Firma z Lubelszczyzny zrealizowała projekt automatycznej segregacji odpadów w procesie recyklingu. Akpol produkuje w ten sposób reglanulat, po który sięgają międzynarodowe firmy. Dzięki temu mogą pochwalić się swoim odbiorcom, że ich produkty zawierają plastik z recyklingu.
Przedsiębiorstwo zaczynało swoją przygodę w przydomowym garażu. Przy produkcji doniczek rozsadowych pracowało wtedy zaledwie kilku pracowników. Firma od 2005 roku rozrosła się do około 300 osób, a plany inwestycyjne przedsiębiorstwa wskazują na dalszy jej rozwój .
Jako pierwsi w Polsce zrealizowaliśmy projekt dotyczący innowacyjnej technologii automatycznej segregacji w procesie recyklingu odpadów – Adam Kuś, właściciel Akpolu.
Plastik z recyklingu
Regranulat to substytut dla pierwotnych tworzyw (oryginałów), który wykorzystuje się do produkcji kolejnych wyrobów. Jego produkcja przynosi dwie istotne korzyści dla środowiska. Po pierwsze zmniejsza ilość odpadów plastikowych, które nie trafiają na składowiska albo do spalarni. Po drugie, reglanulat nadaje plastikowi nową użyteczność, więc ogranicza produkcję pierwotnych tworzyw sztucznych pochodzących z ropy naftowej. To świetne tworzywo do produkcji recyklingowych opakowań i nadanie rzeczom drugiego życia.
W zależności od rodzaju materiału bazowego, z którego powstaje regranulat, można wyróżnić kilka jego typów. W firmie Akpol powstają regranulaty w wielu kolorach.
Co oznaczają skróty na opakowaniu
HDPE, czyli polietylen wysokiej gęstości używany jest m. in. do produkcji pojemników i folii. Z kolei PP – polipropylen często stosowany jest do produkcji na przykład kubeczków na jogurty, pudełek na margarynę czy zakrętek. LDPE to polietylen niskiej gęstości, który wykorzystują głównie firmy spożywcze i farmaceutyczne.
Warto kupując produkty w plastiku zwrócić uwagę, czy sa choć częściwo wykonane z recyklingu.
Jedyna szansa na recycling plastiku na skalę globalną to odgórne rozporządzenia. Takie inicjatywy jak ta opisana powyżej, to chwalebne i bardzo pozytywnie – ale zbyt małe przedsięwzięcie. Odzysk plastiku jest wciąż mało opłacalny, a to pociąga za sobą sytuację w której producenci opakowań sięgają bo produkt który nie pochodzi w recyclingu. Długa droga jeszcze przed nami. Zmiany te następują zbyt wolno, aby plastik zniknął np. z oceanów.