- reklama -

Wysokie dofinansowanie do małych elektrowni wodnych

Przeczytasz w 3 min.

Program Agroenergia długo czekał na nową edycję. Wreszcie uruchomiono nabór wniosków o dotacje do elektrowni wodnych i biogazowni. Jednocześnie wkrótce prawdopodobnie ruszy też dofinansowanie do pomp ciepła, fotowoltaiki i magazynów energii, jednak to już będzie zależało od zaangażowania Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kto może dostać dotacje do elektrowni wodnych i biogazowni

Nabór wniosków w drugiej części programu Agroenergia przyznaje dofinansowanie do małych elektrowni wodnych i biogazowni rolnikom, którzy budują instalacje o mocy do 0,5 MW.

To oznacza, że o dofinansowanie do elektrowni wodnych i biogazowni strać się mogą właściciele lub dzierżawcy nieruchomości rolnych o powierzchni od 1 ha do 300 ha. Kolejny warunek jest taki, by co najmniej rok przed złożeniem wniosku prowadzić osobiście gospodarstwo. Mogą to być zarówno osoby fizyczne jak i przedsiębiorcy czy inne osoby prawne.

Czytaj także: Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2021 r.

Nawet 2,5 mln zł dofinansowania

W Części 2 programu Agroenergia można starać się o dotacje i o pożyczki. Nie trzeba mieć własnego kapitału, ponieważ pożyczka pokrywa do 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Można ją wziąć maksymalnie na okres 10 lat. Natomiast dotacja wynosi standardowo 50 proc. kosztów.

Dodatkowo wprowadzono limity, które zależą od wielkości instalacji, a konkretnie od jej mocy:

Dotacje do elektrowni wodnych i biogazowni wyniosą:

  • 1,8 mln zł przy instalacjach do 150 kW
  • 2,2 mln zł przy instalacjach do 300 kW
  • 2,5 mln zł przy instalacjach do 500 kW

Warto pamiętać, że do kosztów kwalifikowanych nie liczy się zakup nieruchomości. Ponadto na 1 kW mocy można wydać od 20-30 tys. zł, w zależności od wielkości elektrowni.

Inwestycję można uzupełnić o magazyn energii, ale w tym przypadku dotacja wynosi 20 proc. Ponadto wydatek na sam magazyn nie może być większy niż połowa kosztów źródła energii.

Wniosek o dofinansowanie z programu Agroenergia

Dotacji z programu Agroenergia udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wnioski składa się elektronicznie przez stronę funduszu. Nabór trwa od 20 lipca 2021 roku do 20 grudnia 2021 r.

Budżet na dotacje do elektrowni wodnych i biogazowni wynosi 48,4 mln. zł, a na pożyczki – 26,1 mln zł.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Podwodne kopalnie, kobalt i nikiel czyli ciemniejsza strona elektryków

Samochody elektryczne nie są pozbawione ciemnej strony, która wiąże się z produkcją i wykorzystaniem akumulatorów. Niezbędne w nich minerały kobalt i nikiel są dość...

Dzień Długu Ekologicznego 2021. Od teraz żyjemy na kredyt

Dzień Długu Ekologicznego to data, kiedy zużyliśmy już zasoby Ziemi z całego roku, bo tyle potrzeba na ich odnowienie. W 2021 roku dzień ten...

EKO Biznes. Oferta TAURONA dla klientów biznesowych

Polski biznes jest coraz bardziej społecznie odpowiedzialny Z roku na rok rosną nakłady na „zielone” inwestycje, a kadra menadżerska coraz lepiej rozumie korzyści wdrażania polityki...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -