- reklama -
Strona głównaEnergiaPodlaska gmina daje...

Podlaska gmina daje klimatyczny przykład innym

Przeczytasz w 3 min.

Michałowo pokazywało innym gminom na Podlasiu, jak wygląda transformacja energetyczna. Są tu cenne przyrodniczo tereny, jest biogazownia i efektywna sieć ciepłownicza. Według planów, neutralność klimatyczna w gminie zostanie osiągnięta w 2025 roku. Uda się?

Michałowo od dłuższego czasu aktywnie inwestuje w odnawialne źródła energii w ciepłownictwie i tym wyróżnia się na tle innych gmin, nie tylko na Podlasiu ale też w Polsce. Pomaga w tym Klaster Energii Energyregion Michałowo, firmy IEN Energy i Zielona Energia.

Pierwszy krok – własna biogazownia i sieć

W gminie Michałowo działa już jedna biogazownia, a druga ma rozpocząć pracę w październiku tego roku. Jest też sieć ciepłownicza, stale rozbudowywana, do której podłączane są stopniowo kolejne budynki. Pierwszy odcinek, który powstał w roku 2015, zasila w ciepło Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wraz ze Szkołą Podstawową. Zbudował go lokalny przedsiębiorca, który jednocześnie jest wytwórcą ciepła z OZE.

W roku 2018 samorząd zdecydował o rozbudowie sieci ciepłowniczej. Obecnie ciepło z sieci płynie do urzędu miasta, ośrodka zdrowia, ośrodka kultury, przedszkola, szkoły i liceum.

To nie lada wyczyn, budowa sieci ciepłowniczej w małej gminie – Daniel Raczkiewicz, IEN Energy.

Krok drugi – przyłączenia do sieci i OZE

Kolejnym przedsięwzięciem powinno być zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez zamknięcie pierścienia sieci, więcej ciepła z OZE na ternie gminy, dalszy rozwój sieci ciepłowniczej w kierunku kolejnych przyłączeń.  

Na Mazowszu zbudowali nowa elektrociepłownię

Strategia zakłada zamknięcie struktury sieci ciepłowniczej do końca 2022 roku. Następnie na przyłączenie budynków gminnych, wielorodzinnych i indywidualnych będzie trzy lata.

Neutralność klimatyczna za pieniądze unijne

Michałowo korzysta z funduszy unijnych. Burmistrz Marek Nazarko z inwestycji gminnych wymienił:

  • instalacje OZE na potrzeby własne gminy (dofinansowanie z RPO – 1,1 mln zł)
  • efektywne energetycznie oświetlenie w gminie (dofinansowanie – 300 tys. z RPO)
  • sieć cieplnej wraz z system pomiaru zanieczyszczeń (4,2 mln zł dofinansowania z RPO)
  • Zachowanie cennych zasobów przyrodniczych na terenie zbiornika Siemianówka (7 mln zł dofinansowania z RPO)

OZE, biogaz i stacje ładowania

Gmina planuje również budowę małej biogazowni w Bondarach, takiej która mogłaby zasilać w ciepło dom opieki społecznej i okoliczne budynki mieszkalne.

Centrum Pokazowe OZE obejmie przedszkole, które będzie w budynku pasywnym, Centrum Aktywnośći Lokalnej i Centrum konferencyjno-wystawiennicze. Warto przy tym wspomnieć, że z biogazowni korzystają prywatni przedsiębiorcy. Wśród nich jest firma TMK Projekt, która właśnie uruchomiła pierwszą w gminie stację ładowania samochodów elektrycznych oraz firma EKO Dane, która buduje tu Centrum Przetwarzania Danych.

Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Podziel się
Tagujemy
Czytaj także

Specjalny poradnik dla seniorów od TAURONA

Co drugi senior w sytuacji awarii sprzętów domowych pomocy szuka u członków najbliższej rodziny. TAURON przygotował poradnik, w którym wyjaśnia, jak radzić sobie w...

Wkrótce ruszy spis pieców 2021. Kogo obejmie?

W tym roku 1 lipca zaczyna się spis pieców. Centralny rejestr pieców i kotłów ma pomoc w walce ze smogiem. To oznacza obowiązek zgłoszenia,...

Bałtyk. Plaża. Upał.

Panowie, żar leje się z nieba.Taka spiekota w mieście to piekło. Zostawcie na chwilę codzienne troski, wybierzcie się na wycieczkę za miasto, nad morze.Dobrze...
- reklama -
Najnowsze
A jeszcze lepsze jest to...

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

- reklama -