7.9 C
Warszawa
sobota, 8 maja, 2021
więcej
  EcoreportersEnergiaOstatnie takie dofinansowanie do fotowoltaiki w 2021 roku

  Podążaj za nami

  Newsletter

  Wysyłamy wiadomości niezbyt często a jeśli już, to są one sprawdzone i ważne.

  Zgadzam się na przetwarzanie moich danych osobowych przez EcoReporters w celu realizacji usługi newsletter, a tym samym wysyłania mi informacji o produktach blogowych, usługach, promocjach lub nowościach zgodnie z polityką prywatności. Wiem, że zgodę tę mogę w każdej chwili cofnąć.

  Ostatnie takie dofinansowanie do fotowoltaiki w 2021 roku

  Tekst przeczytasz w około 3 min.
  - reklama -

  O unijne dofinansowanie do fotowoltaiki i przyłączenie tych instalacji do sieci elektroenergetycznej można się starać od 31 marca do 28 maja 2021 r. Na wnioski firm i spółdzielni czeka Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do wzięcia jest 80 mln zł.

  Inwestorzy planujący budowę elektrowni słonecznej mogą złożyć wniosek o preferencyjną pożyczkę. Takie pożyczki będą mogły potem zostać nawet w jednej piątej umorzone.

  Unijny konkurs

  To ostatni konkurs z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Nabór dotyczy poddziałania 1.1.1. “Wspieranie inwestycji dotyczących wytwarzania energii z odnawialnych źródeł wraz z podłączeniem tych źródeł do sieci dystrybucyjnej/przesyłowej”.

  Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o pożyczki na budowę lub przebudowę instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 2 MW. Elementami projektów mogą być również przyłączenia do sieci, należących do beneficjenta projektu czyli wytwórcy energii.

  Dofinansowanie do fotowoltaiki w firmie

  Maksymalny poziom dofinansowania zależy od zasad udzielania pomocy publicznej. Wynosi nie więcej niż 85 proc. kosztów projektu i nie może przekroczyć 15 mln euro dla jednego przedsiębiorcy na jeden projekt. W ogłoszeniu wymieniono także kody formy prawnej przedsiębiorców:

  115 – spółki partnerskie

  116 – spółki akcyjne

  117 – spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

  118 – spółki jawne

  019 – spółki cywilne

  120 – spółki komandytowe

  121 – spółki komandytowo-akcyjne

  023 – inne spółki

  124 – przedsiębiorstwa państwowe

  140 – spółdzielnie

  Dotacje na fotowoltaikę i pompę ciepła w bankach

  Można również uzyskać częściowe umorzenie pomocy. W przypadku firm, które zamierzają skorzystać z systemu aukcyjnego, umorzenie wynosi maksymalnie 5 proc. kosztów kwalifikowanych. W przypadku pozostałych instalacji jest to do 20 proc.

  Co będzie premiowane?

  Premiowane będą projekty o największym potencjale redukcji emisji CO2 na jednostkę dofinansowania. Ponadto liczy się najkorzystniejsza relacja unijnych środków na uzyskanie 1 MWh energii lub 1 MW mocy zainstalowanej.

  Na inwestycje w całej Polsce przeznaczono 80 mln zł, w tym 30 mln zł dla województwa śląskiego i 50 mln zł w pozostałych województwach.

  Przybliżony termin rozstrzygnięcia konkursu planowany to październik 2021 r.

  - reklama -

  KOMENTARZ? Napisz co myślisz.

  Tu jest miejsce na treść komentarza
  Podaj imię

  - reklama -

  nasz Instagram