- reklama -
Strona głównaEcoLifeCo możesz zrobić w Dzień...

Co możesz zrobić w Dzień Ziemi

Światowy Dzień Ziemi obchodzimy 22 kwietnia. W 2022 roku hasło przewodnie brzmi “Zainwestuj w naszą planetę”. Kilka rzeczy możemy zrobić od razu i nie wymagają one od nas wcale dużych finansowych nakładów.

Dzień Ziemi obchodzimy w 2022 roku już po raz 52. To międzynarodowe święto ma skłonić nas do działania na rzecz ochrony natury. Musimy działać teraz, ponieważ potrzebujemy przejścia na bardziej zrównoważoną gospodarkę. Jest wiele kampanii zachęcających do ekologicznych wyborów, więc prawdopodobnie każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, co można zrobić, by żyć bardziej ekologicznie.

Z tych wielu akcji portal EcoReporters postanowił opisać inicjatywę Narodów Zjednoczonych Act Now – Działaj teraz! To hasło najlepiej oddaje sytuację, w jakiej się znajdujemy.

Energia i transport

Znaczna część naszej energii elektrycznej i cieplnej pochodzi z węgla, ropy i gazu. Samoloty i samochody również są napędzane głównie paliwami kopalnymi. Aby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla:

  • Zużywaj mniej energii w domu
  • Pomiń lot długodystansowy
  • Spaceruj, weź rower, autobus albo tramwaj – czyli rezygnuj z samochodu.
  • Warto też znaleźć dostawcę energii z odnawialnych źródeł.

Czytaj także: Zielona energia w każdej godzinie

Zacznij od żywności

Produkcja, przetwarzanie, transport, konsumpcja i utylizacja żywności przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych. Aby zmniejszyć swój wpływ na klimat:

  • Kupuj lokalną i sezonową żywność.
  • Jedz więcej posiłków roślinnych
  • Zużywaj to, co masz i kompostuj resztki.

W Unii Europejskiej rocznie marnuje się nawet 90 milionów ton żywności, czyli 180 kg na osobę. Wśród przyczyn jest kupowanie zbyt wielu produktów, bo na przykład były w promocji “3 za 2”. Kupowanie nadmiarowej ilości żywności, bardzo często oznacza jej marnotrawstwo. Szacuje się, że przeciętna polska rodzina każdego roku wyrzuca jedzenie warte nawet 3 tys. zł.

Nie wyrzucaj, naprawiaj

Zamiast kupować nową rzecz, napraw starą. Przede wszystkim zastanów się, czy koniecznie musisz kupić kolejne ubranie, buty, urządzenie?

  • Kupujmy rzeczy używane
  • Wymieniajmy
  • Nadawajmy przedmiotom drugie życie, zamiast wydawać pieniądze na kolejne nowe.

Kiedy już decydujemy się na kupno – wybierajmy produkty z ekologicznym certyfikatem, np Fair Trade.

Czytaj także: Prawdziwa czekolada ma swoją gorzką cenę

Mów o tym głośno

Działania na rzecz klimatu to zadanie dla nas wszystkich. Konkretne kroki muszą zostać podjęte przez wszystkie sektory społeczeństwa – przede wszystkim przez rządy, przedsiębiorstwa i przemysł.

Namawiaj władze osiedla, miasta, bank i pracodawcę do podjęcia pilnych działań na rzecz zerowej emisji netto.

Oceany wypełniają się plastikiem i stają się bardziej kwaśne. Ekstremalne upały, pożary i powodzie dotykają miliony ludzi, a rolnicy – także w Polsce – zmagają się z konsekwencjami suszy. Dokonane przez człowieka zmiany w przyrodzie, jak wylesianie, intensyfikacja rolnictwa i produkcji zwierzęcej, mogą przyspieszyć tempo zmian klimatu. Im zdrowsze są nasze ekosystemy, tym zdrowsza jest planeta i jej mieszkańcy. Przywrócenie zniszczonych ekosystemów pomoże w walce z ubóstwem, przeciwdziałaniem zmianom klimatycznym i zapobieganiem masowemu wymieraniu gatunków. Ale odniesiemy sukces tylko wtedy, gdy wszyscy wezmą udział – przypomina Organizacja Narodów Zjednoczonych.

- autopromocja -
Podziel się
Redakcja EcoReporters
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł