To ostatni wprowadzony przez rząd w związku z kryzysem energetycznym w 2022 r. dodatek do ogrzewania. Wniosek możemy złożyć bezpośrednio w urzędzie gminy albo przez internet. Dodatek elektryczny nie ma już bezpośrednią zakładkę na stronie gov.pl. Można też wysłać pismo ogólne do urzędu przez skrzynkę ePUAP.
Wniosek o dodatek do ogrzewania prądem, a więc pompą ciepła, bojlerem/ogrzewaniem elektrycznym, można składać od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. Po tym terminie złożone wnioski pozostaną bez rozpatrzenia. Natomiast wypłaty będą dokonywane do 31 marca 2023 r.
Komu przysługuje dodatek do ogrzewania prądem
Podstawowym warunkiem jest wpis ogrzewania elektrycznego w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków do 11 sierpnia 2022 r. Po tej dacie można zgłaszać już tylko nowe źródła ogrzewania, czyli uruchomione po raz pierwszy, np. przy wymianie pieca albo w nowym budynku.
Co ważne, dodatek elektryczny nie przysługuje prosumentom, a więc osobom, które mają własną mikroinstalację fotowoltaiczną. W ten sposób pokaźne grono Polaków, którzy połączyli fotowoltaikę z pompami ciepła, nie skorzysta z dodatku do ogrzewania prądem. Wniosek można złożyć tylko jeden na jeden adres zamieszkania, nawet jeśli tam mieszka kilka rodzin. Liczy się kolejność zgłoszeń.
Nie dostanie dopłaty do ogrzewania prądem gospodarstwo domowe, które wcześniej złożyło pozytywnie rozpatrzony wniosek o inny dodatek, np. węglowy, do ogrzewania drewnem pelletem czy gazem LPG, albo kupiło węgiel na preferencyjnych zasadach.
Czytaj także: Dopłaty do drewna w 2022 r. zależą od deklaracji w CEEB
Wniosek przez gov.pl, ePUAP albo w gminie
Wysokość dodatku dla gospodarstwa domowego ogrzewającego się prądem co do zasady wynosi 1 tys. zł. Natomiast, przy rocznym zużyciu ponad niż 5 MWh dopłata wynosi już 1500 zł.
Aby uzyskać dodatek elektryczny w podwyższonej kwocie, do wniosku należy dołączyć rozliczenie roczne z przedsiębiorstwem energetycznym potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5MWh.
O dodatek elektryczny można ubiegać się w gminie właściwej według miejsca zamieszkania. Najprościej jest więc wydrukować wniosek, wypełnić go i zanieść do gminy.
Ale można też złożyć wniosek o dodatek do ogrzewania on-line: bezpośredni link: https://www.gov.pl/web/gov/zloz-wniosek-o-dodatek-elektryczny-dla-gospodarstw-domowych2. Możliwe jest również złożenie go za pomocą środków komunikacji elektronicznej, np. jako załącznik do pisma ogólnego ePuap – w tym przypadku wniosek w formie pliku elektronicznego powinien być opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.
Przez ePuap, wybieramy opcję „wyślij pismo ogólne“.
Co podajemy we wniosku? Według wzoru wniosku będziemy musieli podać swoje dane osobowe, adres zamieszkania, zaznaczyć ile osób mieszka pod tym adresem i podać ich dane. Trzeba też zaznaczyć, czy ogrzewamy pompą ciepła czy też bojlerem/ogrzewaniem elektrycznym.
Urząd ma czas na wypłatę dodatku elektrycznego do 31 marca 2023 r.