Takiego komunikatu nie było dawno. Urząd Regulacji Energetyki cofnął koncesję na obrót energią firmie za to, że nie przedstawiła ona odpowiednich środków finansowych. Decyzja nie jest prawomocna. Warto przypomnieć, że odbiorcy energii nie mają żadnych przerw w dostawach prądu, gdy sprzedawca przestaje świadczyć usługi, ponieważ zabezpiecza ich sprzedaż rezerwowa energii.
URE uznał, że spółka Konerg Energia nie dysponuje środkami finansowymi w wielkości gwarantującej prawidłowe wykonywanie działalności. Firma nie udokumentowała możliwości pozyskania tych środków. Decyzja pochodzi z 15 września 20201 roku, ale opublikowano ją 22 września 2021 r.
Klienci dobrze poinformowani
URE przypomina, że zgodnie z prawem energetycznym, sprzedawca powinien poinformować klientów o dacie zaprzestanie świadczenia usług.
Odbiorcy, z którymi spółka zawarła umowy na sprzedaż energii elektrycznej, muszą zostać poinformowani o terminie, w którym usługa sprzedaży przestanie być świadczona (jeśli data ta jest znana lub możliwa do ustalenia) – URE.
Kiedy jest sprzedaż rezerwowa energii?
Odbiorcy, których sprzedawca prądu zaprzestał świadczenia usług, w dalszym ciągu mają energię elektryczną. Mieliśmy trzy lata temu falę wypadania z rynku sprzedawców energii, którzy nie wytrzymali wysokich hurtowych cen. Tak było po upadu kilku firm w latach 2017–18. Na przykład około 100 tys. klientów Centrum Energetycznego wpadło w wyższe opłaty za energię, co wymuszała sprzedaż rezerwowa. Taryfa za energię była wtedy dwu‑, a czasami nawet trzykrotnie wyższa, a okresy wypowiedzenia umowy – nierzadko długie. Przy czym, przedsiębiorcy płacili więcej niż gospodarstwa domowe. Przekonali się o tym zwłaszcza klienci upadłej Energii dla Firm.
Czytaj także: Zakaz sprzedaży energii przez domokrążców
Konsument zawierając umowę o świadczenie usług dystrybucji lub umowę kompleksową określa jednocześnie sprzedawcę rezerwowego. To firma, która ma zawartą umowę o świadczenie usług dystrybucji.
W umowie o świadczenie usług dystrybucji konsument powinien wyrazić zgodę (udzielić pełnomocnictwa) na zawarcie przez dystrybutora umowy sprzedaży ze sprzedawcą rezerwowym w imieniu i na rzecz konsumenta – URE.
Lista sprzedawców rezerwowych zamieszczona jest na stronie internetowej dystrybutora.