- reklama -
Strona głównaTechnologiePanele z grafenem...

Panele z grafenem przekonają Polaków do fotowoltaiki?

Przeczytasz w 3 min.

Najpopularniejsze panele słoneczne sprzedają się w Polsce lepiej niż świeże bułeczki. Niektórzy przyszli prosumenci chcą jednak czegoś „lepszego”. Często pada więc pytanie: jakie panele fotowoltaiczne są najlepsze. Rozpiętość cenowa jest dość duża, więc jest w czym wybierać.

Poszukiwacze lepszych paneli słonecznych czyli takich o większej wydajności i trwałości chcą zapłacić więcej, by potem mieć większy komfort użytkowania instalacji fotowoltaicznej. Najczęściej liczą na większą produkcję energii. Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie jakie są panele fotowoltaiczne najlepsze, choć oczywiście każdy producent będzie przekonywał do swojego rozwiązania. Czym wyróżniają się panele słoneczne z górnej półki?

Panele z grafenem same się umyją

Moduły fotowoltaiczne pokryte grafenem wykazującym właściwości samooczyszczające i niepalne – podaje ich producent ZNShine Solar, którego produkty zaczął właśnie sprzedawać na polskim rynku Sunday Energy.

Pokrywa grafenowa zwiększająca właściwości użytkowe, takie jak trwałość, niepalność, czy samooczyszczanie to nadal nisza – Michał Sochacki, prezes Sunday Energy.

ZNShine Solar nakłada grafen zintegrowany z przednią szybą modułu zamiast powłoki powierzchniowej. Główne cechy paneli fotowoltaicznych z grafenem to:

  1. samoczynne rozkładanie zanieczyszczeń organicznych, m.in. kurzu, pyłu, pyłów kwiatowych, wpływającej na ich swobodne usuwanie wraz z deszczem i wiatrem
  2. poprawa zdolności wytwarzania energii dzięki nanoporowatej powłoce
  3. większa trwałość i żywotność, ponieważ szkło jest bardziej odporne na zarysowania i uszkodzenia dzięki twardości grafenu
  4. niepalność.

Podwójna szyba zamiast folii

Z kolei panele w technologii double glass cechuje wyższy uzysk energii dzięki zastosowaniu w modułach szkła zamiast tylnej folii. To także zwiększa trwałość takich paneli, mogących spełniać swoje funkcje nawet 30-40 lat – dodaje Artur Lipiński wiceprezes Sunday Energy

W panelach dwustronnych ogniwa są umieszczane między dwoma warstwami szkła, co zabezpiecza przed wilgocią i niweluje wpływ czynników atmosferycznych (ochrona krzemu przed korozją i pękaniem). Z drugiej strony podwójna szyba zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe w przypadku powstania łuku elektrycznego w instalacji elektrycznej.

Czytaj także: Polskie spółki z nowymi modułami fotowoltaicznymi

Ceny rosną

Jak podaje pvexhange ceny paneli fotowoltaicznych rosną. Nie ma tu wyodrębnionej kategorii panele z grafenem, ale można je zaliczyć do tych o lepszej efektywności. Ceny w przeliczeniu na 1 Wat wyglądają następująco:

  • 38 eurocentów – panele dwustronne (bifacial)
  • 35 eurocentów – panele o wysokiej efektywności
  • 36 eurocentów – całe czarne (all black, full black)
  • 25 eurocentów – popularne modele
  • 17 eurocentów – najtańsze panele

Już więc po oferowanej cenie za panele fotowoltaiczne możemy się przekonać, czy nasza instalacja fotowoltaiczna będzie z górnej czy z górnej półki.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Jak dostać antysmogowy kredyt z dotacją w banku

W oddziale banku, który przystąpił do programu Czyste Powietrze, można złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji w ekologiczne ogrzewanie, w co wchodzi też fotowoltaika. Dotacje...

Panele z grafenem przekonają Polaków do fotowoltaiki?

Najpopularniejsze panele słoneczne sprzedają się w Polsce lepiej niż świeże bułeczki. Niektórzy przyszli prosumenci chcą jednak czegoś "lepszego". Często pada więc pytanie: jakie panele...

Stare auta nie tylko trują, ale też dużo kosztują

Polska jest największym importerem pojazdów używanych wśród państw Unii Europejskiej. Ma to swoją ciemną stronę. Stare pojazdy są bardziej paliwożerne, więc przy wysokich cenach...
- reklama -
Najnowsze
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...