Transformacja klimatyczno-energetyczna to największe i najbardziej kosztowne przedsięwzięcie gospodarcze o skali światowej. Jej skuteczność zależy od zaangażowania wszystkich interesariuszy. W Warszawie odbywa się Polski Kongres Klimatyczny, wydarzenie obejmujące wszystkie grupy interesu wokół tej tematyki, z udziałem zagranicznych gości z krajów Europy Centralnej i Północnej. Podczas kongresu są omawiane aktualne trendy inwestycyjne w odniesieniu do strategii klimatycznych dla tego regionu.
Łatwe działania związane z dekarbonizacją powoli się wyczerpują. Firmy, które do tej pory nie musiały martwić się o ślad węglowy mogą wkrótce napotkać problemy i stracić partnerów handlowych w Europie Zachodniej. Nowe technologie, np. wodorowe, mogą być dodatkowym kołem zamachowym rozwoju w regionach. To tylko niektóre wnioski z dyskusji, jaka odbyła się podczas otwarcia Polskiego Kongresu Klimatycznego.
Nowe technologie to nie wszystko
Praktyczne podejście do wytycznych europejskich jest kluczowe dla skuteczności transformacji klimatyczno-energetycznej. Jak wskazał Tomasz Gasiński z Deloitte, w większości krajów regulatorzy definiują ambitne cele ograniczenia emisji i wskazują ścieżki transformacji – takie jak Europejski Zielony Ład oraz pakiet regulacji „Gotowi na 55” (Fit for 55). Z przeprowadzanych ostatnio badań i analiz realnej gospodarki wynika jednak, że definiowane ambicje klimatyczne przedsiębiorstw rzadko jeszcze podparte są konkretnymi planami działań.
Jako ludzie kreujący kształt i tempo transformacji klimatycznej powinniśmy zadać sobie zasadnicze pytania: „Czy wierzymy w postępujące ocieplenie klimatu?”, „Czy jesteśmy zdeterminowani, aby już teraz podjąć konkretne działania?”. W innym przypadku, z wysokim prawdopodobieństwem, nie uda się osiągnąć celów Porozumienia paryskiego, a konsekwencje będą bardzo dotkliwe nie tylko dla przyrody i różnorodności biologicznej, ale także dla warunków życia i dalszego rozwoju ekosystemów w tym oczekiwanego rozwoju gospodarczego i bezpiecznej przyszłości ludzkości.
Tomasz Gasiński z Deloitte
Skuteczne wdrożenie zmian wymaga współpracy biznesu, samorządów i instytucji pozarządowych. Samorządy, które są największymi beneficjentami środków unijnych na działania usprawniające zielona transformację, również ustanawiają lokalne zasady legislacyjne. W ten sposób przyczyniają się do zmian koncepcji inwestorów realizujących najważniejsze inwestycje infrastrukturalne i komunalne.
Tworzenie rozwiązań nature based solution w miastach przynosi korzyści zarówno środowiskowe, jak społeczne. Potrzebna jest więc debata publiczna i wymiana doświadczeń, które te procesy przyspieszy i udoskonali.
Prezes AMS, Marek Kuzaka.
Uczestnicy Kongresu podkreślali, że odnawialne źródła energii odgrywają kluczową rolę w procesie dekarbonizacji. Wraz z obniżaniem emisji w elektroenergetyce ważne jest rozpoczęcie transformacji w obszarach trudnych do zdekarbonizowania. Potrzebna jest tu ścisła współprapaca energetyki i przemysłu.
CCS to łańcuch technologii, które pozwalają na wychwycenie, transport oraz składowanie dwutlenku węgla, zapobiegając tym samym ich przedostawaniu się do atmosfery. Pomimo, że działające technologie wychwytu są już dostępne, skalowanie innowacji wymaga czasu, wysiłku finansowego i odpowiedniego otoczenia regulacyjnego. Rozwijanie tych technologii musi rozpocząć się teraz, jeśli chcemy je wyskalować w kolejnej dekadzie.
Krzysztof Kobyłka – Kierownika Programu Energia i Klimat w WiseEuropa
Beatrice Coda z CINEA, Europejskiej Agencji Klimatu Infrastruktury i Środowiska, wskazała na miliardy euro przeznaczana przez Unię Europejską na transformację. CINEA dystrybuuje środki finansowe na realizacją największych projektów europejskich związanych z osiąganiem Green Deal, między innymi na projekty energetyczne cross-border. Wymieniła między innymi Fundusz Innowacyjny i instrument Łącząc Europę.
Czytaj także: Polski Kongres Klimatyczny 2023
Nowy ład energetyczny
Rola i udział odbiorców energii stanowi kluczowy element transformacji sektora energetycznego, podobnie jak odnawialne źródła energii. Bez modernizacji sieci może się jednak okazać, że będziemy mieli tanią energię z OZE i drogie opłaty sieciowe – wskazał Rafał Gawin, szef Urzędu Regulacji Energetyki.
Nie ma żadnych wątpliwości, że trwający proces transformacji energetycznej, który wynika z potrzeby ograniczenia zmian klimatycznych a także zapewnienia większego zrównoważenia wzrostu gospodarczego, nabierze jeszcze większego tempa. Na naszych oczach krystalizuje się nowy ład energetyczny – znaleźliśmy się w punkcie, który zdefiniuje szereg branż przemysłowych na kolejne lata.
dr Michał Michalski, Prezes Zarządu Polenergia S.A.
Patronami merytorycznymi wydarzenia są Deloitte, WiseEuropa oraz Polska Akademia Nauk, natomiast o swoich projektach opowiedzą między innymi BGK, AMS, Polenergia i Energa.