Kolejny bank wprowadzi wirtualną kartę płatniczą. Będzie wydawana wyłącznie w formie cyfrowej, bez fizycznej postaci, dzięki czemu nie potrzeba nosić przy sobie karty z plastiku. Takie rozwiązanie docenią osoby dbające o środowisko. Płatności zbliżeniowe oszczędzają nam miejsce w portfelu i zasoby potrzebne do wyrabiania tradycyjnych kart.
Banki w Polsce już oferują wirtualne karty, którymi można płacić zbliżeniowo. Nowa karta wirtualna Banku Pocztowego będzie występować w postaci zapisu elektronicznego w bankowości internetowej. Jednocześnie będzie posiadała także wszystkie cechy karty plastikowej – numer, datę ważności oraz kod zabezpieczający CVC2, co umożliwia dokonywanie transakcji internetowych. Wirtualna karta jest dobra do płatności mobilnych. Po dodaniu do wybranego portfela cyfrowego: Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay oraz Xiaomi Pay, można dokonywać nią transakcji zbliżeniowych i wypłacać gotówkę z bankomatów posiadających funkcjonalność zbliżeniową.
Największą zaletą karty wirtualnej jest to, że fizycznie jej nie ma. Karta dedykowana jest portfelom cyfrowym, dzięki czemu mamy ją zawsze przy sobie i nie musimy się martwić, że ją zgubimy lub że zostanie skradziona. Ecommerce nie potrzebuje plastiku, dlatego brak fizycznej postaci to również troska o ekologię i bezpieczeństwo.
Marcin Ledworowski, członek Zarządu Banku Pocztowego
Kart wirtualnych bez plastiku jest już sporo, ale debetowych – niewiele. Bank Pocztowy podaje, że jako trzeci wprowadza tego typu kartę na polski rynek. Taką kartę oferuje między innymi też mBank.
Czytaj także: Z czego może być zrobiona eko karta płatnicza?
Co warto podkreślić, karta bez plastiku czyli wirtualna jest nie tylko bardziej ekologiczna, ale i bezpieczna. W Polsce łatwo się nią płaci, ponieważ nasze terminale płatnicze w sklepach są przystosowana do płatności zbliżeniowych. Gorzej może być natomiast w za granicą, ponieważ w niektórych krajach terminali zbliżeniowych wciąż jest mało.