W Polsce energia z wiatru stanowi około 11 proc. rocznej produkcji wszystkich elektrowni. Jest to więc drugie największe źródło produkcji prądu, po węglu, który odpowiadał w ubiegłym roku za ok. 70 proc. produkcji energii elektrycznej. Na trzecim miejscu znajduje się fotowoltaika z udziałem sięgającym 5 proc.
Udział zielonych mocy rośnie. Na koniec marca tego roku całkowita moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii w Polsce wynosiła 23,8 GW. Farmy wiatrowe stanowią w tym 36 proc., to jest 8,6 GW, a fotowoltaika 55 proc. – ponad 13 GW.
Ile prądu daje wiatr?
W pierwszym kwartale powstało 14 nowych farm wiatrowych, które razem mają prawie 126 MW. I będzie powstawać ich coraz więcej. W życie weszły w tym roku przepisy, zgodnie z którymi turbiny wiatrowe można stawiać w odległości co najmniej 700 m od budynków mieszkalnych. To umożliwi budowę nowych farm, o mocniejszych turbinach niż dotychczas stosowane w Polsce.
Czytaj także: Prąd z wody
Powstające teraz w Polsce farmy wiatrowe mają stare pozwolenia na budowę. Najczęściej moc turbin wynosi 2–3 niewiele MW. Jedna taka turbina produkuje ok. 9 GWh energii, co wystarcza do zasilenia w energię około 3 tys. gospodarstw domowych.
Sprawność elektrowni wiatrowych zbliżona jest do sprawności elektrowni węglowych. Dzisiejsze turbiny wiatrowe wytwarzają więcej energii elektrycznej na MW niż kiedyś. Nowe lądowe farmy wiatrowe mają średni współczynnik wydajności powyżej 35 proc. Nowe morskie farmy wiatrowe zapewniają współczynnik wydajności na poziomie 50 proc. Nowoczesne turbiny lądowe produkują średnio 3 GWh energii elektrycznej rocznie na każdy zainstalowany MW, a nowoczesne turbiny morskie – średnio 4,4 GWh rocznie.
Według najnowszych danych, koszt budowy lądowej farmy wiatrowej w Europie, dla której w 2021 roku została podjęta finalna decyzja inwestycyjna, wynosi około 1,3 mln euro/MW (w 2015 roku było to 1,9 mln euro/MW).