Monitoring radiacyjny online zapewnia szybkie reagowanie na skażenia promieniotwórcze. Każdy może sprawdzić, jakie jest promieniowanie w Polsce. Nowa mapa promieniowania w prosty sposób pokazuje dane ze stacji monitoringu. To ważne zwłaszcza teraz, kiedy Polacy obserwują wydarzenia w Ukrainie.
Państwowa Agencja Atomistyki uruchomiła nową odsłonę mapy promieniowania w Polsce. Ma więcej funkcji, jest czytelna i prosta w obsłudze. Można ją znaleźć na stronie https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/.
Jak sprawdzić poziom promieniowania on-line
Na nowej mapie promieniowania w Polsce w „Menu“ po lewej stronie należy rozwinąć „Stacje PMS“, a następnie wybrać „Moc dawki“. Aby odczytywać wartości poszczególnych stacji wystarczy najechać na wybraną lokalizację.
W większości przypadków promieniowanie w Polsce wynosi poniżej 0,1 µSv/h. Pojedyncze aparatury odnotowują moc dawki na poziomie ponad 0,1 µSv/h w bezdeszczową pogodę. W czasie deszczu, zwłaszcza poprzedzonego długim okresem bez opadów, naturalne tło promieniowania jonizującego może chwilowo wzrosnąć do 0,2 µSv/h, a nawet w niektórych przypadkach do niemal 0,3 µSv/h. Jest to poziom normalny – podkreśla Państwowa Agencja Atomistyki.
Natomiast zakres promieniowania powyżej 0,3 µSv/h wymaga już weryfikacji źródła pochodzenia.
Pamiętajmy jednak, że w wielu miejscach w Europie 0,3 µSv/h to poziom tła naturalnego. Należy pamiętać, że w sytuacji wzrostu poziomu promieniowania ponad normę PAA wyda stosowny komunikat.
Polska Agencja Atomistyki
Mapa promieniowania w Polsce pokazuje także dane historyczne, w wybranym przedziale czasowym. Wyniki dostępne są w formie tabeli lub w postaci wykresu.
Czytaj także: Jakie jest promieniowanie w Polsce i w Europie. Zobacz mapę
Ile stacji obejmuje mapa promieniowania w Polsce
System krajowego monitoringu sytuacji radiacyjnej składa się aktualnie z ponad 70 przyrządów pomiarowych, w tym z 40 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych Państwowej Agencji Atomistyki. To tzw. stacje PMS (ang. Permanent Monitoring Station).
W ciągu ostatnich lat PAA zakupiła ok. 50 nowoczesnych stacji PMS, które instalowane są w nowych lokalizacjach, także wzdłuż wschodniej granicy.
PPA
PAA zamierza dodać w najbliższej przyszłości wskazania dziewięciu stacji pomiarowych, które należą do Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska – Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Są one zlokalizowane w Warszawie, Gdyni, Włodawie, Świnoujściu, Gorzowie Wielkopolskim, Poznaniu, Lesku, Zakopanem, Legnicy i Mikołajkach. Przy czym stacje Gorzów Wielkopolski oraz Poznań traktowane są jako jedna stacja ze względu na to, że prowadzą pomiary uzupełniające.
Rozwój monitoringu krajowej sytuacji radiacyjnej wynika przede wszystkim z Programu polskiej energetyki jądrowej, czyli programu budowy w kraju elektrowni jądrowych. Zgodnie z założeniami tego programu, do 2033 r. w kraju ma funkcjonować ok. 150 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych.