- reklama -
Strona głównaDotacje ekologiczneZalesianie w cenie. Dofinansowanie w...

Zalesianie w cenie. Dofinansowanie w 2022 roku na lasy i zadrzewienia

Na sadzenie lasów i ich pielęgnację można dostać dofinansowanie z programów wsparcia rolnictwa. To ma zachęcić do tworzenia terenów leśnych. Lasy pochłaniają dwutlenek węgla i zapobiegają erozji gleby. W Polsce brakuje państwowych gruntów przeznaczonych do zalesień, stąd tak bardzo potrzebne są dotacje do lasów. W 2022 r. maksymalna stawka za zalesianie wynosi ponad 12 tys. zł na hektar.

Wnioski o dofinansowanie do zalesiania będzie można składać w 2022 roku od czerwca. Unijny program „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych” skierowany jest do rolników, którzy są właścicielami lub współwłaścicielami gruntów przeznaczonych do zalesienia. Beneficjentami mogą być również samorządy, jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

Jednorazowe dofinansowanie do zalesiania

Dotacje do zalesiania mają charakter jednorazowej płatności, która przyznawana jest ryczałtem w przeliczeniu na hektar gruntów. Celem pomocy jest zrekompensowanie kosztów wykonania zalesienia lub zadrzewienia oraz ochrony drzewek przed zwierzętami. Wysokość dotacji do zalesiania zależy od m.in. rodzaju gruntów, nachylenia terenu, sposobu zabezpieczenia sadzonek.

Działka, na której ma być posadzony las, musi mieć od 0,1 ha do 40 ha. Ponadto liczy się kształt. Szerokości musi być większa niż 20 m, chyba że graniczy z lasem – wtedy szerokość pasa ziemi nie ma znaczenia.

Po raz pierwszy będzie można ubiegać się w 2022 r. o dofinansowanie do zadrzewień śródpolnych w formie szpalerów, pasów drzew lub krzewów. W tym przypadku działka musi być gruntem ornym o powierzchni 0,1-0,5 ha oraz mieć szerokość 4-20 m. Oprócz tego, na rok przed zalesianiem nie można na niej usuwać drzew ani krzewów.

Dotacje do zalesiania w 2022 r. wynoszą od 8,3 tys. zł w przypadku sadzenia drzew liściastych, z zakrytym systemem korzeniowym do ponad 12 tys. zł. Maksymalnie można uzyskać 12,7 tys. zł na hektar przy nachyleniu terenu powyżej 12 stopni i sadzeniu na nim drzew liściastych.

Stałe premie do lasów

Natomiast dofinansowanie do lasów przysługuje rolnikom jako coroczna premia pielęgnacyjna. To płatność przyznawana przez 5 lat. Wynosi od 794 zł na hektar do 1 628 zł na hektar i zależy, od gruntu, ukształtowania terenu, zabezpieczenia drzewek.

Czytaj także: Właściciele prywatnych lasów mogą dostać dofinansowanie

Z kolei premia zalesieniowa przyznawana jest przez 12 lat i dotyczy gruntów, na których posadzono las, a które wcześniej wykorzystywano do prowadzenia działalności rolniczej. Wysokość premii zalesieniowej wynosi 1 215 zł/ha.

Beneficjentami obu premii mogą być wyłącznie rolnicy, którzy w latach 2015-2021:

  • złożyli wniosek o przyznanie wsparcia na zalesienie;
  • otrzymali postanowienie o spełnieniu warunków do uzyskania pomocy
  • wykonali zalesienie
  • złożyli oświadczenie o wykonaniu zalesienia zgodnie z wymogami planu zalesienia wraz z potwierdzeniem złożonym przez nadleśniczego.

Samorządy i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw nie otrzymują więc żadnej z tych premii. Oczywiście rolnik musi złożyć wniosek do agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W tym roku ma na to czas do 16 maja. Jeśli nie zdąży, nadal może to zrobić jeszcze do 10 czerwca 2022 r. Wówczas jednak należne płatności zostaną pomniejszone o 1 proc. za każdy roboczy dzień opóźnienia.

- autopromocja -
Podziel się
Redakcja EcoReporters
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł