Pierwsze banki zaoferują antysmogowe kredyty do 100 tys. złotych. Można za to sfinansować wymianę ogrzewania, termomodernizację i instalację fotowoltaiczną. Dotacja pokryje część spłaty kapitału.
Sfinansowanie inwestycji w fotowoltaikę, ocieplenie ścian, wymianę okien i drzwi oraz wymianę kotła grzewczego będzie prostsze. Idea jest taka, że w jednym okienku w banku składa się wniosek o kredyt z gwarancją BGK, a następnie wniosek o dotację z programu Czyste Powietrze, która spłaci część kredytu. W ten sposób osoby starające się o dofinansowanie z programu Czyste Powietrze nie będą musiały wykładać na całą inwestycję własnych pieniędzy. Antysmogowy kredyt z dotacją będzie też alternatywą dla kredytów komercyjnych.
Kredyt Czyste Powietrze z dotacją na częściową spłatę kapitału oraz gwarancją BGK można zaciągnąć na maksymalnie 12 lat, a jego wartość może wynieść nawet 100 tys. zł. – wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski.
Dzięki gwarancjom BGK dostępność kredytu ma być znacznie większa, ponieważ banki mogą proponować lepsze warunki finansowania inwestycji. Tę ofertę kierują do właścicieli domów jednorodzinnych.
Dotacje na fotowoltaikę i pompy ciepła w bankach
Gdzie się udać po kredyt z dotacją?
Umowę dotyczącą udzielania kredytów z gwarancją BGK podpisały: Alior Banki, BOŚ i BNP Paribas. Na razie nie opublikowały one jeszcze swoich warunków antysmogowych kredytów. Natomiast już teraz oferują różne kredyty na ekologiczne inwestycje. Antysmogowy kredyt z dotacją wyróżniać się ma preferencyjnymi warunkami, takimi jak dłuższym okres spłaty, niższe oprocentowanie. To też może sprawić, że inaczej będzie obliczana zdolność kredytowa klienta, a więc więcej osób otrzyma szansę na kredyt.
Na swojej stronie BOŚ zachęca już do wzięcia ekokredytów z dopłatami z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Daje on możliwość sfinansowania 90 proc. przedsięwzięcia.
Bank udzieli Ci specjalnego preferencyjnego kredytu na sfinansowanie przedsięwzięć przewidzianych w programie „Czyste Powietrze”. Dofinansowanie, które uzyskasz w programie, zostanie przeznaczone na częściową spłatę kapitału zaciągniętego kredytu – BOŚ.
Do programu mają wejść jeszcze: Bank Polskiej Spółdzielczości, Credit Agricole Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Spółdzielcza Grupa Bankowa.