- reklama -
Strona głównaDotacje ekologiczneSamochód elektryczny z...

Samochód elektryczny z dotacją i w promocji

Przeczytasz w 4 min.

Rusza nabór wniosków o dofinansowanie do auta elektrycznego. Producenci aut już zaczynają promocje swoich modeli, więc samochody elektryczne z dotacją w 2021 roku są atrakcyjniejsze niż rok temu. Można zaoszczędzić nawet 37 tys. zł.

Program „Mój Elektryk” uruchomił Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski o dofinansowanie do samochodu elektrycznego należy składać od 12.07.2021 r. do 30.09.2025 r. jednak nie dłużej niż do wyczerpania budżetu. Do wzięcia jest 100 mln zł.

Tylko nowe samochody

Dofinansowanie obejmuje zakup nowego auta w pełni elektrycznego czyli ładowanego z gniazdka albo z ogniw zasilanych wodorem.

Pierwszy nabór wniosków, który ruszył 12 lipca 2021 roku, skierowany jest tylko do osób indywidualnych. Z kartą dużej rodziny nie obowiązuje limit ceny samochodu, natomiast dla wszystkich innych maksymalna wartość auta to 225 tys. zł. W tej cenie kupimy większość samochodów elektrycznych.

Kupiony elektryk nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej.

Ile wynosi dotacja do zakupu elektryka

Standardowa dotacja w wysokości nie więcej niż 18 750 zł. Z kartą dużej rodziny dofinansowanie wzrasta do 27 tys. zł.

Już pojawiły się kolejne bonusy od producentów. Mazda daje każdemu klientowi indywidualnemu, który zamówi nową Mazdę MX-30, ekodopłatę 10 tys. zł. Po zsumowaniu tej ekodpołaty i najwyższej kwoty dopłaty rządowej w wysokości 27 tys. zł, nowa Mazda MX-30 może być dostępna dla klientów indywidualnych od 105 900 zł, czyli w cenie podstawowej wersji benzynowej Mazdy CX-30, z którą dzieli płytę podłogową.

Jest to też cena podobna do popularnego elektryka Nissana Leaf, który z dotacją 18 750 zł kosztuje 105 150 zł (wersji 40kWh VISIA). Tu do końca wakacji jest promocja stacji ładowania za złotówkę. Promocje ładowarek ma też VW.

Wniosek o dofinansowanie do zakupu elektryka

Wnioski składa właściciel albo współwłaściciel kupionego samochodu elektrycznego. Można to zrobić tylko elektronicznie, przez stronę internetową NFOŚiGW, gdzie jest generator wniosków.

Najpierw trzeba kupić auto i je zarejestrować na terytorium RP, ubezpieczyć go i zobowiązać się, że nie pozbędzie się go przez dwa lata od uzyskania dotacji. W przypadku pozytywnej oceny Funduszu wniosek, po złożeniu przez wnioskodawcę podpisu elektronicznego, będzie stanowił umowę z NFOŚiGW.

Dofinansowanie obejmuje jeden samochód elektryczny na jedną osobę.

Niezbędne dokumenty:

  • Faktura zakupu nowego auta, która zawiera co najmniej informacje o cenie nabycia pojazdu, marce i modelu
  • Wydruk z CEPiK potwierdzający rodzaj napędu
  • Skan dowodu rejestracyjnego
  • Ubezpieczenie OC oraz AC wraz z dowodem opłacenia składek lub pierwszej raty
  • zawiadomienie zakładu ubezpieczeń o cesji praw do ubezpieczenia na NFOŚiGW
  • RODO
  • Plik 16 oświadczeń dotyczących umowy z NFOŚiGW
  • Opcjonalnie: Karta Dużej Rodziny, pełnomocnictwo, oświadczenia dotyczące współwłaściciela.

Będą kolejne nabory

Na razie wniosków o dofinansowanie do auta elektrycznego nie mogą składać przedsiębiorcy, instytucje i samorządy. Dla nich nabór ma ruszyć w innym terminie. To zła wiadomość, ponieważ rzadko która rodzina decyduje się na zakup elektryka i w Polsce robią to przeważnie firmy.

Czytaj także: Jak uzyskać dofinansowanie do fotowoltaiki?

W oczekiwaniu na ten drugi nabór wniosków dla instytucji Mazda przygotowała wyższą ekodopłatę – 18 750 zł czyli tyle, ile wynosi rządowa dotacja.

Warto więc sprawdzać oferty w salonach, bo na pewno teraz zaczną się ciekawe promocje elektryków.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Jak dostać antysmogowy kredyt z dotacją w banku

W oddziale banku, który przystąpił do programu Czyste Powietrze, można złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji w ekologiczne ogrzewanie, w co wchodzi też fotowoltaika. Dotacje...

Popularna aplikacja walutowa ograniczy ślad węglowy

Popularna aplikacja finansowa Revolut będzie bardziej ekologiczna. Pomoże jej w tym lider w tworzeniu oprogramowania, które zmniejsza ślad węglowy. Kupując, płacąc czy wymieniając waluty...

Panele z grafenem przekonają Polaków do fotowoltaiki?

Najpopularniejsze panele słoneczne sprzedają się w Polsce lepiej niż świeże bułeczki. Niektórzy przyszli prosumenci chcą jednak czegoś "lepszego". Często pada więc pytanie: jakie panele...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...