- reklama -
Strona głównaDotacje ekologiczneWysokie dotacje na magazyny energii...

Wysokie dotacje na magazyny energii do fotowoltaiki

Dofinansowanie do magazynów energii ruszy 15 kwietnia 2022 r. w nowej edycji programu Mój Prąd. Na magazyny energii do fotowoltaiki będzie można uzyskać maksymalnie 7,5 tys. zł. Trzeba jednak spełnić parę warunków.

Na ten program czeka wielu użytkowników fotowoltaiki. Najnowsza edycja Mojego Prądu obejmie nie tylko dofinansowanie do fotowoltaiki, ale także dotacje do magazynów energii elektrycznej i ciepła. Główne zasady są już znane, choć sam program Mój Prąd 4.0 jeszcze nie ujrzał światła dziennego.

Dla kogo dofinansowanie z programu Mój Prąd 4.0?

Podstawowym wymogiem, jaki trzeba spełnić, jest rozliczanie się już w nowym systemie net-billingu. Przypominamy, że ten system obejmie od 1 lipca automatycznie wszystkich tych, którzy złożyli wniosek o przyłączenie swojej instalacji fotowoltaicznej po 1 kwietnia 2022 roku.

Natomiast prosumenci, którzy teraz rozliczają się na starych zasadach opustów, też będą mogli skorzystać z dopłat do magazynów energii elektrycznej i ciepła, ale muszą zmienić rozliczenie. To więc oznacza porzucenie obecnego, korzystnego systemu opustów i przejście na net-billing. Taką decyzje można podjąć raz i nie ma od niej odwrotu. Liczą się inwestycje dokonane po 1 lutego 2020 r.

Czytaj także: Polski magazyn energii: ile kosztuje?

Jeśli ktoś skorzystał z dotacji w ramach Mojego Prądu wcześniej i ma już panele słoneczne, teraz także może złożyć wniosek o dofinansowanie do magazynów energii, magazynów ciepła oraz systemów zarządzania energią.

O jakie magazyny energii do fotowoltaiki chodzi?

Minimalna moc magazynów energii z dofinansowaniem Mojego Prądu musi wynieść 2kWh. Jest to więc mała jednostka.

Natomiast magazyny ciepła obejmują:

  • zasobniki ciepłej wody użytkowej zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny
  • bufory ciepła zasilane przez pompę ciepła lub kocioł elektryczny
  • zasobniki c.w.u z grzałką elektryczną
  • bufory ciepła z grzałką elektryczną
  • bufory ciepła wraz z zasobnikiem c.w.u. stanowiące jedno kompletne urządzenie
  • pompa ciepła do c.w.u. + zasobnik c.w.u. lub pompa ciepła do c.w.u. ze zintegrowanym zasobnikiem.

Jak wysokie jest dofinansowanie do magazynów energii?

Dotacje do fotowoltaiki i magazynów energii oraz systemów zarządzania energią nie mogą przekroczyć 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Podstawowa dotacja do paneli słonecznych wynosi 4 tys. zł, albo 5 tys. zł przy dodatkowych inwestycjach w magazyn energii. Dofinansowanie wynosi maksymalnie 7,5 tys. zł w przypadku magazynu energii elektrycznej i 5 tys. do magazynów ciepła.

Dodatkowo, inwestując w magazyn energii do fotowoltaiki, będzie można też wziąć 3 tys. zł dopłaty do systemów zarządzania energią HEMS/EMS.

Dofinansowanie do fotowoltaiki, magazynów energii i systemów zarządzania energią.

Na prosumentów, którzy już sięgnęli po dotacje do fotowoltaiki w programie Mój Prąd, a teraz chcieliby dostać dofinansowanie do magazynów energii, będzie czekał bonus 2 tys. zł.

MojPrad 4.0
źródło: doradztwo- energetyczne.gov.pl

- autopromocja -
Podziel się
Redakcja EcoReporters
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł