Polska firma ConnectPoint była blisko wygranej. Dostała się do finału konkursu organizowanego przez Helsinki. Konkurs pokazał, że jest możliwe zbudowanie w dużym mieście systemu ciepłowniczego bez korzystania z paliw kopalnych. Zwyciężyły cztery koncepcje.
Celem Helsinki Energy Challenge jest znalezienie nowych rozwiązań, które umożliwią miastu dekarbonizację ogrzewania i neutralność klimatyczną do 2035 roku. Nie ma więc mowy, by zastąpić węgiel gazem, a także biomasa nie jest zrównoważonym rozwiązaniem. Do prestiżowego konkursu zgłoszono 252 projektów z 35 państw. W finale znalazło się 10 zespołów, a w jednym z nich polska firma.
Czytaj więcej: Przewodnik po audycie energetycznym
Polski koncept w konkursie
Polski ConnectPoint znalazł się w konsorcjum EIT InnoEnergy, który łączy pięć uzupełniających się rozwiązań technologicznych. Rozwiązanie opiera się na kolektorach słonecznych, magazynowaniu ciepła i inteligentnej platformie ConnectPoint.
Zbudowanie nowoczesnego systemu ciepłowniczego opartego na energii odnawialnej w dużym mieście, położonym w chłodnym klimacie jest możliwe – Jakub Tomiczek, Chief Technology Officer w ConnectPoint.
Działająca w czasie rzeczywistym platforma pozwala na zdalne zarządzanie siecią ciepłowniczą. Dzięki temu dokładnie określa zapotrzebowanie na ciepło, optymalizuje wykorzystanie źródeł i ustawienia węzłów oraz głowic grzejników w budynkach. Umożliwia również zaangażowanie mieszkańców w świadome korzystanie
z ogrzewania. Chodzi o niekorzystanie ze szczytowego źródła ciepła na biomasę.
Helsinki dają milion zwycięzcom
Ostatecznie wybrano cztery inne projekty. Podzielą się główną wygraną – milionem euro.
Czytaj więcej: Największa w historii nagroda za pomysł na CO2
HIVE to elastyczny projekt oparty na pompach ciepła zasilanych wodą morską, kotłach elektrycznych, polach solarnych i zarządzaniu popytem. System jest w stanie zintegrować nowe technologie, jeśli się pojawią.
Helsinki’s Hot Heart (Gorące Serce Helsinek) składa się z 10 pływających zbiorników, wypełnionych 10 mln metrów sześciennych gorącej wody morskiej, która może przyjmować różne źródła energii jako wsad.
Beyond Fossils – to model oparty na otwartych i neutralnych technologicznie aukcjach czystego ogrzewania.
Smart Salt City łączy magazynowanie energii termochemicznej, sztuczną inteligencję z nowymi technologiami energetycznymi.
Największym zwycięzcą Wyzwania są same Helsinki. Podczas tego procesu wiele się nauczyliśmy i będziemy dzielić się tymi lekcjami ze wszystkimi miastami – Laura Uuttu-Deschryvere, dyrektor projektu Helsinki Energy Challenge.