- reklama -

Powszechne dofinansowanie do pompy ciepła ruszy w 2021 roku?

czytaj 3 min.

Program Polski Ład zapowiada wsparcie dla powszechnego zastosowania pomp ciepła w indywidualnych gospodarstwach domowych, budynkach wielorodzinnych oraz ciepłownictwie. Na dofinansowanie do pomp ciepła czekają przede wszystkim osoby, które budują nowy dom. Czy polityczny program, który zaprezentowała rządząca koalicja, przełoży się na nowe dotacje?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przygotowuje program Moje Ciepło. Ma wspierać montaż pomp ciepła w nowych domach. Nazwa tego nowo szykowanego programu celowo przypomina program Mój Prąd, który dawał do 5 tys. zł na mikroinstalacje słoneczne w domach indywidualnych. Moje Ciepło ma być równie proste w konstrukcji, choć nie wiadomo jeszcze, jakie konkretnie dofinansowanie do pomp ciepła montowanych w nowych domach będzie można uzyskać.

Czy EBI zaakceptuje Moje Ciepło?

Jest szansa, że program ruszy w najbliższych tygodniach, najpóźniej jesienią. Moje Ciepło ma być finansowane z funduszy pochodzących z rynku praw do emisji CO2, konkretnie z Fundusu Modernizacyjnego. A ponieważ nie są pieniądze krajowe, to o akceptacji programu decyduje Europejski Bank Inwestycyjny. Trzeba więc na tę zgodę poczekać.

Co Polski Ład wniesie do ekologii

Jakie dofinansowanie do pomp ciepła można teraz dostać?

Teraz przy wymianie kopciucha w programie Czyste Powietrze można dostać dofinansowanie do pomp ciepła nawet 27 tys. zł. Ten maksymalny poziom dotacji przysługuje osobom o najniższych dochodach i dotyczy gruntowych pomp ciepła. Natomiast osoby zarabiające rocznie do 100 tys. zł dostaną na gruntowa pompę ciepła trochę mniejsza dotację – 20 250 tys. zł.

Porównujemy dotacje do pomp ciepła

Najpopularniejsze są pompy ciepła powietrze/woda, na którą można z programu Czyste Powietrze dostać od 9 tys. zł do 18 tys. zł. Na pompy powietrze/powietrze dostaniemy 3-6 tys. zł.

Co piąta osoba korzystająca z programu Czyste Powietrze decyduje się na wymianę kopciucha na pompę ciepła – podaje Polski Alarm Smogowy.

Dotacja + ulga termomodernizacyjna

Warto przypomnieć, że osoby zarabiające rocznie powyżej 100 tys. zł nie dostaną teraz dotacji na wymianę ogrzewania. Ale mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Oznacza to, że zakup i montaż pompy ciepła odpiszą od podstawy opodatkowania w zeznaniu podatkowym w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Kwota do odpisania wynosi 53 tys. zł. Jednak nie dotyczy to nowo budowanych domów, muszą one już być oddane do użytku. Ulgę można połączyć z dotacjami.

Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuję się od początku mojej pracy zawodowej, obecnie współtworzę portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowałam jako wydawca portalu tvn24bis.pl, byłam dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniłam funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymałam wyróżnienie Towarowej Giełdy Energii w konkursie dla mediów Platynowe Megawaty oraz wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Wodorowe taksówki na ulicach polskich miast

Wodorowy samochód to w Polsce rzadkość, ale można je już zauważyć na drogach. Takie auta ma zaoferować klientom pierwsza firma taksówkowa - iTaxi, która...

Perowskity na stacji Orlenu

Pierwsze na świecie elektroniczne etykiety cenowo-reklamowe zasilane perowskitowymi ogniwami fotowoltaicznymi pojawią się w sklepach i na stacjach benzynowych. To oszczędzi energię i pozwoli zrezygnować...

Wzrosną opłaty w rachunku za prąd

W przyszłym roku rachunki za prąd pójdą w górę, to już przesądzone. Nie chodzi tylko o same podwyżki cen sprzedaży i dystrybucji energii, które...
- reklama -
Jednym Okiem
1 KOMENTARZ
ZOSTAW KOMENTARZ
Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

A jeszcze lepsze jest to...