Po tym, jak Unia Europejska zabroniła opraw żarowych, gospodarstwa domowe w dużym stopniu wykorzystują oświetlanie ledowe. Wymiana żarówki w domu jest łatwa, ale jeszcze wiele jest do zrobienia w innych sektorach. Prosta wymiana przestarzałego oświetlenia może pomóc zaoszczędzić w budżetach publicznych w Polsce ponad miliard złotych – ocenia firma Signify.
Przejście na oświetlenie diodowe LED jest jedną z najłatwiejszych renowacji, ponieważ nie wymaga dużych nakładów kapitałowych. Do tego ma szybki czas realizacji i zwrotu z inwestycji, dzięki znacznej redukcji zużycia energii i obniżeniu kosztów utrzymania.
Ponad miliard złotych oszczędności
Całkowite przejście na LEDy w trzech obszarach: oświetleniu drogowym i ulicznym, służbie zdrowia i edukacji – pomogłoby Polsce osiągnąć roczne oszczędności energii elektrycznej w wysokości 1 168 milionów zł.
Zużycie energii elektrycznej zmniejszyłoby się o ponad 3 TWh rocznie, co odpowiada unikniętym emisjom ponad 2 mln ton CO2. To równowartość, jaką sto milionów w pełni wyrośniętych drzew może pochłonąć w ciągu roku lub roczna emisja ponad 770 tysięcy samochodów z silnikiem spalinowym.
Renowacja budynków i infrastruktury ulicznej poprzez oświetlenie jest łatwa, szybka i wydajna – Bogdan Rogala, dyrektor generalny Signify na Europe Wschodnią.
Wymiana żarówki w szkole i na drodze
W dziedzinie oświetlenia drogowego i ulicznego na 4 mln opraw w Polsce tylko około jedna piąta jest w technologii LED.
Jeszcze słabsze wyniki dotyczą szkół i uczelni, ponieważ z prawie 15 milionów opraw oświetleniowych LEDy stanowią tylko 8 proc.
W segmencie opieki zdrowotnej w Polsce zainstalowano ponad 1,2 miliona konwencjonalnych opraw oświetleniowych, które wymagają wymiany.
Zielona energia potrzebna pilnie w miastach
W 2006 roku oświetlenie oparte na technologiach konwencjonalnych odpowiadało za 19 proc. światowego zużycia energii elektrycznej. Do 2018 roku spadł on do 13 proc. ze względu na proces przechodzenia na oświetlenie LED. Szacuje się, że do 2030 r. dzięki procesowi „LEDyfikacji” i wykorzystaniu technologii Internetu Rzeczy udział oświetlenia ma spaść do 8 proc.