- reklama -
Strona głównaEcoLifeCo Polski Ład...

Co Polski Ład wniesie do ekologii

Przeczytasz w 6 min.

Koniec dofinansowania do kotłów węglowych, powszechne wsparcie dla pomp ciepła i dalsze wspieranie fotowoltaiki, kaucje za opakowania – to proponuje program rządzącej koalicji Polski Ład. Program zaprezentowany przez partię rządzącą oznacza dotacje do proekologicznych inwestycji w domach, na wsi i miastach. Ale nie ma szczegółów nowych programów, o ile takie się pojawią.

Polski Ład dotyczy przede wszystkim finansów i gospodarki. Nie ma ekologii wśród pięciu fundamentów rządowego programu, bo tu są: zdrowie, podatki, inwestycje, mieszkania i emerytury. Coś niecoś związanego z ochroną środowiska znalazło się jednak w dalszej części programu. A co dokładnie?

Zielone miasta bez betonozy

W programie czytamy o setkach “działań z zakresu zazieleniania miast”, ekologicznych taborach, nisko i zeroemisyjnych autobusach. Mają być dopłaty do autobusów i samochodów elektrycznych i wodorowych oraz infrastruktury ładowania i tankowania.

Likwidacja betonu i asfaltu w centrach miast ma polegać na nasadzaniu drzew, krzewów oraz tworzeniu mikroparków, zielonych ścian i dachów. Pomoże w tym ustanowienie minimalnego procentowego udziału przestrzeni biologicznie czynnej w miastach, obejmie też zielone dachy i trawniki z rzadko koszoną trawą.

Zwiększymy budżet obywatelski do 1 proc., od 2021 r. – dodatkowe 0,5 proc. w budżecie przeznaczymy wyłącznie na miejskie rozwiązania ekologiczne.

Polski Ład skończy z dotowaniem pieców węglowych

Na elektrownie wiatrowe i ich przyłączenie do sieci ma pójść pół miliarda euro. To może pomóc w odchodzeniu od produkcji energii z węgla. Do tego około 120 ciepłowni przejdzie modernizację. Ma być tysiąc zeroemisyjnych szkół – po termomodernizacji i z ekologicznym ogrzewaniem.

Węgiel ma być też powoli eliminowany jako źródło ciepła w domach. Blisko milion budynków ma dostać nowe, ekologiczne źródło ciepła dzięki programowi Czyste Powietrze. To sztandarowy program walki ze smogiem, z którego można dostać dotację na wymianę starego kopciucha. Rząd zapowiedział tu zmiany. Po raz pierwszy tak otwarcie rząd przyznał, że przestanie dofinansowywać koły węglowe w programie Czyste Powietrze. Nie pada jednak żadna data. Teraz na nowy piec węglowy, spełniający wymogi ekoprojektu, można dostać maksymalnie 6 tys. zł.

Nowa odsłona programu ma umożliwić też finansowanie inwestycji osób najuboższych.

Energia słoneczna dla każdego

Program Mój Prąd, który wprowadził dotacje wysokości do 5 tys. zł na własną instalację fotowoltaiczną, ma być rozszerzony o ładowarki, magazyny energii i inteligentne systemy zarządzania energią.

Od lipca ruszą dotacje do fotowoltaiki w programie Mój Prąd

Instalacje OZE mają być też wspierane w budynkach wielorodzinnych i na wsi. Więcej konkretów jednak nie padło.

Uprościmy zasady funkcjonowania spółdzielni energetycznych, aby zwiększyć odpowiedzialną i zrównoważoną konsumpcję i produkcję energii w gospodarstwach rolnych.

Na czystą energię i czyste powietrze rzad chce przeznaczać rocznie 4,1 mld zł. Suma jest taka, jak na cyfryzację gospodarki.

Woda, nowe parki narodowe i fundusz ekologii

W Polskim Ładzie nie mogło zabraknąć kilku słów o wielkim problemie, jakim co roku jest susza. Mają być zachęty do tworzenia stawów i cieków wodnych. Jest też przypomniany budżet programu Moja Woda – 100 mln zł.

W Polsce ostatni park narodowy powstał w 2001 r., dlatego Polski Ład planuje zmienić regulacje, “aby łatwiej można było powiększyć istniejące parki narodowe i utworzyć ich więcej”.

Lakonicznie w programie wspomniano o powołaniu funduszu ekologii, który będzie promował edukację ekologiczną wśród dzieci i młodzieży. Wzorem dla niego będzie Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, w ramach Narodowego Instytutu Wolności.

To nasza „zielona filozofia” – troska o przyszłość nie tylko planety, ale też naszego ojczystego środowiska naturalnego.

Będziemy dążyć..

Ekologia została potraktowana powierzchownie, nie ma co doszukiwać się w programie Polski Ład przełomu. Tu zresztą od dawna polską politykę kształtuje Bruksela i to właśnie z unijnej kasy będą szły pieniądze na większość ekologicznych inwestycji.

Będziemy dążyć do znacznego zmniejszenia emisji CO2 i poprawy jakości środowiska w Polsce.

Teraz nie ma zdecydowanych działań polskich polityków, z prawej czy lewej strony, na rzecz ochrony klimatu. Tu więc Polski Ład nie zaskakuje. Od dawna było wiadome, że to nie na ekologii skupi się program rządzących, ale raczej na systemie podatkowym.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przypomniał w komentarzu, że w obliczu kryzysu klimatycznego najlepszą inwestycją w człowieka byłoby podjęcie natychmiastowych kroków w celu powstrzymania wzrostu globalnej średniej temperatury na poziomie 1.5 stopnia Celsjusza. Być może w przyszłości powstanie właśnie taki program, a wtedy być może poprą go wszystkie opcje polityczne.

Magda Skłodowskahttps://ecoreporters.pl
Ekologią interesuje się od dwóch dekad, kiedy zaczynała pracę w dziennikarstwie. Współtworzy portal WysokieNapiecie.pl. W swojej karierze pracowała jako wydawca portalu tvn24bis.pl, była dziennikarką "Rzeczpospolitej" i "Pulsu Biznesu". Pełniła funkcję rzecznika prasowego Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Uczestniczyła w szkoleniach i konferencjach Europejskiej Agencji Środowiska, Europejskiego Centrum Dziennikarstwa, stypendystka Departamentu Stanu USA. Współautorka publikacji "Unia Energetyczna z perspektywy Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii", wydanej przez Instytut Spraw Publicznych (2015).
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Specjalny poradnik dla seniorów od TAURONA

Co drugi senior w sytuacji awarii sprzętów domowych pomocy szuka u członków najbliższej rodziny. TAURON przygotował poradnik, w którym wyjaśnia, jak radzić sobie w...

Samochody się zmieniają, a ludzie?

Mieszkam w okolicy obfitującej w wertepy, których nie da się ominąć, nie wspominając już o mieście wojewódzkim czyli Gorzowie Wielkopolskim, który dziurami wita przyjezdnych...

Wkrótce ruszy spis pieców 2021. Kogo obejmie?

W tym roku 1 lipca zaczyna się spis pieców. Centralny rejestr pieców i kotłów ma pomoc w walce ze smogiem. To oznacza obowiązek zgłoszenia,...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -