- reklama -

Od czego zależy dofinansowanie do pompy ciepła

Czy dotacje do pompy ciepła zależą od dochodu? Takie pytanie zadał nam czytelnik. Wyjaśniamy, jakie warunki trzeba spełnić, aby dostać na pompy ciepła dofinansowanie. 2021 rok może okazać się przełomowy dla tej technologii, która wyprzedza nowe kotły na węgiel.

Wysokość dochodu ma rzeczywiście wpływ na wielkość dofinansowania z programu Czyste Powietrze. Z tego programu wypłacane są dotacje przy wymianie kopciucha na bardziej ekologiczne ogrzewanie, do którego zalicza się też pompa ciepła. Dofinansowanie przysługuje tylko osobom, które mają roczne dochody poniżej 100 tys. zł. Co ważne, liczy się dochód ze wszystkich źródeł, ale dotyczy to tylko wnioskodawcy, a to oznacza, że nie wlicza się w limit dochodów współmałżonka.

Dotacja do pompy ciepła przy dochodzie do 100 tys. złotych

Dotacja do pompy ciepła uzależniona jest od jej rodzaju. Im lepsza klasa efektywności – tym wyższy poziom dofinansowania. Podwyższona klasa efektywności energetycznej oznacza minimum A++.

Przy dochodach rocznych do 100 tys. zł dofinansowanie do pompy ciepła w 2021 roku wynosi:

  • 9 tys. zł, ale nie więcej niż 30 proc. kosztów w przypadku pompy powietrze-woda
  • 13,5 tys. zł, nie więcej niż 45 proc. kosztów w przypadku pompy powietrze-woda o podwyższonej klasie efektywności energetycznej
  • 3 tys. zł, nie więcej niż 30 proc. kosztów, przy pompach powietrze-powietrze
  • 20 250 zł, nie więcej niż 45 proc. kosztów przy gruntowych pompach ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej.

Mniejszy dochód – wyższe dofinansowanie

Przy wymianie kopciucha uboższe osoby mogą starać się o wyższe dotacje. Dotyczy to osób o miesięcznym dochodzie na jedną osobę 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym i 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. Trzeba na to wziąć zaświadczenie z urzędu gminy.

Przy tych dochodach z programu Czyste Powietrze dotacja do pompy ciepła wynosi 60 proc. kosztów. Limity wynoszą:

  • 18 tys. zł w przypadku pompy powietrze-woda
  • 6 tys. zł przy pompach powietrze-powietrze
  • 27 tys. przy gruntowych pompach ciepła o podwyższonej klasie efektywności energetycznej.

Dotacje niezależne od dochodów

Oprócz ogólnopolskiego programu Czyste Powietrze, także gminy przyznają do wymiany kopciuchów dofinansowanie. Pompy ciepła gminy dotują niezależnie od dochodu mieszkańców. Warto więc sprawdzić ofertę dotacji na wymianę pieców i ekologiczne inwestycje w lokalnym urzędzie.

Na przykład w Warszawie na gruntową pompę ciepła można dostać przy wymianie kopciucha do 40 tys. zł, nie więcej iż 6 tys, z na kW, zaś w przypadku pompy powietrze-woda dofinansowanie wynosi do 30 tys. zł, nie więcej niż 5 tys zł na kW.

Czytaj także: BOŚ pokazuje warunki kredytu z dotacją na pompy ciepła

Pompy ciepła – dofinansowanie 2021 r. w nowych domach?

Dofinansowanie do montażu pompy ciepła skierowane jest do osób, które wymieniają stary piec. A co z dotacjami do pompy ciepła w nowych domach? Taki program, roboczo nazywany Moje Ciepło, ma zostać uruchomiony przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale najszybciej stanie się to na jesieni 2021 roku. Oficjalnych informacji na ten temat jeszcze nie ma.

- autopromocja -
Podziel się
Redakcja EcoReporters
Redakcja EcoReportershttps://ecoreporters.pl
Miejsce, gdzie znajdziesz informacje ze świata ekologii, opinie i analizy. Wszystko o czym powinniście wiedzieć, co się dzieje w świecie #eco. Bez #fakenews. Tylko dla tych, którzy na serio podchodzą do wiedzy o środowisku, w jakim żyjemy.
Czytaj także

TAURON oznacza wiarygodny. Nowe wyniki badań

Ponad 80 procent konsumentów korzystających z usług serwisantów TAURONA deklaruje chęć...
- reklama -
energetycznie

Dotacje do fotowoltaiki i pomp ciepła w 2021 roku

Program Mój Prąd, który wyczerpał się w ubiegłym roku, nie ma na razie kontynuacji. To nie znaczy, że nie można jeszcze znaleźć dofinansowania do...

Zielona energia w każdej godzinie

Polenergia, spółka kontrolowana przez Dominikę Kulczyk, chwali się, że dostarczy klientom indywidualnym i biznesowym energię elektryczną z odnawialnych źródeł. Certyfikat TÜV SÜD potwierdza, że...
A jeszcze lepsze jest to...
Następny artykuł