7.1 C
Warszawa
poniedziałek, 12 kwietnia, 2021
More

  Ostatnie

  Okna, drzwi, panele słoneczne odlicz w PIT

  Tekst przeczytasz w około 3 min.
  - reklama -

  Okres rozliczeń PIT za rok 2020. rozpoczyna się 15 lutego. Podatek można obniżyć przez korzystanie z ulg. Jedną z najpopularniejszych jest ulga termomodernizacyjna. Można w ramach niej odpisać 53 tys. zł od dochodu. Jest kilka warunków.

  Rozliczenie podatkowe

  Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała dla podatników rozliczenia roczne w usłudze Twój e-PIT. KAS uwzględniła w nich informacje, jakie posiada, ale oczywiście nie wszystkie. Uwzględnia więc ulgę na dzieci czy zwolnienie z podatku dla osób do 26. roku życia.

  Przygotowane zeznanie można samemu uzupełnić i dodać w nim odliczenia, np. darowizny, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na internet, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), ulgę termomodernizacyjną.

  Dostępne jest również oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego.

  Ulga termomodernizacyjna

  Z ulgi termomodernizacyjnej skorzystało w ubiegłym roku ponad 207 tys. osób. Odpisano od podstawy opodatkowania koszty na ponad 3 mld zł. Zgłasza się ją na formularzu PIT-O.

  Ulga przysługuje tylko właścicielom lub współwłaścicielom domów jednorodzinnych. Obejmuje przedsięwzięcia termomodernizacyjne czyli takie, które zmniejszają zapotrzebowanie na energię. W rozporządzeniu są wymienione materiały, urządzenia i usługi. To m.in. stolarka okienna i drzwiowa, materiały budowlane, ogrzewanie (np. pompa ciepła, kocioł gazowy), panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Odliczyć można też koszt ich montażu.

  Ważna jest faktura z odpowiednią datą. Faktur nie trzeba jednak załączać, trzeba natomiast je mieć na wypadek kontroli skarbówki.

  Przez internet

  Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług polskiej administracji. Najczęściej są w niej wypełniane zeznania roczne, czyli PIT-37 i PIT-38.

  Dzięki Twój e-PIT podatnicy mają możliwość rozliczenia podatku w dogodnym miejscu i czasie, bez konieczności wizyty w urzędzie skarbowym – minister finansów Tadeusz Kościński.

  Przedsiębiorcy nie mają jednak wypełnionych deklaracji przez KAS. Mogą natomiast wysłać rozliczenie roczne podatku poprzez system e-Deklaracje.

  Ważne terminy

  Do 30 kwietnia 2021 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych.

  Podatnicy, którym wyniknie podatek do zapłaty, mają wskazany swój mikrorachunek podatkowy. Gdy zeznanie zostanie zaakceptowane automatycznie, urząd skarbowy do 31 maja 2021 r. wyśle informacje o kwocie do zapłaty.

  Wszyscy, którzy złożą roczne zeznanie podatkowe elektronicznie otrzymają zwrot podatku w czasie 45 dni.

  - reklama -
  Żródło: PAP Mediaroom

  ZOSTAW ODPOWIEDŹ

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  - reklama -

  Zostań z nami

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Porady zawsze w cenie