11.6 C
Warszawa
sobota, 8 maja, 2021
więcej
  EcoreportersEnergiaZielona energia potrzebna pilnie w miastach

  Podążaj za nami

  Newsletter

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Zielona energia potrzebna pilnie w miastach

  Tekst przeczytasz w około 5 min.
  - reklama -

  Miasta zamieszkuje ponad 55 proc. światowej populacji i odpowiadają za około trzy czwarte emisji dwutlenku węgla (CO2) z globalnego końcowego zużycia energii. W ostatnich latach zapotrzebowanie na energię w miastach gwałtownie wzrosło. Największym wyzwaniem jest ogrzewanie i transport.

  Same władze miejskie zużywają tylko niewielką część tej energii na budynki miejskie i floty. Większość pochłania budownictwo mieszkaniowe i komercyjne, działalność przemysłowa i transport prywatny.

  Zielona energia jest celem

  Na całym świecie ponad 1,3 tys. miast ma strategie bądź cele dotyczące energii odnawialnej, z tego połowa to cele dotyczące wykorzystania 100 proc. OZE – podaje raport REN21. Większość z tych miast leży w Europie i Stanach Zjednoczonych.

  Wyznaczanie celów dotyczących energii odnawialnej koncentrowało się w dużej mierze na sektorze energetycznym, mniej – w sektorach ogrzewania i chłodzenia oraz transportu. Co najmniej 67 miast ma cele dotyczące e-mobilności.

  Ponad 10,5 tys. miast ma cel redukcji emisji CO2, a około 800 miast zobowiązało się do zerowej emisji netto – REN21

  Zakazy i nakazy

  Przybywa zakazów i ograniczeń dotyczących stosowania paliw kopalnych. Łącznie 53 miasta w 10 krajach zaproponowały lub uchwaliły zakazy lub ograniczenia dotyczące stosowania gazu, oleju lub węgla w budynkach do ogrzewania pomieszczeń i wody.

  Rośnie również liczba stref niskoemisyjnych (249) i miejskich zakazów lub ograniczeń dotyczących pojazdów (14).

  Raport podaje też przykłady z Polski:

  Gdynia ogłosiła koniec z kopciuchami w miejskich budynkach do 2023 roku

  Poznań chce zasilić autobusy energią elektryczną produkowaną w spalarni odpadów

  Tychy inwestują w odnawialne źródła energii: solary, fotowoltaikę, pompy ciepła – w sumie 960 instalacji

  Kraków ustanowił w Polsce pierwszą strefę niskoemisyjnego transportu (to był pilotaż), a także zakaz spalania paliw stałych do ogrzewania

  Olsztyn dopłaca do podłączenia do sieci miejskiej połowę kosztów.

  Z czego produkować ciepło?

  Niestety brakuje szerszych polityk, które pozwoliłyby miastom rzeczywiście przejść na odnawialną energię. Z końcowego zużycia energii ponad połowa idzie na ogrzewanie, 32 proc. na transport a jedynie 17 proc. na elektryczność – wynika ze światowych statystyk. Kluczowe jest wiec zazielenienie ciepła.

  Olsztyn jest dobrym przykładem, jak trudny wybór mają w Polsce miejscowości. W Olsztynie część energii cieplnej dostarcza nowa kotłownia na biomasę w Kortowie, ale też stara i droga ciepłownia na węgiel. Jednocześnie kosztem setek milionów złotych budowana jest w partnerstwie publiczno-prywatnym spalarnia odpadów. Jej uzupełnieniem będzie źródło szczytowe na olej i gaz. Tylko więc częściowo największe miasto Warmii i Mazur przejdzie na odnawialne źródła energii, co najlepiej pokazuje poniższa grafika przygotowana przez olsztyński MPEC.

  Statystyki nic nie mówią

  Sam raport REN21 niewiele wnosi w kwestii rozpowszechnienia polityk dotyczących zielonej energii i neutralności klimatycznej. W gąszczu liczb trudno ocenić, czy jest to dużo czy mało. Tendencje do ograniczania emisji z pewnością postępują, według raportu – władze miejskie działają prężniej niż krajowe.

  Miasta europejskie będą się zmieniały, jednak wydaje się, że na razie to tylko “cele” i “polityki”. A na efekty przyjdzie nam poczekać.

  Na świecie jest około 1150 miast liczących powyżej pół miliona mieszkańców. W Europie takich aglomeracji jest około 114, ponad 800 miast liczy powyżej 50 tys. mieszkańców. Natomiast trudno określić dokładnie, jaka jest liczba mniejszych miejscowości, ponieważ w poszczególnych krajach przyjmowane są różne progi dotyczące definicji miejskich. Z tego powodu łatwiej określić liczbę ludzi zamieszkujących obszary zurbanizowane (ponad 2 mld).

  - reklama -

  KOMENTARZ? Napisz co myślisz.

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  - reklama -

  nasz Instagram