Michałowo pokazywało innym gminom na Podlasiu, jak wygląda transformacja energetyczna. Są tu cenne przyrodniczo tereny, jest biogazownia i efektywna sieć ciepłownicza. Według planów, neutralność klimatyczna w gminie zostanie osiągnięta w 2025 roku. Uda się?
Michałowo od dłuższego czasu aktywnie inwestuje w odnawialne źródła energii w ciepłownictwie i tym wyróżnia się na tle innych gmin, nie tylko na Podlasiu ale też w Polsce. Pomaga w tym Klaster Energii Energyregion Michałowo, firmy IEN Energy i Zielona Energia.
Pierwszy krok – własna biogazownia i sieć
W gminie Michałowo działa już jedna biogazownia, a druga ma rozpocząć pracę w październiku tego roku. Jest też sieć ciepłownicza, stale rozbudowywana, do której podłączane są stopniowo kolejne budynki. Pierwszy odcinek, który powstał w roku 2015, zasila w ciepło Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wraz ze Szkołą Podstawową. Zbudował go lokalny przedsiębiorca, który jednocześnie jest wytwórcą ciepła z OZE.
W roku 2018 samorząd zdecydował o rozbudowie sieci ciepłowniczej. Obecnie ciepło z sieci płynie do urzędu miasta, ośrodka zdrowia, ośrodka kultury, przedszkola, szkoły i liceum.
To nie lada wyczyn, budowa sieci ciepłowniczej w małej gminie – Daniel Raczkiewicz, IEN Energy.
Krok drugi – przyłączenia do sieci i OZE
Kolejnym przedsięwzięciem powinno być zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego poprzez zamknięcie pierścienia sieci, więcej ciepła z OZE na ternie gminy, dalszy rozwój sieci ciepłowniczej w kierunku kolejnych przyłączeń.
Na Mazowszu zbudowali nowa elektrociepłownię
Strategia zakłada zamknięcie struktury sieci ciepłowniczej do końca 2022 roku. Następnie na przyłączenie budynków gminnych, wielorodzinnych i indywidualnych będzie trzy lata.
Neutralność klimatyczna za pieniądze unijne
Michałowo korzysta z funduszy unijnych. Burmistrz Marek Nazarko z inwestycji gminnych wymienił:
- instalacje OZE na potrzeby własne gminy (dofinansowanie z RPO – 1,1 mln zł)
- efektywne energetycznie oświetlenie w gminie (dofinansowanie – 300 tys. z RPO)
- sieć cieplnej wraz z system pomiaru zanieczyszczeń (4,2 mln zł dofinansowania z RPO)
- Zachowanie cennych zasobów przyrodniczych na terenie zbiornika Siemianówka (7 mln zł dofinansowania z RPO)
OZE, biogaz i stacje ładowania
Gmina planuje również budowę małej biogazowni w Bondarach, takiej która mogłaby zasilać w ciepło dom opieki społecznej i okoliczne budynki mieszkalne.
Centrum Pokazowe OZE obejmie przedszkole, które będzie w budynku pasywnym, Centrum Aktywnośći Lokalnej i Centrum konferencyjno-wystawiennicze. Warto przy tym wspomnieć, że z biogazowni korzystają prywatni przedsiębiorcy. Wśród nich jest firma TMK Projekt, która właśnie uruchomiła pierwszą w gminie stację ładowania samochodów elektrycznych oraz firma EKO Dane, która buduje tu Centrum Przetwarzania Danych.