Polska firma LPP, właściciel popularnych sieci sklepów Reserved, Sinsay, Mohito, House i Cropp, rozszerza akcję zbierania używanych ubrań. Zbiórka odzieży prowadzona jest we wszystkich sklepach LPP w całej Polsce. W sumie to prawie tysiąc placówek.
Używane ubrania można oddać w sklepach LPP niezależnie od tego, jakiej są marki i skąd pochodzą. Mogą to być dowolne części garderoby, pochodzące z jakiejkolwiek firmy. Nie musi to więc być towar kupiony w sklepie, do którego zanosimy starą odzież.
Drugie życie starych ubrań
Zbiórka ubrań pozwala na wspieranie osób, które są w potrzebie. Z tego powodu LPP zachęca, by oddawać rzeczy, które są w dobrym stanie. Wówczas jest możliwość przekazania ich potrzebującym. W ramach zbiórki ubrania dowolnej marki można wrzucić do specjalnie oznaczonych pojemników w sklepach lub oddać bezpośrednio sprzedawcy.
LPP prowadzi segregację otrzymanej odzieży w Centrum Integracji Społecznej w Gdyni. Następnie Towarzystwo Pomocy im. Św. Brata Alberta przekazuje ubrania w dobrym stanie osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, w tym bezdomnym.
Czytaj także: Drugie życie plastiku
Recykling ubrań kuleje
Natomiast ubrania, których nie da się już wykorzystać, w przyszłości posłużą jako surowiec do produkcji kolejnych ubrań – deklaruje LPP. W praktyce tak jeszcze się nie dzieje. Polski gigant odzieżowy nawiązał współpracę w 2022 roku ze start-upem Use Waste, który ma pracować nad technologią produkcji przędzy z odpadów tekstylnych. LPP zadeklarował, że do końca tego roku przeznaczy 1 mln zł na badania nad taką technologią.
O spółce Use Waste i jej pracy niewiele jeszcze można powiedzieć (nie ma nawet strony internetowej). W radzie dyrektorów firmy jest Adam Hańderek, założyciel Handetek Technologies. Ta polska firma opatentowała technologię chemicznego przetwarzania odpadów z tworzyw sztucznych na surowiec, który można ponownie wykorzystać, na przykład do wytwarzania nowych i czystych tworzyw sztucznych czy paliw silnikowych. Korzysta z różnych odpadów, które nie nadają się do recyklingu materiałów, takich jak zabrudzone folie, opakowania wielomateriałowe, wszelkiego rodzaju opakowania konsumenckie i przemysłowe, z wyłączeniem PCW i PU. W przyszłości za surowic mogłyby posłużyć także ubrania z poliestru dostarczone przez LPP.
[…] Zbiórka odzieży w sklepach LPP w całej Polsce pochodzi z serwisu […]