- reklama -

Wyższe dofinansowanie do kotła na pellet

Przeczytasz w 3 min.

Od 1 lipca 2021 r. dotacje do kotła na pellet o podwyższonym standardzie będą wyższe. To kolejna nowa odsłona w ogólnopolskim programie walki ze smogiem Czyste Powietrze. Zwiększono też limity dochodu uprawniające do wyższych dotacji, więc może po dofinansowanie do kotła sięgnąć więcej osób.

Ile wynoszą nowe dotacje do kotła na pellet?

Od 1 lipca podstawowe dofinansowanie do kotła na pellet o podwyższonym standardzie wyniesie 9 tys. i pokryje maksymalnie 45 proc. kosztów jego zakupu i montażu. Przysługuje osobom, które wymieniają starego kopciucha na nowe, ekologiczne źródło ciepła. Warunkiem jest, by ich roczne dochody nie przekraczały 100 tys. zł. Natomiast na standardowy kocioł na pellet dotacja wynosi do 30 proc. kosztów i maksymalnie 6 tys. zł. To taki sam poziom jak dofinansowanie do kotła na drewno.

Z kolei rodziny o niższych dochodach niż 2 189 zł na osobę miesięcznie i 1 564 w gospodarstwie jednorodzinnym otrzymają wyższe dotacje. Dofinansowanie kotła na pellet o podwyższonym standardzie pokryje u nich maksymalnie 60 proc. kosztów i wyniesie 12 tys. zł. Do kotła na pellet zwykłego dostaną takie same dotacje.

Jakie kotły na pellet są dofinansowane?

Kotły na pellet drzewny muszą mieć certyfikat ekoprojektu (ecodesign) i charakteryzować się klasą efektywności energetycznej minimum A+. Łatwo to sprawdzimy na dołączonym certyfikacie i etykiecie energetycznej.

Porównujemy dotacje do pomp ciepła

Kotły z dofinansowaniem z programu Czyste Powietrze, nie mogą mieć rusztu awaryjnego lub przedpaleniska ani możliwości montażu takich urządzeń. Mogą być przeznaczone wyłącznie do spalania biomasy w formie pelletu drzewnego. Nie obejmie wiec dofinansowanie kotłów wielopaliwowych. Kocioł musi też mieć automatyczny podajnik paliwa.

W przypadku kotłów o podwyższonym standardzie emisyjność cząstek stałych ma być poniżej 20 mg/m3.

Lista urządzeń podpowie, jakie ogrzewanie wybrać

Najlepiej jest sprawdzić, czy urządzenie, które planujemy zamontować w miejsce starego kopciucha, jest wpisane na listę ZUM. To takie ułatwienie dla wszystkich, którzy korzystają z programu Czyste Powietrze. Nie trzeba się więc martwić dostarczeniem odpowiednich certyfikatów. W przeciwnym wypadku, po stronie beneficjenta leży udowodnienie, że wybrany przez niego kocioł czy inne ogrzewanie spełnia wymogi programu.

Wnioski składa się elektronicznie i pisemnie. Przyjmują je wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Niektóre gminy współpracują z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i te wnioski nie tylko przyjmują, ale także pomagają je wypełnić. Najłatwiej jednak złożyć je przez portal gov.pl.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

EKO Biznes. Oferta TAURONA dla klientów biznesowych

Polski biznes jest coraz bardziej społecznie odpowiedzialny Z roku na rok rosną nakłady na „zielone” inwestycje, a kadra menadżerska coraz lepiej rozumie korzyści wdrażania polityki...

Ruszają nowe unijne dotacje na ekologiczne inwestycje

Unijne dotacje z Funduszu Innowacyjnego po raz pierwszy popłyną do beneficjentów w 14 państwach. Na liście 32 małych projektów, którym przyznano dofinansowanie, znajdują się...

Dzień Długu Ekologicznego 2021. Od teraz żyjemy na kredyt

Dzień Długu Ekologicznego to data, kiedy zużyliśmy już zasoby Ziemi z całego roku, bo tyle potrzeba na ich odnowienie. W 2021 roku dzień ten...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -