Wielki mistrz pruski Ulryk posyła tobie i twojemu bratu… dwa miecze, ku pomocy, byś z nim i z jego wojskiem mniej się ociągał i odważniej, niż to okazujesz, walczył, a także żebyś dalej się nie chował i, pozostając w lasach i gajach, nie odwlekał walki.
Jak każdy wie, w lesie jest przyjemnie chłodno, a rycerze pruscy stali w lipcowym słońcu i niecierpliwili się. Król Władysław Jagiełło przyjął dar, ale nie spieszył się z atakiem. Armia zaśpiewała „ojczystą pieśń” Bogurodzicę i ruszyła do bitwy.
Co roku, w rocznicę zwycięstwa wojsk polskich i litewskich nad zakonem krzyżackim są organizowane Dni Grunwaldu. Punkt kulminacyjny – rekonstrukcja bitwy, w której bierze udział około 1250 rekonstruktorów historycznych, rozpoczyna się w sobotę 15 lipca o 15.00.
To jedno z największych wydarzeń prezentujących kulturę średniowiecza w Europie. Na polach pod Grunwaldem, spotykają się tysiące rekonstruktorów, miłośników średniowiecza z całego świata i dziesiątki tysięcy turystów. Inscenizacje odbywają się od 1998 r.
Oprócz inscenizacji największej średniowiecznej bitwy, widzowie mogą również zobaczyć i dotknąć współczesny sprzęt wojskowy. Piknik wojskowy przygotowała 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana.