Komisarz ds. energii Kadri Simson pojawiła się na otwarciu fabryki paneli słonecznych w Holandii. Firma Solarge produkuje lekkie panele fotowoltaiczne, w pełni nadające się do recyklingu. To już kolejna fabryka fotowoltaiki w Europie. Na Sycylii powstaje gigafabryka, gdzie europejskie panele fotowoltaiczne ma produkować 3Sun.
Firmy Solarge i Econcore stworzyły panele fotowoltaiczne, które są o ponad połowę lżejsze od tradycyjnych. Wszystko przez zrezygnowanie e zbędnego aluminium i szkła. Holendrzy w swojej technologii wykorzystują polimery wzmocnione włóknami, niczym plaster miodu. Materiał w 100 proc. nadaje się do recyklingu i jest odporny na wodę, tłuszcz i brud. Termoplastyczne polimery dostarcza saudyjska firma Sabic.
Waga przeciętnego panelu fotowoltaicznego wynosi ok. 11 kg/m2. Panele fotowoltaiczne Solarge ważą 5 kg/m2. To czyni je łatwiejszymi w montażu. Wymagają mniej surowców, więc ich ślad węglowy też jest mniejszy.
Czytaj także: Ekologiczny recykling paneli słonecznych
Europejskie panele fotowoltaiczne
Na otwarciu fabryki Solarge w holenderskim Weert pojawiła się unijna komisarz ds. energii Kadri Simson. Fabryka zaczyna produkcję od 100 MW, a docelowo ma to być ok. 380 MW.
W Europie powstaje też ogromna fabryka paneli fotowoltaicznych na Sycylii. Firma Enel stawia dostała unijne dofinansowanie z Funduszu Innowacyjnego na projekt TANGO – skrót od iTaliAN pv Giga factOry. W rozbudowanym zakładzie zaplanowano produkcję dwustronnych paneli słonecznych.
W wyniku inwestycji o wartości 600 mln euro, zdolność produkcyjna fabryki wzrośnie 15-krotnie do 3 GW rocznie z obecnych 200 MW.
3Sun będzie produkować ogniwa fotowoltaiczne z heterozłączem dwustronnym (B‑HJT). Wychwytują więcej światła słonecznego, ponieważ mogą reagować na światło zarówno na przedniej, jak i tylnej powierzchni. Panele fotowoltaiczne będą dalej rozwijane, aby uwzględnić również strukturę zwaną „Tandem”, która wykorzystuje dwa ułożone w stos ogniwa, co pozwala na przechwytywanie większej ilości światła w porównaniu do struktur jednoogniwowych. Połączenie dwustronnych paneli fotowoltaicznych i struktury ogniw „Tandem” zapewnia znaczną poprawę wydajności i pozwoli modułom fotowoltaicznym przekroczyć 30 proc. sprawności – podaje Enel.
Ogniwa fotowoltaiczne
Na terenie Podkarpackiego Parku Naukowo-Technologicznego, powstaje nowy zakład polskiego producenta fotowoltaiki ML System. Powstaje w Zaczerniu, w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącej już siedziby firmy. Będzie nowoczesnym miejscem wytwarzania modułów w oparciu o wykorzystanie tzw. studni kwantowych, co ma zapewnić ich wysokie parametry i trwałość.
Dwa lata temu spółka uruchomiła pierwszą na świecie linię produkcyjną szyb z powłoką kwantową generujących energię elektryczną. Spółka ma własne centrum badawczo-rozwojowe i pracuje nad ML System od początku własnymi technologiami, np. ogniwami tandemowymi lub wielozłączowymi.