7.9 C
Warszawa
sobota, 8 maja, 2021
więcej
  EcoreportersŚwiatZapłacą milion euro, by pozbyć się w mieście węgla

  Podążaj za nami

  Newsletter

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Zapłacą milion euro, by pozbyć się w mieście węgla

  Tekst przeczytasz w około 3 min.
  - reklama -

  Polska firma ConnectPoint była blisko wygranej. Dostała się do finału konkursu organizowanego przez Helsinki. Konkurs pokazał, że jest możliwe zbudowanie w dużym mieście systemu ciepłowniczego bez korzystania z paliw kopalnych. Zwyciężyły cztery koncepcje.

  Celem Helsinki Energy Challenge jest znalezienie nowych rozwiązań, które umożliwią miastu dekarbonizację ogrzewania i neutralność klimatyczną do 2035 roku. Nie ma więc mowy, by zastąpić węgiel gazem, a także biomasa nie jest zrównoważonym rozwiązaniem. Do prestiżowego konkursu zgłoszono 252 projektów z 35 państw. W finale znalazło się 10 zespołów, a w jednym z nich polska firma.

  Przewodnik po audycie energetycznym

  Polski koncept w konkursie

  Polski ConnectPoint znalazł się w konsorcjum EIT InnoEnergy, który łączy pięć uzupełniających się rozwiązań technologicznych. Rozwiązanie opiera się na kolektorach słonecznych, magazynowaniu ciepła i inteligentnej platformie ConnectPoint.

  Zbudowanie nowoczesnego systemu ciepłowniczego opartego na energii odnawialnej w dużym mieście, położonym w chłodnym klimacie jest możliwe – Jakub Tomiczek, Chief Technology Officer w ConnectPoint.

  Działająca w czasie rzeczywistym platforma pozwala na zdalne zarządzanie siecią ciepłowniczą. Dzięki temu dokładnie określa zapotrzebowanie na ciepło, optymalizuje wykorzystanie źródeł i ustawienia węzłów oraz głowic grzejników w budynkach. Umożliwia również zaangażowanie mieszkańców w świadome korzystanie
  z ogrzewania. Chodzi o niekorzystanie ze szczytowego źródła ciepła na biomasę.

  Helsinki dają milion zwycięzcom

  Ostatecznie wybrano cztery inne projekty. Podzielą się główną wygraną – milionem euro.

  Największa w historii nagroda za pomysł na CO2

  HIVE to elastyczny projekt oparty na pompach ciepła zasilanych wodą morską, kotłach elektrycznych, polach solarnych i zarządzaniu popytem. System jest w stanie zintegrować nowe technologie, jeśli się pojawią.

  Helsinki’s Hot Heart (Gorące Serce Helsinek) składa się z 10 pływających zbiorników, wypełnionych 10 mln metrów sześciennych gorącej wody morskiej, która może przyjmować różne źródła energii jako wsad.

  Beyond Fossils – to model oparty na otwartych i neutralnych technologicznie aukcjach czystego ogrzewania.

  Smart Salt City łączy magazynowanie energii termochemicznej, sztuczną inteligencję z nowymi technologiami energetycznymi.

  Największym zwycięzcą Wyzwania są same Helsinki. Podczas tego procesu wiele się nauczyliśmy i będziemy dzielić się tymi lekcjami ze wszystkimi miastami – Laura Uuttu-Deschryvere, dyrektor projektu Helsinki Energy Challenge.

  - reklama -

  KOMENTARZ? Napisz co myślisz.

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  - reklama -

  nasz Instagram