Gaz ziemny mocno zdrożał, więc osoby ogrzewające mieszkania i domy tym paliwem ze strachem patrzą na rachunki za ogrzewanie. Przypominamy, że gospodarstwa domowe korzystają z taryf regulowanych. Niedawno rozszerzono zapisy na kolejne obiekty, które mogą z regulowanych stawek skorzystać, a to sprawia, że cena gazu dla nich też jest niższa.
Taryfy za gaz dla gospodarstw domowych ustala Urząd Regulacji Energetyki. Warto pamiętać, że każdy indywidualny odbiorca, a więc gospodarstwo domowe, zarządca lub właściciel nieruchomości, ma możliwość wyboru między taryfą regulowaną a stawkami wolnorynkowymi. O ile przed kryzysem energetycznym ceny gazu w taryfie wolnorynkowej mogły być niższe, to teraz jest odwrotnie.
Taryfy z ceną za gaz regulowaną
Zwykle stroną umowy ze sprzedawca gazu są indywidualni odbiorcy, którzy mają własne liczniki. Zdarza się jednak, że nie podpisują oni umowy, tylko robi to właściciel lub zarządca budynku i to ten podmiot jest stroną umowy i wybiera taryfę. Co zrobić, jeśli wybrał taryfę wolnorynkową, ale teraz chciałby obniżyć ceny gazy i wrócić do taryf regulowanych? URE wydał w tej sprawie komunikat. Taki podmiot – czyli zarządca czy właściciel budynku wielorodzinnego – składa oświadczenie do sprzedawcy gazu. Musi najpierw tylko sprawdzić, czy:
- faktycznym użytkownikiem paliwa gazowego są gospodarstwa domowe;
- nie jest związany umową na sprzedaż gazu według stawek wolnorynkowych, której nie może wypowiedzieć.
Czytaj także: Gotowanie na gazie i szkodliwe emisje
Kto jeszcze skorzysta z niższej ceny gazu?
Wysokie ceny, jakie dotknęły niektórych mieszkańców i placówki pomocy społecznej, szpitale czy szkoły sprawiły, że przyjęto specjalną ustawę o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych. Przewiduje ona, że do końca 2023 roku taryfy mają zostać zamrożone tak, by ceny gazu nie zdrożały więcej niż w tym roku. automatycznie tym rozwiązaniem są objęte gospodarstwa domowe. Ochrona taryfowa przysługuje wszystkim mieszkańcom spółdzielni oraz wspólnot – także w przypadku, gdy spółdzielnia lub wspólnota dotychczas nie wystąpiła o objęcie ich taką taryfą. Ponadto z tego rozwiązania mogą skorzystać:
- inne podmioty dostarczające gaz w lokalach w budynkach wielolokalowych, np. kotłownie
- przychodnie, szpitale
- rodzinne domy pomocy, placówki pieczy zastępczej
- centra, kluby integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej
- szkoły, żłobki, uniwersytety, placówki oświatowe
- kościoły i inne związki wyznaniowe
- domy kultury, bibliotek, archiwa
- ochotnicze straże pożarne
- organizacje pozarządowe
- spółdzielnie socjalne.
Muszą tylko złożyć do sprzedawcy gazu odpowiednie oświadczenie, ile paliwa idzie na cele wymienione w ustawie. Klienci PGNiG mają na to 45 dni od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 29 stycznia 2022 r.
Co, jeśli gaz ziemny stanieje?
Regulowana taryfa na sprzedaż paliw gazowych to cena maksymalna. Sprzedawcy mogą oferować gaz odbiorcom końcowym po cenach poniżej taryfy, zależnie od m.in. bieżących cen gazu. Warto wiedzieć, że sprzedaż gazu do odbiorców końcowych zdominowana jest przez podmioty z grupy kapitałowej PGNiG. Ich udział w rynku wynosił ok. 86 proc. w 2020 r.
Co jeśli w trakcie 2022 r. ceny gazu spadną i przedsiębiorcy zaczną oferować niższe stawki? Ustawa gwarantuje utrzymanie cen z 2022 roku, ale to dotyczy maksymalnego pułapu, więc jesli ceny gazu spadną, to mieszkańcy na tym skorzystają.