Lasy społeczne, czyli popularnie odwiedzane lasy miejskie, podmiejskie, wokół ośrodków wypoczynkowych i uzdrowisk, będą podlegały innym regulacjom niż dotychczas. Chodzi na przykład o prowadzone wycinki drzew, która nie może zagrażać odwiedzającym lasy.
Zarządzenie dyrektora Lasów Państwowych dotyczy lasów należących do Skarbu Państwa. Polacy mają do dyspozycji ponad 7 mln hektarów gruntów leśnych. Jak czytamy w zarządzeniu – potrzeby pozyskania drewna rosną, a z drugiej strony rosną potrzeby rekreacyjne i krajobrazowe. To coraz trudniej pogodzić, zwłaszcza w okolicach miast i uzdrowisk.
Lasy miejskie i podmiejskie
Dyrektor Lasów Państwowych przygotował więc wytyczne dotyczące stref użytkowanych społecznie. Jest to ważne m.in. ze względu na składowanie drewna i jego wywóz. W lasach blisko osiedli mieszkańcy często biegają, jeżdżą na rowerach, uprawiają nordic walking. Są to tak zwane strefy intensywnego użytkowania społecznego.
Planowane działania mają przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo osób tam przebywających i zachować estetykę krajobrazu leśnego przy jego spowolnionej wymianie pokoleniowej i zachowaniu trwałości lasu oraz pełnionych przez niego funkcji.
Zarządzenie nr 58 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych
Ile jest takich terenów? Nie wiadomo. To nadleśnictwa określą granice „lasów o zwiększonej funkcji społecznej”. Zarządzenie dyrektora generalnego wchodzi w życie od 1 września i wówczas mogą rozpocząć wytyczanie nowej kategorii lasów. To oznacza, że 10-letnie plany urządzenia lasów będzie można zmienić, ale już z nowymi wytycznymi.
Jak popularne lasy będą bardziej chronione?
Wytyczne z zarządzenia zostaną zapisane w najważniejszych instrukcjach gospodarczych Lasów Państwowych. Zyskają przez to rangę kanonu prowadzenia gospodarki leśnej – podają LP. O co chodzi?
W takich lasach nadal będą realizowane prace leśne, ale z minimalnym udziałem zrębów. Chodzi o ochronę walorów krajobrazowych i bioróżnorodności, w tym ochronę owadów zapylających, cieków wodnych, bagien, trzęsawisk i o bezpieczeństwo odwiedzających lasy ludzi.
Czytaj także: Drewno z recyklingu zamiast z polskich lasów
Jak się okazuje, jest coraz mniejsza akceptacja dla „otwartych powierzchni odnowieniowych“. Leśnicy mają więc wziąć pod uwagę:
- ograniczenie stosowania zrębów zupełnych
- zabiegi gospodarcze nakierowane na poprawę stanu zdrowotnego i zróżnicowanie struktury,
- nacisk na odnowienia naturalne,
- terminy wykonywania prac w okresie minimalnego ruchu rekreacyjnego.
Kiedy nie można wejść do lasu
Teraz można korzystać rekreacyjnie i turystycznie z lasów należących do Skarbu Państwa, ale stałym zakazem wstępu objęte są:
- uprawy leśne do 4 m wysokości;
- powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne;
- ostoje zwierząt;
- źródliska rzek i potoków;
- obszary zagrożone erozją.
Nadleśniczy wprowadza okresowy zakaz wstępu, w wypadkach:
- zniszczenia albo znacznego uszkodzenia drzewostanów lub degradacji runa leśnego
- dużego zagrożenia pożarowego
- zabiegów gospodarczych związanych z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna.