Właściciele prywatnych lasów mogą dostać dotacje do zwiększania bioróżnorodności. Stawki dopłat do lasów zależą od ukształtowania terenu oraz prowadzonego działania. Dotacje do lasów na terenach trudnych przekraczają 18 tys. zł/hektar. Nabór wniosków rusza w czerwcu 2023 r.
W ramach działania Zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych o dotacje mogą ubiegać się właściciele lasów lub ich małżonkowie – osoby fizyczne, prawne, stowarzyszenia oraz organizacje nieposiadająca osobowości prawnej. O pomoc mogą wystąpić także wspólnoty gruntowe.
Właściciele muszą zobowiązać się do inwestycji z planu zwiększenia bioróżnorodności, sporządzonego przez nadleśniczego. Jeszcze przed złożeniem wniosku o dopłaty trzeba więc złożyć wniosek w nadleśnictwie.
Na jakie lasy można dostać dofinansowanie?
Zgłoszony do dopłat teren musi widnieć w ewidencji jako las, w którym średni wiek gatunku panującego wynosi od 11 do 60 lat. Ponadto właściciel musi posiadać uproszczony plan urządzenia lasu albo decyzję starosty na podstawie inwentaryzacji stanu lasu. Maksymalnie można zgłosić 40 ha. Wymogi dotyczą także wieku gatunku panującego w drzewostanie, który zależy już od wybranych działań.
Las powinien znajdować się poza obszarami Natura 2000, rezerwatami przyrody, parków krajobrazowych, parków narodowych lub obszarami ich otulinach. Wyjątkiem są inwestycje, które nie będą sprzeczne z planami lub celami ochrony tych obszarów.
Czytaj także: Jaka będzie rola lasów w Unii Europejskiej
Rolnicy nie mogą zgłosić do dopłat terenów, na które dostali wcześniej wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014−2020.
Stawki dopłat leśnych w 2023 r.
Dotacje do prywatnych lasów przysługują na przebudowie składu gatunkowego drzewostanu. Do wyboru jest:
- wprowadzenie drugiego piętra;
- dolesianie lub odnowienie drzewostanu uszkodzonego;
- założenie remizy, czyli obszaru, na którym są wprowadzane gatunki lub rodzaje drzew lub krzewów o dużym znaczeniu biocenotycznym, przy czym remiza powinna być ogrodzona oraz mieć powierzchnię 10 arów.
- strefę ekotonową czyli obszar, na którym są wprowadzane gatunki lub rodzaje drzew lub krzewów w pasie graniczącym z terenem otwartym;
- cięcia pielęgnacyjne w drzewostanie.
Stawki dopłat w 2023 r. przedstawiają się następująco:

Wnioski składa się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 1 czerwca do 31 lipca 2023 r.