Fotowoltaika w bloku to nadal rzadki widok w polskich miastach i miasteczkach. Zmienić to może grant OZE, który planuje rząd. Unijne dofinansowanie do fotowoltaiki w 2022 r. mogą otrzymać właściciele budynków wielorodzinnych, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty, TBS. Najwyższe dotacje przysługują w przypadku budynków komunalnych.
Wyższe dofinansowanie fotowoltaiki i termomodernizacji ma zachęcić wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe do ekologicznych inwestycji. Pieniądze na program pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy, który jako jeden z warunków do wypłaty unijnych funduszy wymienia poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkaniowych w Polsce. Ministerstwo Rozwoju i Technologii dostało z KPO 855 mln euro. Szacuje więc, że na poprawę warunków mieszkaniowych Polaków pójdzie około 4 mld zł.
Rząd przewiduje szybkie wdrożenie przepisów – już następnego dnia po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Najpierw jednak ustawą musi się zająć Sejm.
Grant OZE do 50 proc. kosztów
Rząd przyjął 12 lipca projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw wspierających poprawę warunków mieszkaniowych, który przewiduje m.in. wyższe dotacje do fotowoltaiki oraz wyższe premie termomodernizacyjne. Ustawa wprowadzi grant OZE na pokrycie 50 proc. kosztów instalacji odnawialnego źródła energii w budynkach wielorodzinnych.
W praktyce będzie to fotowoltaika w blokach i domach wielorodzinnych w miastach i na wsiach, choć oczywiście mogą to być też inne źródła, np. kolektory słoneczne. Wsparcie obejmie istniejące budynki, ale towarzystwa budownictwa społecznego (TBS) i społeczne inicjatywy mieszkaniowe (SIM) mogą dostać grant OZE także na etapie budowy. Można będzie także dostać dofinansowanie na zwiększenie mocy instalacji o 25 proc. Co ważne, nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o moc instalacji.
Czytaj także: Co się zmieni w rozliczaniu fotowoltaiki od 1 lipca?
Dofinansowanie będzie wypłacał Bank Gospodarstwa Krajowego ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów. Wnioski po realizacji inwestycji będą mogli składać właściciele i zarządcy budynków do 30 czerwca 2026 r. Natomiast nie ma jeszcze terminu, kiedy ruszy program.
Dotacje do fotowoltaiki w premii termomodernizacyjnej
Wzrośnie też dofinansowanie fotowoltaiki przysługujące wraz z premią termomodernizacyjną. To także pomoc z BGK, ale w tym przypadku potrzebny jest kredyt w banku, który musi pokryć co najmniej połowę kosztów prac termomodernizacyjnych. Co ważne, o te premie mogą starać się zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych.
Premia wzrośnie po zmianie ustawy o 10 punktów procentowych. W przypadku połączenia termomodernizacji i fotowoltaiki wyniesie 31 proc. kosztów. Jednocześnie koszt zakupu, montażu, budowy lub modernizacji OZE musi stanowić co najmniej 10 proc. łącznych kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego oraz zakupu, montażu, budowy lub modernizacji OZE. Moc instalacji liczy się od 1 kW w przypadku domu jednorodzinnego i 6 kW przy domach wielorodzinnych.
Fotowoltaika w bloku u prosumentów zbiorowych
Warto przypomnieć, że w tym roku zaczęły obowiązywać przepisy o prosumencie zbiorowym. W ten sposób fotowoltaika w bloku będzie mogła dostarczyć energię nie tylko na potrzeby budynku, ale też mieszkańców. To nowe przepisy, więc trudno ocenić, jakie jest zainteresowanie wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych takimi rozwiązaniami.