Kraków. Co roku zmniejsza miejskie dofinansowanie do wymiany pieca. Dotacje uzależniono od nowego źródła ciepła Warszawski program dotacji pozwala na wymianę kopciucha i instalację:

  • pompy ciepła – dotacje wynoszą: 40 tys. zł przy gruntowej pompie ciepła lub 30 tys. zł przy pompie ciepła powietrze-woda
  • ogrzewania elektrycznego – dotacja 10 tys. zł
  • przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej – 30 tys. zł
  • kotła gazowego – 12 tys. zł

Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą otrzymać środki na:

odnawialne źródła energii (OZE), tj. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe – ale tylko pod warunkiem, że współpracują one z nowym, ekologicznym źródłem ogrzewania.

Składając wniosek do końca 2021 roku otrzymuje się do 90 proc. dofinansowania na wymianę kopciucha, a przy złożeniu do końca 2022 roku wysokość dotacji wyniesie do 70 proc.

Dofinansowanie do wymiany pieców w budynkach wielorodzinnych

W Bydgoszczy na wymianę pieca maksymalna dotacja wynosi już tylko 5 tys. zł. Nabór wniosków trwa do 31 października. Miasto ma również zachętę dla mieszkańców bloków i kamienic. Warunkiem do skorzystania z dodatkowej dotacji jest zasada „zero węgla w całym budynku” po zakończeniu inwestycji. W przypadku kompleksowych inwestycji w budynkach wielorodzinnych dotacje do wymiany kopciuchów wynoszą do 8 tys. zł w zależności od zastosowanego źródła ciepła. Nabór wniosków dofinansowania inwestycji kompleksowych w budynkach wielorodzinnych zacznie się 15 listopada i potrwa do końca 2021 roku.

Czytaj także: Od czego zależy dofinansowanie do pompy ciepła

Dofinansowanie do 100 proc. kosztów wymiany pieca

Wysokie dotacje do wymiany pieca dają też na przykład Kielce. Na podłączenie do sieci ciepłowniczej w budynku mieszkalnego wielorodzinnego i instalacji węzła cieplnego dotacja wynosi 40 tys. zł. Podłączenie do sieci ciepłowniczej domu jednorodzinnego jest dofinansowane kwotą 8 tys. zł, instalacja kotła gazowego, pompy ciepła lub elektrycznego ogrzewania to także 8 tys. zł dofinansowania. Dotacja może być udzielona w kwocie 100 proc. kosztu kwalifikowanego realizacji.

Warto sprawdzać dofinansowania w urzędach miejskich. Mogą uzupełnić dofinansowanie wymiany kotła, które daje ogólnopolski program Czyste Powietrze. Aby z niego skorzystać trzeba jednak mieć roczne dochody nie większe niż 100 tys. zł.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Polski szprot z ważnym certyfikatem

Kupując szprota bałtyckiego z certyfikatem MSC mamy pewność, że nie robimy szkody środowisku naturalnemu Morza Bałtyckiego. Warto więc szukać niebieskiego logo na popularnych puszkach...

Kopenhaga w trzy dni

Trzy dni w Kopenhadze i tyle wrażeń. Już od wylądowania na lotnisku można przekonać się, że jesteśmy w innym świecie, jeśli chodzi o korzystanie...

Perowskity na stacji Orlenu

Pierwsze na świecie elektroniczne etykiety cenowo-reklamowe zasilane perowskitowymi ogniwami fotowoltaicznymi pojawią się w sklepach i na stacjach benzynowych. To oszczędzi energię i pozwoli zrezygnować...
- reklama -
Jednym Okiem
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...