PKN Orlen dostał zgodę od urzędu antymonopolowego na przejecie PGNiG – największego dostawcy gazu do polskich domów. Do finalizacji połączenia może dojść pod koniec roku. Najpierw jednak trzeba będzie spełnić warunki transakcji, a kluczowe są tu polskie magazyny gazu.
W Polsce sprzedaż gazu do odbiorców końcowych zdominowała grupa kapitałowa PGNiG. Udział tych podmiotów w sprzedaży wynosił około 86 proc. Rachunki za gaz płacone właśnie PGNiG będą w przyszłym roku prawdopodobnie już z dodatkowym logo PKN Orlen. Wszystko dlatego, że powstaje polski koncern multienergetyczny.
PGNiG + PKN Orlen
Prezes Orlenu Daniel Obajtek zapowiedział, że do połączenia PGNiG i PKN Orlen dojdzie jeszcze w tym roku. Najpierw jednak trzeba będzie spełnić warunki, jakie postawił tej fuzji Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dotyczą one magazynowania gazu.
Na tę decyzję nie czekaliśmy z założonymi rękami. Równolegle prowadziliśmy prace, aby przygotować cały proces od strony organizacyjno-technicznej. Dzięki temu PKN ORLEN połączy się z PGNiG do końca 2022 r.
Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Magazyny gazu
Spełnienie warunków postawionych przez UOKiK oznacza zbycie na rzecz niezależnego inwestora kontroli nad spółką zależną Gas Storage Poland. To strategiczna spółka, która jest operatorem magazynów gazu w Polsce. Nadzoruje ona 7 podziemnych magazynów gazu, współpracujących z gazowym systemem przesyłowym:
- Mogilno
- Husów
- Kosakowo
- Strachocina
- Swarzów
- Brzeźnica
- Wierzchowice.
Dba o ich stan, dostępność dla wszystkich firm handlujących gazem, bezpieczne funkcjonowanie i o współpracę z gazowymi operatorami. W połowie marca magazyny gazu GSP były zapełnione w 62 procentach.
Dzięki rozdzieleniu własności magazynów od ich zarządzania, zwiększy się dostępność do tej infrastruktury dla podmiotów zewnętrznych tj. konkurentów PGNiG i Orlen. Istotą warunku jest także to, że nabywca spółki Gas Storage Poland nie może prowadzić działalności na rynkach obrotu gazem ziemnym.
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK
Po sprzedaży Gas Storage Poland nadal będzie – już pod nowym właścicielem – zarządzał magazynami gazu w Polsce. Orlen ma obowiązek zawarcia takiej umowy na 10 lat.
Czytaj także: Ceny gazu poszły w górę. Jak skorzystać z niższych taryf
W Polsce 79 przedsiębiorstw posiada koncesję na obrót (sprzedaż) paliwami gazowymi, jednak tylko 90 z nich aktywnie uczestniczy w obrocie tym paliwem.
PGNiG zajmuje się głównie wydobyciem, importem, magazynowaniem, dystrybucją i sprzedażą gazu ziemnego. Jest największym sprzedawcą hurtowym i detalicznym gazu w Polsce. PKN Orlen z kolei działa głównie w sektorze rafineryjnym, petrochemicznym, paliw płynnych. Po przejęciu firmy Energa w grupie znajduje się też sprzedaż energii elektrycznej. Orlen jest największym w Polsce odbiorcą gazu ziemnego oraz prowadzi również działalność w zakresie jego sprzedaży.