więcej
  - reklama -
  Strona głównaEcoLifeCo Polski Ład wniesie do...

  Co Polski Ład wniesie do ekologii

  czytaj 6 min.

  Koniec dofinansowania do kotłów węglowych, powszechne wsparcie dla pomp ciepła i dalsze wspieranie fotowoltaiki, kaucje za opakowania – to proponuje program rządzącej koalicji Polski Ład. Program zaprezentowany przez partię rządzącą oznacza dotacje do proekologicznych inwestycji w domach, na wsi i miastach. Ale nie ma szczegółów nowych programów, o ile takie się pojawią.

  Polski Ład dotyczy przede wszystkim finansów i gospodarki. Nie ma ekologii wśród pięciu fundamentów rządowego programu, bo tu są: zdrowie, podatki, inwestycje, mieszkania i emerytury. Coś niecoś związanego z ochroną środowiska znalazło się jednak w dalszej części programu. A co dokładnie?

  Zielone miasta bez betonozy

  W programie czytamy o setkach “działań z zakresu zazieleniania miast”, ekologicznych taborach, nisko i zeroemisyjnych autobusach. Mają być dopłaty do autobusów i samochodów elektrycznych i wodorowych oraz infrastruktury ładowania i tankowania.

  Likwidacja betonu i asfaltu w centrach miast ma polegać na nasadzaniu drzew, krzewów oraz tworzeniu mikroparków, zielonych ścian i dachów. Pomoże w tym ustanowienie minimalnego procentowego udziału przestrzeni biologicznie czynnej w miastach, obejmie też zielone dachy i trawniki z rzadko koszoną trawą.

  Zwiększymy budżet obywatelski do 1 proc., od 2021 r. – dodatkowe 0,5 proc. w budżecie przeznaczymy wyłącznie na miejskie rozwiązania ekologiczne.

  Polski Ład skończy z dotowaniem pieców węglowych

  Na elektrownie wiatrowe i ich przyłączenie do sieci ma pójść pół miliarda euro. To może pomóc w odchodzeniu od produkcji energii z węgla. Do tego około 120 ciepłowni przejdzie modernizację. Ma być tysiąc zeroemisyjnych szkół – po termomodernizacji i z ekologicznym ogrzewaniem.

  Węgiel ma być też powoli eliminowany jako źródło ciepła w domach. Blisko milion budynków ma dostać nowe, ekologiczne źródło ciepła dzięki programowi Czyste Powietrze. To sztandarowy program walki ze smogiem, z którego można dostać dotację na wymianę starego kopciucha. Rząd zapowiedział tu zmiany. Po raz pierwszy tak otwarcie rząd przyznał, że przestanie dofinansowywać koły węglowe w programie Czyste Powietrze. Nie pada jednak żadna data. Teraz na nowy piec węglowy, spełniający wymogi ekoprojektu, można dostać maksymalnie 6 tys. zł.

  Nowa odsłona programu ma umożliwić też finansowanie inwestycji osób najuboższych.

  Energia słoneczna dla każdego

  Program Mój Prąd, który wprowadził dotacje wysokości do 5 tys. zł na własną instalację fotowoltaiczną, ma być rozszerzony o ładowarki, magazyny energii i inteligentne systemy zarządzania energią.

  Od lipca ruszą dotacje do fotowoltaiki w programie Mój Prąd

  Instalacje OZE mają być też wspierane w budynkach wielorodzinnych i na wsi. Więcej konkretów jednak nie padło.

  Uprościmy zasady funkcjonowania spółdzielni energetycznych, aby zwiększyć odpowiedzialną i zrównoważoną konsumpcję i produkcję energii w gospodarstwach rolnych.

  Na czystą energię i czyste powietrze rzad chce przeznaczać rocznie 4,1 mld zł. Suma jest taka, jak na cyfryzację gospodarki.

  Woda, nowe parki narodowe i fundusz ekologii

  W Polskim Ładzie nie mogło zabraknąć kilku słów o wielkim problemie, jakim co roku jest susza. Mają być zachęty do tworzenia stawów i cieków wodnych. Jest też przypomniany budżet programu Moja Woda – 100 mln zł.

  W Polsce ostatni park narodowy powstał w 2001 r., dlatego Polski Ład planuje zmienić regulacje, “aby łatwiej można było powiększyć istniejące parki narodowe i utworzyć ich więcej”.

  Lakonicznie w programie wspomniano o powołaniu funduszu ekologii, który będzie promował edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży. Wzorem dla niego będzie Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, w ramach Narodowego Instytutu Wolności.

  To nasza „zielona filozofia” – troska o przyszłość nie tylko planety, ale też naszego ojczystego środowiska naturalnego.

  Będziemy dążyć..

  Ekologia została potraktowana powierzchownie, nie ma co doszukiwać się w programie Polski Ład przełomu. Tu zresztą od dawna polską politykę kształtuje Bruksela i to właśnie z unijnej kasy będą szły pieniądze na większość ekologicznych inwestycji.

  Będziemy dążyć do znacznego zmniejszenia emisji CO2 i poprawy jakości środowiska w Polsce.

  Teraz nie ma zdecydowanych działań polskich polityków, z prawej czy lewej strony, na rzecz ochrony klimatu. Tu więc Polski Ład nie zaskakuje. Od dawna było wiadome, że to nie na ekologii skupi się program rządzących, ale raczej na systemie podatkowym.

  Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przypomniał w komentarzu, że w obliczu kryzysu klimatycznego najlepszą inwestycją w człowieka byłoby podjęcie natychmiastowych kroków w celu powstrzymania wzrostu globalnej średniej temperatury na poziomie 1.5 stopnia Celsjusza. Być może w przyszłości powstanie właśnie taki program, a wtedy być może poprą go wszystkie opcje polityczne.

  Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
  Ekologią interesuję się od początku mojej pracy zawodowej, obecnie współtworzę portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowałam jako wydawca portalu tvn24bis.pl, byłam dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniłam funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Otrzymałam wyróżnienie Towarowej Giełdy Energii w konkursie dla mediów Platynowe Megawaty oraz wyróżnienie Polskiego Stowarzyszenia Fotowoltaiki.
  Podziel się
  Tagujemy
  Czytaj także

  Recykling do pełna

  Powiecie, że to już było. Było, ale nie tak. Historia była prosta - nie kupujemy w sklepach jednorazowych opakowań, z np. płynem do mycia...

  Od czego zależy dodatek osłonowy: piec na pellet, węgiel, pompa ciepła robią różnicę

  Dodatek osłonowy ma pomóc Polakom w opłacaniu rachunków między innymi za ogrzewanie. Na wypłaty pójdą pieniądze, jakie budżet uzyskuje ze sprzedaży praw do emisji...
  - reklama -
  energetycznie

  Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

  Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

  Polskie spółki z nowymi modułami fotowoltaicznymi

  Tarnowska spółka Hymon przewiduje wzrost sprzedaży instalacji fotowoltaicznych o 30 proc. dzięki pozyskaniu znaczącego partnera. Z kolei Edison Energia rozpoczął produkcję własnych modułów o...
  ZOSTAW KOMENTARZ
  Proszę wpisać swój komentarz!
  Proszę podać swoje imię tutaj

  A jeszcze lepsze jest to...
  Następny artykuł